Jump to content

consum f30 2016 320i sau 320d


Sebyca

Recommended Posts

Salut , sunt student in Bucuresti si nu stiu ce sa aleg dintre 320i sau 320d ori chiar seria 4 , daca imi permit , kilometrii pe an cam 10000-20000 multi pe autostrada cand se da vacanta , in rest mai mult prin orasul natal(2-3km , oras mic) , in Bucuresti mai mult pe jos , metrou sau altceva , ori daca chiar trebuie sa ies cu masina un drum de cel putin 3km .Vreau sfaturi de la conoscatori sau si proprietari ce ar fii mai bine luand in considerare si pretul pieselor de schimb , consum si altele.Chiar daca sunt student si nu prea am bani sa o intretin deocamdata vreau sa o pastrez cat mai mult timp posibil .
Link to comment
Share on other sites

Pai cati bani ai ca sa iei seria 3/4 ? Ma gandesc ca vrei ceva din 2013-2014 .

Diselul e mai usor de gasit , cel mai probabil mai ieftin . Daca nu o chinui mult in oras , e mai rentabil . Cu conditia sa fie in stare buna si sa nu ceara multa intretinere - trebuie sa deduci de aici ca ori are putini km, ori ce era de facut, a fost deja facut . Altfel , cum zice colegul mai sus - pregateste bani de intretinere/reparatii si nu putini .

Link to comment
Share on other sites

Pot sa pun si eu intrebare de hodorog?

 

Daca tot ai spus ca esti student, ce utilitate ii dai tu personal BMWului in afara de a atrage sexul opus?

 

Cum au zis si altii. Daca nu te pricepi, nu te bagi, nu ai timp, o sa vina si vremea reparatiilor.. (am fost si eu student o data si stiu.. (scoala, intalnirile.. fitzele, cand se poate..)

Fii pregatit.

Toti mecanicii vor bani frumosi de la posesori de bemve indiferent de starea lor financiara... asta e realitatea; bmw e o masina mai "complicata" ca altele.. :))

Edited by bimmer90f30
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

I ați frate Bmw ! Dk nu te bucuri Acum atunci când ? Nu te mai lua dupĂŁ toți Corecții care mai de care de te sfĂŁtuiesc sa ți iei și un logan nou la aceeași bani.

 

318d pt consum , 320d pt fuga și consum , 320i e cam rar dar din câte stiu nu prea e reușit, nici nu trage cum trebuie și consuma cam mult pt ce ofera

  • Like 4
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri , poate imi caut altceva , chiar daca sunt un mare fan al firmei , dar cum spun multi banii de pe piese nu sunt sigur daca imi permit . Poate raspunde cineva cu o suma estimativa sau cat costa la mecanici/reprezentanta , ori daca e posibil de a lucra singur la aceste masini .
Link to comment
Share on other sites

Iti trebuie un tester de diagnoza ca sa depanezi anumite probleme . Piesele sunt relativ scumpe , sau mai cauti la dezmembrari . Nu poate nimeni sa-ti faca o lista de preturi - sunt prea multe variable, in functie de ce se strica . Poti lucra singur daca te pricepi si ai poate si un elevator . Preturi la lucrari in functie de service. Diagnoza - vreo 200 lei la reperezentanta , 50-100 la coltul blocului sau service de cartier .
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri , poate imi caut altceva , chiar daca sunt un mare fan al firmei , dar cum spun multi banii de pe piese nu sunt sigur daca imi permit . Poate raspunde cineva cu o suma estimativa sau cat costa la mecanici/reprezentanta , ori daca e posibil de a lucra singur la aceste masini .

 

Daca cumperi ceva ce a fost intretinut, masinile sunt destul de fiabile. In 3 ani de F30 si aprox 70000km am schimbat doar distributia si ulei cutie viteze ( asta doar ca am vrut eu, masina mergea perfect) + service facut la reprezentanta (cam 340 euro/an dar asta in UK, posibil sa fie mai ieftin in RO).

Si daca masina este una intretinuta, nu o sa pice toate odata, totusi nu cumperi o cazatura de 15-20 ani... Cum a zis cineva, daca chiar esti pasionat si iti doresti asa ceva, viata e prea scurta sa nu te bucuri de ea.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru raspunsuri , poate imi caut altceva , chiar daca sunt un mare fan al firmei , dar cum spun multi banii de pe piese nu sunt sigur daca imi permit . Poate raspunde cineva cu o suma estimativa sau cat costa la mecanici/reprezentanta , ori daca e posibil de a lucra singur la aceste masini .

Fratioare am schimbat 2 amortizoare fata impreuna cu flansele la F30-ul meu cu pachet M si m-au ajuns 5500 RON piesele(pe original) si manopera. Trage tu concluziile.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Intrebare punctuala: ce sa iau 320d sau 320i. Raspunsuri de genul: frate mai bine iei un tractor, mai iesi cu el la camp, mai faci un ban pentru reparatii…

Daca cineva vrea sa cumpere o masina de 10000 - 14000 eur ma gandesc ca nu se asteapta sa-l coste intretinerea masinii cat la un Logan. Daca masina e intretinuta si nu are milioane de km nu pica toate in acelasi timp. Pentru consumabile si partea de suspensie sunt suficinete variante de calitate after market. Faci o distributie, schimbi un sensor la motor atunci cumperi piese originale dar nu de la reprezentanta.

Edited by George
Link to comment
Share on other sites

Acelasi fabricant nu inseamna sa iei de la reprezentanta, se gasesc solutii originale cu adaos mai mic. BMW nu fabrica amortizoare. Dupa cod si firma cauti unde este pretul bun.

Calinus, da-mi un singur cod cu care sa ma duc la orice alta sursa sigur direct si sa pun aceleasi arcuri si amortizoare care le-a pus el. Asa cum gasim multe alte piese de pe masina..

Nu exista.

Pe amortizoare este codul din fabrica dar nu este trecut vreun nume.

La arcuri e mai rau. Sunt dor niste culori...

 

Noi presupunem, multi pe buna dreptate, ca BMW pune Sachs sau Biltein.

 

Eu cand am schimbat arcuri si amortizoare la mine asta am gasit. Si am cautat mult si bine conexiuni cu, codurile din fabrica si nu am gasit personal mai nimic. Si atunci am mers la cei care vand arcuri si amortizoare si stiu si am mers pe recomandarea lor. Am cautat si pe net si am aflat ce am scris mai sus.

 

Ca sa inchei, voit sau nu BMW nu vrea sa spuna ce arcuri si amotizoare pun. Nu e important daca ei fac arcurile, departe de ideea asta..

 

Faptul ca, cel de mai sus a ales sa mearga la dealer este pur alegerea lui pentru un motiv sau altul; dar aproape sigur ca sa fie sigur ca pune ce a fost p masina sau echivalent direct de la ei.

A ales constient si nu mai merita discutata alegerea lui.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Dilema românului dupã ce κi cumpãrã cel mai rulat BMW ever, full fara piele...."Sa fac reviziile la Bavaria Otopeni sau la Bavaria Bãneasa?" :)

 

Omul intreba de consum si costuri, lumea o tine cu OEM si reprezentante...

 

Consum: 3-4 litri in plus la benzinar pentru urban, 1-2 litri in afara.

La piese pt motor si tren de rulare nu prea stiu ca nu a fost cazul, insa cand am schimbat placutele am cautat online, asa by default: placute OEM la magazin online: fata 700, spate 500, TRW si Textar cam 300 fata si 200 spate, dar exista si mai ieftin (150 de lei.. probabil sunt de lemn). La reprezentanta cu tot cu manopera 1.500 fata, 1250 spate.

Prin urmare, daca esti descurcaret, stii sa cauti si ai acces la un mecanic mai putin pretentios (poate in orasul de unde esti preturile sunt mai mici la manopera), nu o sa-ti vinzi un rinichi sa intretii masina....basca, poate ai noroc si nu iti cad toate de cum ai luat-o.

Orice se poate face mai ieftin daca vrei si nu esti comod...un tip la doua strazi de mine, pune folii auto in garaj...am intrebat de curiozitate cat costa....cam 20% din ce am platit eu la o firma cu staif...

 

 

Pe de alta parte, daca esti student...mai degraba un coupe mai vechi, decat un sedan mai nou....

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Calinus, da-mi un singur cod cu care sa ma duc la orice alta sursa sigur direct si sa pun aceleasi arcuri si amortizoare care le-a pus el. Asa cum gasim multe alte piese de pe masina..

Nu exista.

Pe amortizoare este codul din fabrica dar nu este trecut vreun nume.

La arcuri e mai rau. Sunt dor niste culori...

 

Noi presupunem ca BMW, multi pe buna dreptate ca BMW pune Sachs sau Biltein.

 

Eu cand am schimbat arcuri si amortizoare la mine asta am gasit. Si am cautat mult si bine conexiuni cu, codurile din fabrica si nu am gasit personal mai nimic. Si atunci am mers la cei care vand arcuri si amortizoare si stiu si am mers pe recomandarea lor. Am cautat si pe net si am aflat ce am scris mai sus.

 

Ca sa inchei, voit sau nu BMW nu vrea sa spuna ce arcuri si amotizoare pun. Nu e important daca ei fac arcurile, departe de ideea asta..

 

Faptul ca, cel de mai sus a ales sa mearga la dealer este pur alegerea lui pentru un motiv sau altul; dar aproape sigur ca sa fie sigur ca pune ce a fost p masina sau echivalent direct de la ei.

A ales constient si nu mai merita discutata alegerea lui.

Exact. In primul rand sunt electronice si nu am avut prea multe variante. Edited by StefanF30
Link to comment
Share on other sites

As cumpara 320D pt ca motorul de 2.0i e lesinat rau pe acea caroserie. La diesel ai consum mai mic dar intretinere mai scumpa. O masina poate fi intretinuta cu piese after market de calitate de la producatori cunoscuti, insa sa le cumperi noi si nu din dezmembrari. Calculeaza asa:

Revizie ulei + toate filtrele + manopera = 1000 ron

Multi or sa zica ca la 320D trebuie NEAPARAT la fiecare spalare a masinii sa-i schimbi distributia, insa asta e o isterie generalizata pe acest forum. Lantul ala il schimbi o data la 200 000 de km si aia e.

 

Daca castigi sub 5000 ron pe luna net, nu cumpara F30 320d pt ca nu iti vei permite s-o intretii cum trebuie. Daca castigi peste, cumpar-o linistit! Spor la achizitie si sa ne anunti ce ai luat :thumbsup: :thumbsup:

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Eu schimb la un service serios in localitatea mea, ulei bmw si filtre Mahle, 700 ron cu totul, fara istoric bineinteles. Pastrez facturi si bonuri intr-un dosar si asa o sa arat istoricul cui doreste. Din cand in cand am mai mers si la service-uri cu istoric, si tot apare ceva ceva :D
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.