Jump to content

Ulei cutie automata


Recommended Posts

Salut! Vreau și eu sa schimb uleiul la cutia de viteze(cutie automata 6 trepte) pentru un x3 2008 e 83.Aveti idee de care ulei ar trebui sa iau? Am gĂŁsit mai multe modele atf 1,atf 3,atf 6 toate originale, dar nu știu care este mai bun.

 

Salut,

 

daca este cutie ZF6hp atunci mergi pe ZF6, ulei de la producatorul cutiei sau ia de la BMW cu un cost mai mare.

 

Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Mulțumesc frumos. Cam câți litri ĂŽntra 6 sau 7?

 

Salut,

Daca dai jos si mecatronicul ca sa schimbi garniturile, e bine sa fii pregatit cu 8 litri, daca nu 7 sunt de ajuns, exista kit de la ZF, ulei baie cu filtru, dop, mufa conector, toate sunt incluse in pachet.

 

Spor la mesterit.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...
  • 1 month later...
  • 4 weeks later...

Avand in vedere ca nu am primit recomandari din Brasov, voi merge la recomandarea unui prieten la un service mai micut din Prahova care face si aceasta operatiune.

 

Vor pune ulei Ravenol si baia originala ZF, am inteles ca se vor folosi 12 litri de ulei (daca nu ma insel 2 pentru spalare si restul de 10 pentru umplerea cutiei), schimbul se va face cu o pompa flush.

 

A mai pus cineva Ravenol in loc de uleiul original ZF?

Link to comment
Share on other sites

Avand in vedere ca nu am primit recomandari din Brasov, voi merge la recomandarea unui prieten la un service mai micut din Prahova care face si aceasta operatiune.

 

Vor pune ulei Ravenol si baia originala ZF, am inteles ca se vor folosi 12 litri de ulei (daca nu ma insel 2 pentru spalare si restul de 10 pentru umplerea cutiei), schimbul se va face cu o pompa flush.

 

A mai pus cineva Ravenol in loc de uleiul original ZF?

 

Ai grija cu uleiul Ravenol in cutie. Multi recomanda pentru ca au o marja de profit mai mare decat la ZF. Preturile la ulei ZF vs Ravenol sunt apropiate dar uleiul ZF este net superior.

Stiu vre-o 4 deja care au schimbat cu ulei Ravenol la recomandarea mecanicilor si au cam avut probleme mai mari sau mai mici.

Eu doar ce am cumparat kitul ZF cu baie si 7 litrii de ulei si acum caut un service ok in Cta sa fac schimbul.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ai grija cu uleiul Ravenol in cutie. Multi recomanda pentru ca au o marja de profit mai mare decat la ZF. Preturile la ulei ZF vs Ravenol sunt apropiate dar uleiul ZF este net superior.

Stiu vre-o 4 deja care au schimbat cu ulei Ravenol la recomandarea mecanicilor si au cam avut probleme mai mari sau mai mici.

Eu doar ce am cumparat kitul ZF cu baie si 7 litrii de ulei si acum caut un service ok in Cta sa fac schimbul.

 

Mersi.

 

In concluzie cred ca ar trebui sa anulez programarea si sa mai analizez problema. Nu vreau sa imi bat joc de masina, insa am citit pe forumuri diverse povesti cum ca in ambalajul de ZF ar fi tot ulei Ravenol. Probabil sunt baliverne. Eu le-am propus sa puna uleiul ZF insa au zis ca nu lucreaza cu acest ulei si m-am gandit ca motivul ar fi faptul ca ei cumpara cantitati mari (gen la butoi) si au pret bun. Pompa flush o au de la Ravenol si fac cateva schimburi zilnic, insa la toate pun aceeasi marca de ulei.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

...acum caut un service ok in Cta sa fac schimbul.

Ai gasit acel service in C-ta ? Si eu sint amator. Am cutie GM 5L40-E si caut un astfel de service cu pompa flush, selectie masina, raport schimb etc.

 

Ai grija cu uleiul Ravenol in cutie.

 

dar uleiul ZF este net superior.

 

Stiu vre-o 4 deja care au schimbat cu ulei Ravenol la recomandarea mecanicilor si au cam avut probleme mai mari sau mai mici.

 

La BMW, cel putin acum 2 ani, se punea ravenol in cutiile ZF si cred ca in urice cutie automata.

 

Dovada fiind unde ? ZF nu fabrica uleiuri.

 

Eh, depinde ce, cum si cat au bagat, in ce conditii erau deja cutiile, cum s-au exploatat. Vasta majoritate a cutiilor picate, a picat cu varii uleiuri.

Link to comment
Share on other sites

Ai gasit acel service in C-ta ? Si eu sint amator. Am cutie GM 5L40-E si caut un astfel de service cu pompa flush, selectie masina, raport schimb etc.

 

 

 

La BMW, cel putin acum 2 ani, se punea ravenol in cutiile ZF si cred ca in urice cutie automata.

 

Dovada fiind unde ? ZF nu fabrica uleiuri.

 

Eh, depinde ce, cum si cat au bagat, in ce conditii erau deja cutiile, cum s-au exploatat. Vasta majoritate a cutiilor picate, a picat cu varii uleiuri.

 

Nu am gasit un service OK din pacare. L-am facut singur. Am folosit kitul ZF.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.