Jump to content

Probleme amortizoare f30 EDC


Recommended Posts

Salutare!

Acum 5-6 zile am montat pe un BMW F30 cu pachet M si suspensie adaptiva (EDC cred) arcuri eibach sportline (rosii), am tot observat pete de ulei in locul in care parchez masina, m-am uitat pe dedesubt si ambele amortizoare de pe fata sunt pline de ulei.

Am fost la un service mi s-a spus ca trebueisc inlocuite (era si normal) dar intrebarea mea este daca pot monta ceva pentru a pastra arcurile sport, sa fie putin mai joasa decat de fabrica. Nu prea imi vine sa dau 6000 LEI pe doua amortizoare si sa se sparga iar in 2 luni din cauza drumurilor noastre.

Masina a coborat undeva la un deget, un deget jumatate.

https://ibb.co/tPHMFC1

Edited by 23REY
Link to comment
Share on other sites

Nu pune alte amortizoare... având aceasta opțiune ĂŽți recomand sa pui amortizoare originale.

 

 

Nu aveam de gand sa le schimb, dar imi e frica sa nu le cumpar, sa pun arcurile sport si sa se sparga iar, o solutie pt asa ceva?

Link to comment
Share on other sites

Ma tem ca amortizoarele cu EDC cam atat costa si nu prea ai de ales. Nu se sparg in 2 luni, insa sa-ti asumi ca la 3-4 ani trebuie sa le schimbi din cauza drumurilor.

 

Ele nu dadeau niciun semn inainte sa montez arcurile, mergeau perfect, fara scurgeri fara batai.

Dupa ce am montat arcurile in 24/48 h gata, pline de ulei

Link to comment
Share on other sites

Pe principiul: ce isi face omul cu mana lui...

 

Inainte de a monta aceste arcuri pe suspensia ta cu EDC, ai verificat undeva daca se pot monta fara se le afecteze? Eu cred ca nu si nici nu cred ca o sa gasesti undeva ca poti pune ceva pentru a cobori masina pe suspensia ta, deci si daca iei altele noi, tot le vei distruge.....

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pe principiul: ce isi face omul cu mana lui...

 

Inainte de a monta aceste arcuri pe suspensia ta cu EDC, ai verificat undeva daca se pot monta fara se le afecteze? Eu cred ca nu si nici nu cred ca o sa gasesti undeva ca poti pune ceva pentru a cobori masina pe suspensia ta, deci si daca iei altele noi, tot le vei distruge.....

 

Atat voiam sa stiu, daca montez arcurile originale sau nu.

Am cautat pe forum-urile din afara si multi ziceau ca au si fara probleme, dar na, alte drumuri si ca fiecare, oricine isi lauda puiul.

Link to comment
Share on other sites

Ar fi ok daca as pune BILSTEIN b4/b6/b8? Suporta putin drop?

Si aveti idee daca sunt macar apropiate ca si confort fata de cele originale? Pretul e tot pe acolo din ce vad, ma gandesc daca tot dau un ban, sa iau ceva bun.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eu n-as da la o parte suspensia EDC.

F-urile si-asa sunt barci cu suspensia standard si se apleaca destul de mult.

Iar daca pui suspensia sport si vad ca ai deja roti mai mari de 17, o sa mergi cu 10 km/h prin oras.

 

E subiectiv si fiecare stie care e limita lui si cat poate sa suporte.

 

Cu EDC ai cate putin din fiecare. Daca as cauta un F in momentul asta, as face tot posibilul sa iau unul cu EDC.

Doar pretul intretinerii e problema din pacate.

Edited by paul_e88
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.