Jump to content

F30 320xD LCI


mariusmsd

Recommended Posts

Salutare,

 

Desi detin masina de aproape 2 ani, abia acum m-am hotarat sa ii fac un topic, prima oara cand fac unul pt masina.

Asa cum am spus si in titlu este vorba despre un F30 320 xDrive LCI, am cumparat-o in august 2018, la 13.900km prin BMW Premium Selection, masina fiind masina de reprezentanta. Inainte sa o iau, cei de la Cobalcescu au vopsit bara fata si au schimbat parbrizul pt ca era ciobit, la vizionare am observat ca si bara spate era putin zgariata. Cei de la dealer au fost foarte ok, pana am rezolvat cu actele, au vopsit si bara spate.

 

Mai jos lista de dotari:

 

Editions and packages

S7LF Modell M Sport

S715 M Aerodynamics package

S7NH BMW Service Inclusive

S337 M Sports package

S710 M leather steering wheel

 

Comfort and interior equipment

S465 Through-loading system

S481 Sports seat

S423 Floor mats velours

S4AE Armrest front, retractable

S430 Interior/outside mirror with auto dip

S431 Interior mirror with automatic-dip

S494 Seat heating driver/passenger

S420 Sun protection glazing

S493 Storage compartment package

S428 Warning triangle and first aid kit

S4WF Alum. Hexagon accent blue matt

 

Multimedia

S698 Area-Code 2 for DVD

S676 HiFi speaker system

S6WA Instrument panel with extended scope

S6AE Teleservices

S609 Navigation system Professional

S6AC Intelligent emergency call

S6NH Hands-free system with USB interface

- Bavsound speaker upgrade available

 

Driver assistance and lightning

S5DC Rear-seat headrests, folding

S534 Automatic air conditioning

S575 Additional 12V sockets

S544 Cruise control with brake function

S5DA Passenger airbag deactivation

S5A2 LED headlight

S563 Light package

S502 Headlight cleaning system

S5AS Driving Assistant

S5A1 LED Fog lights

S5AC High-beam assistant

S548 Kilometre speedo

S508 Park Distance Control (PDC)

S521 Rain sensor

 

Wheels and drive

S216 Hydro steering-servotronic

S258 Tyres with runflat properties

S2TB Sport automatic gearbox

S230 Extra package, EU-speciifc

S2VB Tyre pressure display

S2NH M Sport brake

S2PE BMW LA wheel, M star spoke 400

S2PA Locking wheel bolt

 

Environment and safety

S851 Language version German

S3AG Reversing camera

S322 Comfort access

S8AR On-board literature, Romanian

S320 Deleted, model lettering

S8KA Oil service interval 24 mths / 30,000 km

S302 Alarm system

S8R9 Refrigerant R1234yf

 

Individual equipment

S760 High gloss shadow line

S775 Headlining anthracite

 

Tehnic, pana la 47k km, masina a primit doua revizii prin programul Service Inclusiv, placute fata si campania pt racitorul de gaze, a fost necesara schimbarea lui.

Am facut unele mici codari gen AutoStart off, iDrive 6 si altele de genul asta, dar schimbarea majora a fost activarea CarPlay.

Pe plan estetic, nu mi-a placut cum se integra grila cromata standard, masina nu mai are nici un alt element cromat, asadar am schimbat grilele cu unele duble si contur inchis.

In poze, se vad jantele de iarna, care sunt intr-o singura dimensiune 225, standard masina a venit cu 225 fata si 255 spate.

Ultima adaugare este eleronul spate, nu stiu daca unora li se poate parea exagerat, eu as zice ca se integreaza bine.

 

poza 1

poza 2

poza 3

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

iDrive 6 Lite mai exact, se activeaza foarte usor cu BimmerCode, insa nu stiu daca trebuie sa ai iDrive 5 sau merge si pe unitati care vin cu 4. Eu am NBT EVO care a venit cu iDrvie 5, ceea ce mi-a permis si activarea CarPlay.

 

Despre CarPlay e mai complicata discutia, unitatile cu iDrive 4 standard au 2Gb Ram si nu suporta Carplay, cele cu care vin cu iDrive 5 au 4Gb si suporta.

In functie de echiparea masinii e posibil sa ai nevoie si de o atenta wi-fi suplimentara in bord, cum a fost si cazul meu. Licenta pt CarPlay e lifetime, luata de la BMW, ceva mai scump decat din ConnectedDrive store, pt ca aparent asta e politica lor.

Toata operatiunea am facut-o la neo_andersson, foarte profi, sunt super multumit de lucrare. Cel mai bine iei legatura cu el si in functie de VIN ul masinii iti da toate detaliile.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

abia ieri am reusit sa ajung sa repar o ciobitura in parbriz pe care o am de dinainte de pandemie

rezultatul e multumitor din punctul meu de vedere, tinand cont ca a trecut si destul timp si probabil a mai intrat mizerie pe acolo

 

vineri merg sa montez folie pt protectie termica pe fata, geamurile au 80% transparenta in momentul asta, lucru care imi permite montarea foliei legal, transparenta totala nu scade sub 70%

post-90642-0-89042100-1594196731_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Update: Din pacate/fericire munca nu mi-a mai permis sa ajung la programarea pt montarea foliei. Cred ca voi renunta la aceasta idee, avand in vedere ca mi-am cam dat seama ca marea problema e caldura reflectata din parbriz, nu din geamurile laterale.

 

Weekend-ul trecut masina a facut 50.000 km si i-am facut cadou, in avans, o camera de bord Viofo. Urmeaza sa scot cardul sa vad si calitatea filmarilor.

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Dupa patania unui prieten cariua i s-a blocat compresorul de AC in mers, am zis sa verific si eu instalatia. Nu am facut asta de cand am luat masina (2 ani) si surpriza, 0 ulei in instalatie, freon avea 440g din 500.

 

Alta surpriza a fost pretul pt aceasta operatiune la o masina cu refrigerant R1234yf, cel nou si eco, cum au zis cei din service, 600 de lei la Autosoft.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cam scump, cu si-au dat seama ca nu mai exista ulei in instalatie? au completat 60 de g de freon =600 lei :) Uleiul este in freon parca, compresorul are el un ulei separat care nu se pierde din ce stiu. Cred ca ti-ai facut griji prea devreme, masina mea (f30 n47 2015) are 135 de k km si 5 ani, nu am umblat deloc la freon si nu am prombleme.

 

PS: s-o conduci cu placere, arata bine pe alb, jantele mi se par un pic "dure" dar nu arata rau.

 

PPS: Ce model de Viofo ai?

Edited by chitsro
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Da, uleiul este in freon, dar acela este uleiul care asigura ungerea compresorului, cel putin asa am inteles ca functioneaza sistemul, posibil sa gresesc. Nu stiu sa existe un "rezervor" special de ulei aferent compresorului.

Atunci cand au scos freonul din instalatie, aparatul a tras 0 gr ulei, asa si-au dat seama.

 

A mea este prod 10.2016 si la fel, nu am umblat deloc pana acum, recomandarea mea e sa mergi sa vezi in ce stare e. Nici eu nu pot spune ca nu mergea AC, era ok, baga rece suficient de repede.

 

camera este viofo a199 v3, cea cu gps...nu am reusit sa scot cardul sa vad cum arata filmarea, shame on me :D

 

Merci, as spune ca nu sunt atat de dure, sau m-am obisnuit eu cu masina. Cu siguranta nu se compara cu jantele pe 16 cu un cauciuc cu talon mai inalt, dar nu e ceva care sa iti dea dureri de spate.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 3 weeks later...
  • 5 weeks later...

Revin cu update, dupa vizita in service s-a constat joc in caseta de directie, zgomotul produs nu era foarte puternic, conform celor de la Cobalcescu. Presupun ca ceea ce am crezut eu ca este bataie in caseta, e un zgomot oarecum normal.

S-a schimbat piesa problematica cu acel kit de reparatie, totul pe garantia/asigurarea Premium Selection (prin Wagas).

Acum mi se pare ca e mult mai tare directia in confort, in sport diferenta nu e atat de mare. Ca si zgomot la miscarea pe loc, eu as zice ca e cam la fel, dar poate zgomotul identificat de mine e cel normal.

 

Intre timp masina a primit si o revizie intermediara, si placute de frana pe spate, am mers pe original.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

  • 5 months later...

weekendul trecut am schimbat arcurile, am mers pe Eibach Pro-Kit, diferenta mi se pare fenomenala, masina e mult mai asezata, inca nu am iesit din orasa sa vad cum e la drum

am mers pe varianta dedicata pt xdrive, cu drop mai mic, avand in vedere ca mai merg cu masina si pe drum de pamant, la tara

si daca tot m-am apucat de schimbari, am pus si un front lip :frantics:

 

in a doua poza, diferenta dintre arcurile de pe spate, la cele de pe fata nu am apucat sa fac poza

 

LE: si a doua poza pe care nu ma mai lasa forumul sa o uploadez

My link

post-90642-0-24399200-1617223155_thumb.jpg

Edited by mariusmsd
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

iDrive 6 Lite mai exact, se activeaza foarte usor cu BimmerCode, insa nu stiu daca trebuie sa ai iDrive 5 sau merge si pe unitati care vin cu 4. Eu am NBT EVO care a venit cu iDrvie 5, ceea ce mi-a permis si activarea CarPlay.

 

Despre CarPlay e mai complicata discutia, unitatile cu iDrive 4 standard au 2Gb Ram si nu suporta Carplay, cele cu care vin cu iDrive 5 au 4Gb si suporta.

In functie de echiparea masinii e posibil sa ai nevoie si de o atenta wi-fi suplimentara in bord, cum a fost si cazul meu. Licenta pt CarPlay e lifetime, luata de la BMW, ceva mai scump decat din ConnectedDrive store, pt ca aparent asta e politica lor.

Toata operatiunea am facut-o la neo_andersson, foarte profi, sunt super multumit de lucrare. Cel mai bine iei legatura cu el si in functie de VIN ul masinii iti da toate detaliile.

 

Aveam impresia ca,carplay-u vine pe gratis acuma si Bmw nu mai taxeaza pentru carplay?

Edited by Viper05
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.