Jump to content

BMW seria 1 vs. Audi A3 Sportback


Administrator

Recommended Posts

daca iti schimbi masina in fiecare an( "1-2 modele noi" ) inseamna ori ca esti prea pretentios, ori vrei sa le arati altora ca poti sa faci asta, ori pur si simplu nu esti suficient de stabil in preferinte.

Eu am testat seria 1, in varianta 120i si mi-a placut cum merge, chiar daca forma spatelui nu este perfecta. Si cu scaunul coborat la maxim(mie asa imi place, cat mai jos) nu am dat cu capul in plafon, desi am 1.82m . Parerea mea e ca daca stii ce vrei de la o masina iti poti alege ceea ce vrei, in cazul meu BMW. Daca tie personal nu iti place ceva nu inseamna ca nu e bun, ci doar ca nu iti place tie.

 

Si decat sa cumpar o masina care arata ca majoritatea-se confunda passat cu octavia :blink: de exemplu, si care au aceleasi motoare audi, vw, skoda, seat-mai bine imi iau ceva cu personalitate.

 

Parerea mea. Nu am nimic personal cu nimeni. Mie doar: IMI PLACE BMW!

Link to comment
Share on other sites

  • Replies 73
  • Created
  • Last Reply

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

imi schimb masina pentru nici unul din mtivele mentionate, pur si simplu dupa un an max ma plictisesc de ele. despre preferinte ce sa-ti zic, imi plac toate- sport, suv, limo, ce-o fi daca au pe vino-ncoace. eu am testat 120d si mi s-a parut lesinat, mic (jos si stramt), prost finisat interior. cum spui, nu exista reteta, de aia sunt atatea optiuni ca fiecare sa-si aleaga pe gustul lui. ma enerveaza dealer-ii care vor sa-ti bage ei pe gat ce cred de cuviinta ca fie au in stoc o anumita masina, fie pe drum, fie castiga mai mult la ea.

si mie imi place bmw mai mult ca toate dar asta nu inseamna ca si astia o nimeresc 100%. pot sa-ti enumar la toate masinile pe care le-am avut tot soiul de hibe despre care de altfel tot scrie pe net dar pe astia ii doare undeva si nu corecteaza. de altfel sunt cam aroganti in toate.

 

daca iti schimbi masina in fiecare an( "1-2 modele noi" ) inseamna ori ca esti prea pretentios, ori vrei sa le arati altora ca poti sa faci asta, ori pur si simplu nu esti suficient de stabil in preferinte.

Eu am testat seria 1, in varianta 120i si mi-a placut cum merge, chiar daca forma spatelui nu este perfecta. Si cu scaunul coborat la maxim(mie asa imi place, cat mai jos) nu am dat cu capul in plafon, desi am 1.82m . Parerea mea e ca daca stii ce vrei de la o masina iti poti alege ceea ce vrei, in cazul meu BMW. Daca tie personal nu iti place ceva nu inseamna ca nu e bun, ci doar ca nu iti place tie.

 

Si decat sa cumpar o masina care arata ca majoritatea-se confunda passat cu octavia :blink: de exemplu, si care au aceleasi motoare audi, vw, skoda, seat-mai bine imi iau ceva cu personalitate.

 

Parerea mea. Nu am nimic personal cu nimeni. Mie doar: IMI PLACE BMW!

24044[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
ce e ma s-a aprins tarata in tine? ce crezi ca bmw sunt zei? si mie imi place bmw dar 1 e o prostie de masina. am vrut sa o cumpar si am renuntat. e mai de ras si decat golf-ul nu numai ca audi a3. daca vrei sa afli de ce a3 merge mai bine du-te si tu si fa un test cu ambele si ai sa vezi. cat despre interior e chiar jenant. parca e de mucava, de unica folosinta. nu stiu de ce motorul ala de 2.0d care se zice ca are 170 de cai e lesinat rau si nu urca repede in ture, golf-ul si audi 2.0 tdi il bat rau de tot, golful 4 motion cel putin il rupe.

23513[/snapback]

Zau? il bate audi 2.0 tdi si golful? hahaha buna gluma........

tu ori crezi ca noi nu conducem audi, bmw sau golf ori ne iei de fraieri.

pai teoretic (practic te invit la o liniuta cu audi si golf) bmw 340 nM cuplu audi 320 nM

acceleratie 7,9 la 9,3 . basca tractiune spate versus tractiune fata.

tu ne dezinformezi crunt pe aici pe forum...si mai ai cateva gafe ...una la x3 .

Link to comment
Share on other sites

fac liniuta cu tine pe 1000$ eu cu golf 4x4 2.0 tdi tu cu bmw 120d ambele stoc.

 

 

Zau? il bate audi 2.0 tdi si golful? hahaha buna gluma........

tu ori crezi ca noi nu conducem audi, bmw sau golf ori ne iei de fraieri.

pai teoretic (practic te invit la o liniuta cu audi si golf) bmw 340 nM cuplu audi 320 nM

acceleratie 7,9 la 9,3 . basca tractiune spate  versus tractiune fata.

tu ne dezinformezi crunt pe aici pe forum...si mai ai cateva gafe ...una la x3 .

25421[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

fac liniuta cu tine pe 1000$ eu cu golf 4x4 2.0 tdi tu cu bmw 120d ambele stoc.

25426[/snapback]

eu sunt mai sarac si nu-mi permit 1000$...dar dau si eu 100$ castigatorului...mai mult ca sigur celui care conduce BMW120d... :blink:

Link to comment
Share on other sites

(cine pana mea?!?)...ma adresez tie pentru ca esti singurul din BMWCLUB ROMANIA cu care m-am intalnit...daca se tine liniutza aia (banuiesc undeva in kapitala) eu dau 100 de coco castigatorului liniutei...indiferent care este ala...A3 2.0TDI, W Golf 2.0TDI sau BMW120d...numai sa fie o lupta dreapta...poate-l ajutam pe alex230ro sa scape de datorii... :blink:
Link to comment
Share on other sites

...mai ales ca aberatia aia legata de performantele dinamice ale lui golf 4x4 2.0 TDI nu m-a dat pe spate...dar se pare ca unii au prea multi bani...si vorbesc pe garduri...sorry ! Edited by 330xi
Link to comment
Share on other sites

am avut masina aia. crede-ma ca e mult mai rapida ca 120d. am luat-o dupa ce am testat 120-ul. a3 e si mai misto dar am luat golf-ul ca era 4x4. o gasesti in parc la bavaria du-te si fa test. ce e nasol la limita e ca e usoara si fuge de spate rupta pe curba in derapaj. treaba e recunoscuta probabil, daca te uiti la presiunea in pneuri recomandata fata/spate/. sistemul de control al stabilitatii lucreaza insa impecabil, ceva intre mercedes si bmw.

 

...mai ales ca aberatia aia legata de performantele dinamice ale lui  golf 4x4 2.0 TDI nu m-a dat pe spate...dar se pare ca unii au prea multi bani...si vorbesc pe garduri...sorry !

25452[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

ala e motor misto. daca e acelasi cu cel de pe noua serie 3 e f bun. trage si suna bine, l-am testat. din pacate ce am testat eu avea cutie automata iar mie astea mici si nevricoase imi plac manuale.

 

Vreau sa te aud ca spui aceleasi lucruri si despre 130i...tocmai e pe teava si cred ca motorul de 3 litri si 250 si ceva de cai o sa "urce destul de repede in ture" si pentru tine. :) ..interiorul e adevarat..lasa de dorit :blink: ...dar cred ca BMW o sa umble un pic si la asta...

23554[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

am avut masina aia. crede-ma ca e mult mai rapida ca 120d. am luat-o dupa ce am testat 120-ul. a3 e si mai misto dar am luat golf-ul ca era 4x4. o gasesti in parc la bavaria du-te si fa test. ce e nasol la limita e ca e usoara si fuge de spate rupta pe curba in derapaj. treaba e recunoscuta probabil, daca te uiti la presiunea in pneuri recomandata fata/spate/. sistemul de control al stabilitatii lucreaza insa impecabil, ceva intre mercedes si bmw.

25456[/snapback]

 

Am inteles...ramane sa o punem de un "contest" ca sa dovedim ce era scris deja in piatra.Trebuie sa gasim pe cineva dispus sa-si puna la bataie masina. Tractiunea spate obtine valori mai bune in conditii de aderenta normale. A3 2.0 TDI nu face fata dinamic nici la o masina de clasa superioara ca noul Seria 3 (320d) de doi litrii, care are o masa mult mai mare si este echipata cu acelasi motor.Am mai discutat asta...calitatea materialelor folosite la seria 1 este sub nivelul asteptarilor ( aici sper ca BMW va lucra un pic ), dar nivelul dinamic este peste concurenta...ca se cheama Volkswagen sau Audi... :blink:

Link to comment
Share on other sites

cred ca "da sa fuga" era exprimarea corecta. o simti ca incepe sa alunece lateral spate si incepe sa licare becul de control in bord. momentul in care actioneaza controlul stabilitatii mi se pare mai bine ales decat la bmw (tarziu) sau mecedes (devreme). repet, si mie imi place bmw, tot ce am e bmw dar nu ma fac frate cu ei. daca o dau in bara cumpar altceva.

 

Pai cum este controlul stabilitatii impecabil si in acelasi timp fuge rau de spate?  :blink:

25479[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

corect despre clasa 3. depaseste clasa din care face parte.

cat despre liniuata. imi imprumut fosta masina si de-abea astept sa va iau banii ca prea vorbiti toti din ce ati citit si nu vreti sa incercati singuri sa vedeti cum sta treaba.

 

Am inteles...ramane sa o punem de un "contest" ca sa dovedim ce era scris deja in piatra.Trebuie sa gasim pe cineva dispus sa-si puna la bataie masina. Tractiunea spate obtine valori mai bune in conditii de aderenta normale. A3 2.0 TDI nu face fata dinamic nici la o masina de clasa superioara ca noul Seria 3 (320d) de doi litrii, care are o masa mult mai mare si este echipata cu acelasi motor.Am mai discutat asta...calitatea materialelor folosite la seria 1 este sub nivelul asteptarilor ( aici sper ca BMW va lucra un pic ), dar nivelul dinamic este peste concurenta...ca se cheama Volkswagen sau Audi... :blink:

25469[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

corect despre clasa 3. depaseste clasa din care face parte.

cat despre liniuata. imi imprumut fosta masina si de-abea astept sa va iau banii ca prea vorbiti toti din ce ati citit si nu vreti sa incercati singuri sa vedeti cum sta treaba.

25486[/snapback]

vezi....iar ne minti ...cine crezi ca iti mai imprumuta tie fosta masina dupa ce ai dat-o la buy-back.

si daca vorbesti de golful de la AB ca face seria 1 120d :blink:) inseamna ca n-ai condus nici una .

masina_care_cica_bate_120d.bmp

Link to comment
Share on other sites

corect despre clasa 3. depaseste clasa din care face parte.

cat despre liniuata. imi imprumut fosta masina si de-abea astept sa va iau banii ca prea vorbiti toti din ce ati citit si nu vreti sa incercati singuri sa vedeti cum sta treaba.

25486[/snapback]

...si inca ceva......de ce crezi tu ca doar citim? sau ai impresia ca doar tu esti singurul care conduce masini rapide .

Apropo....saptamana viitoare o sa conduc 130i (vorba lui Turbo Man : datorita meserie :blink: ), cu mult inainte ca tu macar sa-l pipai sau sa citesti vreun test drive in vreo revista cu el.

...cand o sa vin in bucuresti cu siguranta am sa-ti iau banii si o s-o pun de chef cu toti forumistii.

Link to comment
Share on other sites

chiar ca esti fanatic. te las in ale tale. masina aia e.

 

...si inca ceva......de ce crezi tu ca doar citim? sau ai impresia ca doar tu esti singurul care conduce masini rapide .

Apropo....saptamana viitoare o sa conduc 130i (vorba lui Turbo Man : datorita meserie  :blink: ), cu mult inainte ca tu macar sa-l pipai sau sa citesti vreun test drive in vreo revista cu el.

...cand o sa vin in bucuresti cu siguranta am sa-ti iau banii si o s-o pun de chef cu toti forumistii.

25489[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

ce e nasol la limita e ca e usoara si fuge de spate rupta pe curba in derapaj. treaba e recunoscuta probabil, daca te uiti la presiunea in pneuri recomandata fata/spate/.

25456[/snapback]

 

 

Care este legatura cu presiunea in roti?Nu sunt 2 variante in functie de cat este de incarcata masina?

Link to comment
Share on other sites

pai asta ziceam. asta fuge de spate si de-aia se pune pres mai mica spate. oricum handling-ul e ff bun, motorul mai agil indiferent de turatie, curba de putere mai judicioasa, trage bine de jos, pleci de pe loc si la 800 de ture. are o mica vibratie de la sistemul pompe-duze dar si motoru bmw o are desi e common rail. oricum asta bmw trebuie chipat, e prea neliniar, sub 2000 da in nas peste taraste greu cadavrul dupa el. am testat recent 530d cu cutie automata. super masina. asta as fi luat-o daca ar fi fost disponibil 4x4d pentru moment insa numai benzina. i-as fi pus pachet m. cea mai buna impresie din masinile pe care le-am condus in ultima vreme. interiorul e cam auster dar te obisnuiesti si la cum merge nu conteaza. audi a6 e departe rau in urma, nici nu se vede. cu a3 raman la parerea mea, e peste bmw 1er. la fel si golf 2.0 tdi 4x4. oricum eu de vreo 2-3 ani sunt dieselist.

 

Hm!In general rotile pe spate au presiune mai mare !

25517[/snapback]

Link to comment
Share on other sites

M-am uitat ca nebunul pe net sa vad ce spun producatorii iata ce am descoperit

Bmw 120 d si la Golf am datele pt modelul normal intrebarea ar fi daca e vorba de Golf 5 sau de Golf 4 oricum iata dateleGolf 5

Si acum traducerea 120 d 0-100=7,9 s Golf 5(varianta cu tractiune fata?)=9,3.Gata end of story :blink:

Edited by alex230ro
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.