Jump to content

Problema bmw e90


NiCAz

Recommended Posts

Buna ziua,

 

Vin si eu cu urmatoarea problema, dupa doua vizite/diagnoze la doua service uri BMW in Bucuresti. Intampin aceasta problema de ceva timp. In treptele 1,2,3 la mers constant, turatie constanta masina are niste pierderi de putere sa le spun asa... Dupa cateva cautari am gasit ceva referitor la debitmetru, l-am desfacut si curatat cu spray. Parea ca am rezolvat problema... Sapt trecuta s-a aprins si check ul. Am fost am facut prima diagnoza unde mi-a spus sa schimb 3 senzori. Coduri de eroare :

00497D- Pressure sensor

004933 - DDE: Air system, air to EGR mass

00447B - 447B oxygen sensor

Cei de la service mi-au spus sa schimb oxygen sensor, pressure sensor si inca un senzor de temperatura gaze si acela indica gresit.

In weekend am mai mers putin cu masina prin oras, martorul s-a stins si nu s-a reaprins...

 

Azi am fost la un al doilea service, dupa diagnoza mi-a spus ca nu am nici o problema, filtrul de particule nu se regenerase si posibil si turbina sa faca niste figuri posibil de aici problema cu acele "laguri", dar pana sa ajung la ei filtrul s-a regenerat si totul este in parametrii. Nu m-au pus sa schimb nimic.

 

Ma poate ajuta cineva cu o parere? O alta diagnoza? Vreau cineva care se pricepe..

 

#Ce i drept masina nu a mai avut un alt simptom azi, de la service pana acasa.

 

Va multumesc.

Link to comment
Share on other sites

Buna ziua,

 

Vin si eu cu urmatoarea problema, dupa doua vizite/diagnoze la doua service uri BMW in Bucuresti. Intampin aceasta problema de ceva timp. In treptele 1,2,3 la mers constant, turatie constanta masina are niste pierderi de putere sa le spun asa... Dupa cateva cautari am gasit ceva referitor la debitmetru, l-am desfacut si curatat cu spray. Parea ca am rezolvat problema... Sapt trecuta s-a aprins si check ul. Am fost am facut prima diagnoza unde mi-a spus sa schimb 3 senzori. Coduri de eroare :

00497D- Pressure sensor

004933 - DDE: Air system, air to EGR mass

00447B - 447B oxygen sensor

Cei de la service mi-au spus sa schimb oxygen sensor, pressure sensor si inca un senzor de temperatura gaze si acela indica gresit.

In weekend am mai mers putin cu masina prin oras, martorul s-a stins si nu s-a reaprins...

 

Azi am fost la un al doilea service, dupa diagnoza mi-a spus ca nu am nici o problema, filtrul de particule nu se regenerase si posibil si turbina sa faca niste figuri posibil de aici problema cu acele "laguri", dar pana sa ajung la ei filtrul s-a regenerat si totul este in parametrii. Nu m-au pus sa schimb nimic.

 

Ma poate ajuta cineva cu o parere? O alta diagnoza? Vreau cineva care se pricepe..

 

#Ce i drept masina nu a mai avut un alt simptom azi, de la service pana acasa.

 

Va multumesc.

cineva?

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Probabil totul e un regula acum.

De obicei senzorii care masoara diferenta de presiune din filtru pot sa se strice si ca atare filtru sa se colmateze.

 

Ce altceva vrei sa stii?

 

Daca vrei si ai ocazia cauta sa mai faci o diagnoza, poate mai sunt erori.

 

Noi nu suntem magicieni sa aflam telepatic ce se intampla in motorul tau..

 

Sfanta diagnoza e singura care ar spune ce si cum..

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Probabil totul e un regula acum.

De obicei senzorii care masoara diferenta de presiune din filtru pot sa se strice si ca atare filtru sa se colmateze.

 

Ce altceva vrei sa stii?

 

Daca vrei si ai ocazia cauta sa mai faci o diagnoza, poate mai sunt erori.

 

Noi nu suntem magicieni sa aflam telepatic ce se intampla in motorul tau..

 

Sfanta diagnoza e singura care ar spune ce si cum..

Poate nu am fost destul de clar. Am fost am facut doua diagnoze. La prima ma pus sa schimb 3 senzor, la a 2 a diagnoza mi-a spus ca totul este bine, nu trebuie schimbat nimic.

Asta e ciudat, cate diagnoze sa fac? Ma gandeam ca a mai trecut cineva prin ceva asemanator.

Ceva nu e bine, zic...sa pice 3 senzori? Toti 3 de pe evacuare?

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Poate nu am fost destul de clar. Am fost am facut doua diagnoze. La prima ma pus sa schimb 3 senzor, la a 2 a diagnoza mi-a spus ca totul este bine, nu trebuie schimbat nimic.

Asta e ciudat, cate diagnoze sa fac? Ma gandeam ca a mai trecut cineva prin ceva asemanator.

Ceva nu e bine, zic...sa pice 3 senzori? Toti 3 de pe evacuare?

 

Salut,

 

Daca nu mai ai erori unde este problema? Probabil unul dintre senzori e pe duca, de unde si erori pe ceilalti, e improbabil sa se strice toti 3 deodata, sau poate e un harness pe care sunt toti legati, pentru asta trebuie verificata schema de conexiuni.

 

Zile bune sa ai.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Poate nu am fost destul de clar. Am fost am facut doua diagnoze.

Eu cred ca am inteles de la inceput.

Tu poate ar trebui sa intelegi ca o diagnoza se face pentru un anumit motiv (sau mai multe..) la un moment dat, ca sa intelegi ce se intampla cu masina, daca sunt probleme.

Poti sa faci diagnoza si daca nu sunt probleme, dar poate e doar pierdere de timp..

 

Asadar, o diagnoza la un moment dat spune ceva despre starea (mentala daca vrei) masinii la acel moment.

Si ce mai trebuie sa retii este ca sunt erori care sunt PERMANENT STOCATE (pana la o stergere INTENTIONATA vor sta acolo in memoria DDE) si sunt si alte erori care se sterg SINGURE daca CAUZELE pentru care sunt acolo (erorile) nu au fost inlaturate, fizic, mecanic.. (un exemplu ar fi eroarea de bec ars..).

 

Nimeni nu va putea sa iti spuna care erori raman permanent si care sunt temporare..

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.