Jump to content

Retrofit Autohold


me2cell

Recommended Posts

Pe manuala, dacĂŁ opresti in rampa la semafor, frana e menĂâşinuta timp de 3 secunde dupa ce ridici piciorul de pe pedala ca sa te ajute la plecarea de pe loc. Probabil s-ar putea face ceva de genul: cand autoholdul e activat si opresti in rampa, dacĂŁ scoti maĂâ˘ina din viteza frana sa rĂŁmâna activata mai mult de 3 secunde si sa nu o ia la vale. Dar Ăâşinând cont ca procesul de plecare de pe loc la manuala presupune mai multi pasi, nu prea are sens. Pentru situatia anterior descrisa poti la fel de bine sa scoti masina din viteza si sa cuplezi frana de mana, care oricum e eliberata instant când pleci de pe loc. Edited by toffefe
Link to comment
Share on other sites

Pe manuala, dacă opresti in rampa la semafor, frana e menČ›inuta timp de 3 secunde dupa ce ridici piciorul de pe pedala ca sa te ajute la plecarea de pe loc.

Sigur ai vrut sa zici pe manuala la inceput, ca eu nu am auzit de asa ceva la manuala..?

De indata ce slabesti frana de mana masina o va lua la vale la manuala.. dar nu cunosc eu chiar toate modelele, de aceea intreb..

 

In schimb cum procedez eu la plecarea din aproape orice panta este cam asa:

 

Nu folosesc frana de mana deloc la plecare. Plec de pe loc cu piciorul eliberand frana de urgenta accelerand usor in acelasi timp dar si eliberand pedala de ambreiaj usor, atat cat trebuie. Pot tine masina in panta cateva secunde daca vreau, cu mine si inca cineva in masina, sa zicem, usor, din aceleratie si ambreiaj.

 

Stiu ca apare o minora uzura in ambreiaj dar e destul de nesemnificativa prin experienta mea. Ambreiajul existent are peste 150k km si plec aproape in fiecare dimineata din panta.

 

Pot pleca de pe loc din panta folosind frana de mana si aceleratia dar controlul mi se pare peste mana, fortat cumva inconsistent.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Da, pe F10 cel putin ( dar sigur si pe alte modele/ marci - 100% pe Ford Fiesta din 2016), cand pleci din rampa si iei piciorul de pe frana de serviciu aceasta rĂŁmâne cuplata timp de 3 secunde, apoi o maĂâ˘ina ia la vale. Ziceam ca butonul de autohold ar putea avea funcĂâşia de a suprima acel interval de 3 secunde, iar in lipsa butonului, daca soferul decide ca e prea greu sa stea cu piciorul pe frana, cel putin la modelele cu frana de mana electrica la buton, poate acĂâşiona frana de mana fiindcĂŁ aceasta va fi automat decuplatĂŁ când va pleca de pe loc. Edited by toffefe
Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc pentru rĂŁspunsuri. Cred ca am pus eu greșit problema ĂŽncĂŁ de la ĂŽnceput. In rampa, mașinĂŁ sta pentru câteva secunde ĂŽnghețatĂŁ...astfel ĂŽncât sĂŁ pleci in siguranțĂŁ.... Ceea ce vreau eu de fapt este cĂŁ la placarea de pe loc, indiferent cĂŁ este sau nu panta frana de mana sa se decupleze singura. .sa nu fie nevoie sa apĂŁs eu pe buton.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.