Jump to content

i3


costinell_mc

Recommended Posts

Salut

Posesor de i3 , inmatriculata 2017 (fabricatie 2016), 90Ah

Cumparata sh din Germania

Locuiesc in Craiova

Pina acum (cu exceptia usilor spate), nimic de reclamat.

Autonomia in oras (folosind frana) peste 200 km, in afara mers peste 100km/h - 180km

post-26011-0-25500400-1590750025_thumb.jpg

Edited by costinell_mc
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

S-o uzezi sanatos!

 

Ce nu-ti place la usile spate? ca se deschid invers? Manerele mai greu accesibile? cum te-ai obisnuit cu pozitia mai inalta la volan dar totusi centrul de greutate jos?

 

Deranjant este ca nu poti "arunca" copilul la scoala fara sa deschizi usa fata, adica nu isi poate deschide usa singur sa iasa pe partea cu trotuarul fara sa mai parchezi

Pozitia inalta nu era pb, am axut ix35

Centrul de greutatea jos este ok, insa in curbe rotile inguste mi se par ca o fac putin instabila, nu pot intra cu aceeasi viteza ca si cu ix35 (sau nu m-am obisnuit eu)

Cu toate acestea este mult peste clasa ei si peste ce ma asteptam... ar fi fost bine sa iau totusi bateria de 120ah dar erau breo 8mii in plus... nu stiu daca se poate face upgrade (si la ce cost)

 

si ce mi se pare sensational... se conduce cu o singura pedala

daca iei piciorul la timp de pe acceleratie, nu mai folosesti frina decat foarte rara

in 100 km am frinat de 3 ori

Link to comment
Share on other sites

Felicitari din pacate este instabila rau, am inchiriat si eu una de la BCR, si am luat o usoara curba sa zicem ca era la 130 grade cu putin mai multa viteza si eram deja cu o roata in aer. E clar masina strict de oras. Edited by Shep86
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Deranjant este ca nu poti "arunca" copilul la scoala fara sa deschizi usa fata, adica nu isi poate deschide usa singur sa iasa pe partea cu trotuarul fara sa mai parchezi

Pozitia inalta nu era pb, am axut ix35

Centrul de greutatea jos este ok, insa in curbe rotile inguste mi se par ca o fac putin instabila, nu pot intra cu aceeasi viteza ca si cu ix35 (sau nu m-am obisnuit eu)

Cu toate acestea este mult peste clasa ei si peste ce ma asteptam... ar fi fost bine sa iau totusi bateria de 120ah dar erau breo 8mii in plus... nu stiu daca se poate face upgrade (si la ce cost)

 

si ce mi se pare sensational... se conduce cu o singura pedala

daca iei piciorul la timp de pe acceleratie, nu mai folosesti frina decat foarte rara

in 100 km am frinat de 3 ori

 

Am inteles, intradevar, deranjanta treaba cu usile...

 

De acord cu tine la partea cu pedala... am inchiriat si eu de mai multe ori I3 si am ramas surprins de "frana de motor", parca se aprind si stopurile cand franeaza mai tare, sau? nu mai tin minte.

Link to comment
Share on other sites

Cu toate acestea este mult peste clasa ei si peste ce ma asteptam... ar fi fost bine sa iau totusi bateria de 120ah dar erau breo 8mii in plus... nu stiu daca se poate face upgrade (si la ce cost)

 

Tehnic vorbind se poate face insa BMW refuza sa faca asta. Ar costa pe la 10k eur

 

Voiam noi sa facem asta la firma la 2 I3-uri iar cu bateriile + panouri sa tinem viitorul sediu.

 

Dar ni s-a raspuns sec, nu se poate. Dar se poate :rolleyes:

 

In regim propriu nu stiu daca merita. Prinderile bateriilor sunt la fel. Idem si tensiuniile doar ca 120Ah are o mai buna densitate fata de 90Ah.

 

 

Centrul de greutatea jos este ok, insa in curbe rotile inguste mi se par ca o fac putin instabila, nu pot intra cu aceeasi viteza ca si cu ix35 (sau nu m-am obisnuit eu)

 

Cel mai nasol este daca esti la coborare pe o panta. Acolo chiar e instabila.

 

NU cred ca e de la roti ci de la suspensie. Bateriile ar fi trebuit sa o ajute insa nu se intampla asta.

 

Nissan Leaf, tot cu bateriile in podea sta mult mai bine in curbe.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.