Jump to content

Timp 0-100


claudiu1892

Recommended Posts

@vibogdan

 

 

Exact ce spuneam.

 

7.4 este specificatia pt 520d rwd, deci a reusit omul cu 0.4 secunde mai lent.

Cam 200cp ar trebui pt a se reusi specificatia din fabrica.

 

Sunt zeci de teste masurate in care cu greu se coboara sub 8 secunde.

 

Acum cu mild hybrid 7.2 pretinde bmw pt 520d, evident, aberant

Edited by edit
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ma intreb oare daca la masinile cu optiunea de launch control, e la fel de stresanta procedura, sau difera in vreun fel procesul...

O masina care are launch control se comporta diferit. In launch, cutia nu e in sarcina cand ti frana calcata si o accelerezi, ci cupleaza cand ai luat piciorul de pe frana.

Daca faci asa la o masina ce nu are functia de launch, cutia este cuplata cand o accelerezi si ti piciorul pe frana, uzura prematura fara numar :))

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

O sa incerc si cu piciorul stang pe frana si cu o aplicatie GPS.

Am jante pe 19, in doua dimensiuni. Nu siu cu ce jante au fost facute testele de producator.

Probabil cele mai mici/usoare, pe 16. O roata de 19" este cu mult mai grea decat una de 16", iar fiecare kg in plus pe roti echivaleaza cam cu 10Kg de greutate in masina.

Din ce spui eu zic ca e perfect normal sa fi avut 1sec in plus (pasager in masina, jante de 19 etc), deci nu te mai stresa aiurea.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

O masina care are launch control se comporta diferit. In launch, cutia nu e in sarcina cand ti frana calcata si o accelerezi, ci cupleaza cand ai luat piciorul de pe frana.

Daca faci asa la o masina ce nu are functia de launch, cutia este cuplata cand o accelerezi si ti piciorul pe frana, uzura prematura fara numar :))

vezi la 00:31sec, cand face launch control cum se lasa de cur inainte sa plece, cum sa nu fie cutia in sarcina? Cutia automata nu este ca cea manuala, unde turezi, trantesti ambreiajul si o ia din loc. Edited by LYM
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Se poate coda la E uri, nu știu daca si la F uri, sa ĂŽți arate digital viteza corecta, eu am codat sa vad viteza corecta pe digital si am lĂŁsat viteza reala pe ac, poți inclusiv acul sa ĂŽl corelezi real DupĂŁ cea digitalĂŁ. De ex la 240 pe ac ai undeva la 230 real (1-2 + -). La 140 diferenta e de 3-4 in minus pe digitalul mașinii, nu cred sa fie la 106 sau mai mult atunci când acul ajunge la 100 km/. De ex la 60 km/h pe ac, real este 58.
Link to comment
Share on other sites

poti coda si la F-uri sa iti arate viteza reala, am vazut optiunea in BimmerCode, dar nu stiam ca acul ramane asa cum e acum

o alta varianta ar fi sa puna un telefon cu waze in suport

aceleasi diferente le-am observat si pe waze vs acul kilometrajului

 

PS. clar la 106km/h pe ac ai peste 100 reali

Edited by mariusmsd
Link to comment
Share on other sites

Se poate coda la E uri, nu știu daca si la F uri, sa îți arate digital viteza corecta

Poti coda, dar tot nu bate cu viteza de pe GPS. La mine cel putin chiar si v_corrected e peste viteza masurata pe GPS cu cativa km/h.

Edited by LYM
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

La mine eroarea este de 6kmh indiferent cu ce viteza circul.

 

Spre exemplificare, daca am 100kmh reali, masina imi arata 106.

Daca am 230km reali, imi arata 236.

 

Nu am verificat la viteze mici

Edited by edit
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Creste din ce in ce mai mult eroarea cu cat viteza este mai mare, cel puțin asa arată digitalul codat sa arate real.

 

 

O sq fac un filmulet si o sa il arat aici.

Poate m-am inselat eu, pt ca si eu stiam la fel cum spui tu, insa am ramas cu impresia ca eroarea la mine este constanta si anume 6kmh

Edited by edit
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Fa un dyno , as zice ca ai ceva cai in minus :) alternativ verifica si ce reprize sunt date de producator .

 

Fac in weekend. Am auzit de cazuri cu B47 care scoteau 175cai la dyno. Problema era cu galeria de admisie ale caror clapete nu mai functionau ok.

Eu insa am schimbat galeria de admisie acum 2 luni, e noua, OEM.

 

Probabil cele mai mici/usoare, pe 16. O roata de 19" este cu mult mai grea decat una de 16", iar fiecare kg in plus pe roti echivaleaza cam cu 10Kg de greutate in masina.

Din ce spui eu zic ca e perfect normal sa fi avut 1sec in plus (pasager in masina, jante de 19 etc), deci nu te mai stresa aiurea.

 

O sa incerc si fara pasager, sa vad daca scade timpul in vreun fel. Oricum, launch control nu am de gand sa fac, nu as vrea sa stresez cutia aiurea.

Edited by Claudiu F
Link to comment
Share on other sites

Eu insa am schimbat galeria de admisie acum 2 luni, e noua, OEM.

 

 

De curiozitate, cat a costat galeria?

 

cat despre subiectul topicului, eu zic ca te stresezi prea mult cu subiectul.

E un 2.0D, nimic wow, masina de zi cu zi, nu o duci la drag sau circuit, deci nu e prea relevant... insa e doar parerea mea. Atata timp cat diferentele nu sunt semnificative(nu afecteaza uzul zilnic al masinii) eu nu m-as stresa.

Link to comment
Share on other sites

De curiozitate, cat a costat galeria?

 

cat despre subiectul topicului, eu zic ca te stresezi prea mult cu subiectul.

E un 2.0D, nimic wow, masina de zi cu zi, nu o duci la drag sau circuit, deci nu e prea relevant... insa e doar parerea mea. Atata timp cat diferentele nu sunt semnificative(nu afecteaza uzul zilnic al masinii) eu nu m-as stresa.

 

Salut, vreo 3000lei cu tot cu manopera. Erau si variante mai ieftine, aftermarket, dar nu am vrut. Am facut azi si o testare la DPF, si a iesit ca are un grad de incarcare de sub 20%. Masina are 160.000km

O sa-i fac un dyno oricum, pentru ca ma bate gandul sa fac un stage 1. O sa decid dupa ce ma consult cu tunerul.

Edited by Claudiu F
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salutare,

 

am un F36 2.0D, 190hp, cutie automata ZF8HP din 2016. Am luat-o cand avea 147.000km, acum am 160.000km.

Masina functioneaza impecabil, insa recent am observat ceva ce m-a pus pe ganduri. Nu ca as acorda foarte mare importanta, dar sunt curios putin.

 

Timpul declarat de BMW pentru 0-100kmh pentru aceasta masina este de 7.4sec. Am vazut pe YouTube cum unii chiar ating acest timp, chiar si fara launch control.

Eu am masurat de cateva ori zilele trecute (metoda clasica - pasagerul din dreapta cu cronometru), si nu am reusit sa scot un timp mai bun de 8.4sec.

Am incercat pe modul Sport si cutia pe sport, si cu TC off, degeaba.

Launch control nu are masina (nu am cutie sport cu padele), asa ca nu am putut testa si in acest mod.

 

Nu ca m-ar interesa acest lucru foarte tare, insa ma roade faptul ca nu se pupa ceea ce declara BMW cu ceea ce reuseste masina in real life.

 

Ceva pareri?

Merci

 

Salut,

 

- cum spunea si cineva inainte, plecarile bruste uzeaza masina. Orice schimbare brusca de regim pune stres pe componentele mecanice. In cazul plecarii de pe loc: diferentialul, cutia de viteze. (la anumite masini (Bmw M) producatorul indica un numar maxim de plecari cu launch control). Se uzeaza la diferential totul: discurile de contact prin presiune, roti dintate, ax cardanic. In plus la 160k km deja masina are deja o varsta. F probabil uleiul de diferential n-a fost schimbat nici el, iar asta nu ajuta deloc la lubrifiere/racire. In plus probabil contine aschii de metal, alte reziduri care accentueaza uzura.

- daca nu faci liniute, mai relevante sunt reprizele in mers (50-90, 90-100+) acolo folosesti puterea motorului aproape mereu.

 

Am avut un 420d, luat de nou, timp de 4 ani si nu l-am supus la asemenea cazne nici macar odata. Era masina mea, vroiam s-o tin mai mult si imi pasa.

Edited by mike2005
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Eu ti-am zis care este cel mai bun test. Am acelasi motor, acelasi an si tot 160.000 KM. Dar nu ai mai dat niciun semn...

 

Salut,

 

scuze... ramasese sa te sun, dar am tot fost plecat.

Sincer, nu prea ma mai intereseaza aspectul respectiv, intre timp m-am hotarat s-o vand :))

Edited by Claudiu F
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.