Jump to content

Reflexie parbriz pilkington F30


Recommended Posts

Salut,

 

am schimbat recent parbrizul crapat,la Pilkington Brasov cu acelasi model dar fara sigla BMW si am sesizat ca reflexia bordului si HUD-ului in parbriz este mare ba chiar deranjanta iar seara apare imaginea neclara.

 

inscriptia pe parbriz este aceasi cu cea veche(parbriz ce nu a avut astfel de probleme) Pilkington 43r-001622

 

S-a mai confruntat cineva cu asa ceva?cei de la Pilkington mi-au spus ca nu au auzit de o asemenea problema.

 

Mersi anticipat

Edited by alex leca
Link to comment
Share on other sites

Este posibil sa fie Pilkington adus din China și atunci calitatea e inferioara celor originale. DacĂŁ ai dat ĂŽn jur de 400 RON cel mai probabil sa fie made in China.

 

Nu stiam ca exista si made in china.cand i-am contact mi-au spus ca singura diferenta fata de cel original e lipsa logoului BMW,de aceea am si acceptat.parbrizul a fost 1400 lei(nu chiar ieftinut)

voi cere sa il inlocuiasca.

Mersi

Link to comment
Share on other sites

Din pacate, si eu trebuie sa schimb parbrizul la F30-ul meu cu HUD.

 

Am urmatoarele oferte:

 

1370 RON Parbriz Benson (China) montat la Pilkington

2735 RON St. Gobain la autoglass Timisoara

~5000 RON la Bavaria in Timisoara

 

 

Am citit pe undeva ca trebuie recalibrat KAFAS-ul (am si sistemul cu camera)

Inclin sa merg pe cel original la reprezentanta, dar aveti experienta cu alte marci (in materie de HUD/KAFAS dupa schimbare) ?

Link to comment
Share on other sites

Citeste ce zice zc2.7t aici:

https://www.audizine.com/forum/showthread.php/823113-Windshield-Replacement-and-Decoding-the-Markings

 

Si un link din topic:

http://www.carwindshields.info/dot_db

 

Nu poti sa ai simbol BMW pe geam pentru ca nu e schimbat la BMW.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Schimbat pana la urma la Bavaria cu 4500 RON (15% reducere pentru ca masina e mai veche de 5 ani)

Fara probleme.

De unde asta cu 15% reducere, e o chestie generala?

 

Un parbriz pentru F30 cu

 

Lane departure warning

and

Driving Assistant

and

Head-up display

and

Road sign detection

 

costa pe bavauto spre exemplu :

 

Preţ cu TVA inclus:

 

1.676,94 RON

 

Cod: 51317258072

Ultima oara cand l-am schimbat eu asa am facut, mi l-am comandat singur original si apoi am mai dat vreo 120 Lei la un centru ca sa mi-l monteze. La reprezentanta cred ca au scorurile astea ca sa umfle bani de la asigurari, la fel ca si cu oglinzile, care ajung sa fie aproape 1000 Euro un set de 2 geamuri, in unele cazuri.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

Cam toate reprezentantele din câte știu eu au prețuri mai mici la

Masinile de peste 4-5 vechime, ori manopera , ori discount la piese, ori ambele.

Discutabil. Am cerut recent un deviz pt revizie la MHS, unde mi-am facut toate lucrarile de 9 ani de zile, si m-au omenit cu vreo 4-500 Lei in plus fata de Filaret (asta dupa ce eram la a 5-a solicitare de oferta fara niciun raspuns de la MHS). Cred ca au prea multi clienti, o sa le respect dorinta, din punctul asta de vedere.

Niciuna dintre reprezentante nu a mentionat vreodata nimic de reducere pt masina mai veche de 5 ani. Uite, o sa intreb data viitoare. As prefera sa fac lucrarile la reprezentanta daca as avea un discount, dar cand imi trantesc oferte de 2000 de lei pt o revizie la un 320d de 10 ani vechime ... mi se pare ca sar calul.

Edited by LYM
Link to comment
Share on other sites

La e90/e60 nu vad niciun motiv sa mai faci service la reprezentanta.

Mai ales dupa ce am vazut pretul unui parbriz mai sus.

 

Si pe deasupra, sunt atatea service-uri autorizate (fara a fi reprezentanta), care iti updateaza istoricul la BMW cu fiecare intrare.

Link to comment
Share on other sites

Foarte mult 600 RON. Pentru F10 costa acum DE LA 102 RON, lichid si manoera la APAN Iasi, conform cu oferta de service actuala ce contine reduceri pentru masinile mai vechi de 5 ani.

 

Am consulatat si eu simulatorul ala de oferte de service si as plati o revizie la reprezentanta vs un service autorizat ce scrie si istoricul, dar nu pot fi de acord cu pretul filtrului de habitaclu, si anume: 539 RON!!! Mi se pare exagerat de scump, pentru un filtru pe care pe producator il iau cu maxim 150 RON, mai pui manopera 100 RON sa zicem, si tot iesi mai bine. Chiar nu consider ca e justificata diferenta. In rest preturile pentru celelate filtre + ulei + manopera mi se par ok, chiar atragatoare.

 

Link to comment
Share on other sites

Si asta e adevărat... mi au cerut pentru E60 550-600 lei parca pentru înlocuire lichid frâna... din cauza ca e timpul mai mare, iar prețul pentru ora de manopera este wow... nu merita.

 

Whaaaat? ce hotie...eu am platit 200 de RON pentru G30.

Oricum cu cat mai veche masina cu atat ar trebui sa fie preturile mai mici, ca cei cu masini mai noi oricum se duc la ei.

Edited by raduron10
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E 130 lei schimbul de lichid de frana la Filaret. 600 Lei nu cred ca a fost vreodata, poate confunzi.

Eu prefer sa merg la o reprezentanta, pt o diferenta de 200 Lei in plus fata de un service non-reprezentanta cred ca merita. In plus, am si un recall de facut, de care m-au informat cei de la Filaret. O sa intreb de reduceri, daca-mi dau si discount la piese o sa fac si ceva reparatii tot la ei, sa vad.

Link to comment
Share on other sites

Zic si eu, schimbul unui parbriz nu este REVIZIA la Reprezentanta sau nu..

 

Stie pana la urma cineva cu, certitudine cum arata, din ce e facut un parbriz HUD???

Am inteles ca HUDul trebuie sa fie facut din 3 straturi..

 

Ca din ce am auzit din alte parti, numai la reprezentata se schimba pentru succes. Pentru ca ei sunt obligati/nevoiti sa faca recalibrarea HUDului pe parbrizul nou.

 

Altfel, probleme, ca in cazul autorul topicului.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Da sigurrrr, minunați va atunci. Le am si zis ca poate e o greșeala, “ nu nu e greșeala, la E60 e mai multă manopera” dar chiar si asa studiați devizul. Nu credeam ca îl mai am.

 

P.s Bmw Timisoara.

 

Am zis ca nu imi e greu sa dau maxim 250 lei Versus gratis unde pot sa mi fac la servici, dar am zis ca mai am si o intrare in service.. etc. M am întors la ideea ca nu se merita.

post-77153-0-99494300-1592847213_thumb.png

Edited by WIN60
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.