Jump to content

F30 320D X-Drive 02/2018


AAC

Recommended Posts

Am fost la service si tipul mi-a zis ca bagã si al doilea accident pe asigurare si dacã jantele sunt strâmbe le schimba pe toate 4 .

Am cerut oferta de cauciucuri si mi-au zis ca nu vând pe dimensiuni diferite fata spate si ca ei pot sa imi vând cauciucuri cu tot cu jante pe 18 la 1930 euro.

Am mers la un tire center si ei mi-au fĂŁcut urmĂŁtoarea oferta .

 

D8-AF7-D5-C-CDFF-4-F26-A2-B2-5964-C3-DBC77-C.jpg

Edited by AAC
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Sa nu te superi oe mine dar te cam contrazici

 

 

Chestia e ca sunt perfectionist si nu vreau sa am o masina care nu e ok technic

 

 

Si tu mergi cu anvelopele alea???

 

 

 

La ce noroc ai cauta anvelope doar cu A la franare.

 

Am fĂŁcut in ultimele 2 sapt din Iulie și primele 2 din August 10 000 km .

S-au uzat efectiv extrem de rapid , a fost și canicula in romania . Inainte sa plec din romania am vazut asta dar vroiam sa mai stau sa pun direct de iarna .

 

O sa mai cer oferte de la ĂŽncĂŁ o firma .

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

AAC,

 

tu trebuia sa iti faci casco.

Nu merge masina atat de noua fara casco. Platesti anual o suma si stai linistit. Iti scoteai toti banii cheltuiti pana acum.

 

Eu am stat 5 saptamani pe dreapta cu G30-ul, in parcarea pazita de la serviciu si nu m-am atins de masina de cand a expirat leasingul si pana s-a facut transferul ca apoi sa se faca casco.

Edited by edit
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

AAC,

 

tu trebuia sa iti faci casco.

Nu merge masina atat de noua fara casco. Platesti anual o suma si stai linistit. Iti scoteai toti banii cheltuiti pana acum.

 

Eu am stat 5 saptamani pe dreapta cu G30-ul, in parcarea pazita de la serviciu si nu m-am atins de masina de cand a expirat leasingul si pana s-a facut transferul ca apoi sa se faca casco.

 

Eu nu eram obligat sa fac Casco pentru ca masina e pe credit și e direct pe numele meu . S-ar putea sa ĂŽmi creascĂŁ asigurarea dar ĂŽmi asum . Un prieten cu dauna totala de 30 mii euro i-a crescut asigurarea cu 400 euro pe an .

CE25-DCAA-8-DD2-4-CFD-BF19-7-E3-B70-A84256.jpg

Edited by AAC
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

E uitatĂŁ Mazda . Greșelile mele și se plĂŁtesc . Se repara și mai rĂŁmâne asta 3 ani jumate . Nu am fost cu masina . Pe jos am ieșit la plimbare . 3 cocktailuri.

 

Ostende?

 

vezi ca mazda aia la care visezi are cel mai prost motor diesel....daca ie mazda, iei benzina de 2.5

Knokke Heist stau . Vad ca știi zona .

  • Like 1
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Am lĂŁsat aseara masina la bmw și azi am comandat cauciucurile de iarna continental ts860 , au fost cu 17 euro mai scumpe , total 907 euro pt ca le-au luat de la alt furnizor , ei mi le aduceau abia pe 27 Septembrie .

La service le-am zis ca USA șofer nu e bine reglata , le-am zis sa o dea jos și sa o punĂŁ la loc și sa schimbe chederul. DupĂŁ ce mi-au reglat-o ei in Februarie USA se ĂŽnchidea prea tare și ĂŽmi rodea chederul , mai ales la baza pragului .

Frâna de mâna nu prinde prea bine decât sus și le-am cerut sa repare și asta .

O sa dea bara fata și farul drept sa le alinieze corect .

Mi se exfoliaza pe partea șoferului sub ornamentul de aluminiu satinat lacul vopselei și se vede urat . Mi-au cerut 1000 euro sa ĂŽmi repare asta și am refuzat . O fac eu in romania la anul .

O sa mai fie o revopsire unde mi-a cĂŁzut bicicleta pe masina .

Miercuri am primele vesti și cu puțin noroc vineri sau sambata dimineata o iau dupĂŁ care punem anvelope noi și masina e iarĂŁși fresh .

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Exista runflat de iarna, cred ca e chiar mai bine iarna sa ai runflat...nu vrei sa stai in frig sa faci o pana (schimbat roata sau folosit kit). Eu folosesc Bridgestone Blizzak de mai multi ani si nu am avut niciodata probleme, nici pe masina anterioara, nici pe F30 ( mai este si xDrive)...si merg des la munte, ski, cam pe orice vreme.

Mi se par foarte sigure si de aceea pastrez modelul.

 

 

LE - cred ca am raspuns la un mesaj mai vechi :)

Edited by Tarabostes
Link to comment
Share on other sites

Exista runflat de iarna, cred ca e chiar mai bine iarna sa ai runflat...nu vrei sa stai in frig sa faci o pana (schimbat roata sau folosit kit). Eu folosesc Bridgestone Blizzak de mai multi ani si nu am avut niciodata probleme, nici pe masina anterioara, nici pe F30 ( mai este si xDrive)...si merg des la munte, ski, cam pe orice vreme.

Mi se par foarte sigure si de aceea pastrez modelul.

 

 

LE - cred ca am raspuns la un mesaj mai vechi :)

 

Am vazut pe YouTube teste și bridgestone era pe primul loc apoi continental, le-am ales astea ca astea sunt date de producĂŁtor . Și astea tot runflaturi sunt . In primĂŁvara mai iau 4 noi de vara și sper ca 4 ani nu mai am treaba cu anvelopele .

  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Le-am lĂŁsat masina de luni pana azi nu au lucrat nimic la ea. Au zis ca fost cineva de la asigurari și și-a dat acceptul pt tot ce am cerut dar ei sunt Ocupați acum și o sa ma programeze când sunt liberi . Destul de neplĂŁcut . Credeam ca e gata și ca mâine pun cauciucurile noi .
  • De acord! 1
Link to comment
Share on other sites

Asta este , trece si se repara . Asteptam , nu e problema . Am o intrebare , daca schimb anual de 2 ori cauciucurile de iarna cu cele de vara , care ar fi dezavantajele si avantajele . De ce ar fi indicat sa am 2 seturi de jante ? Am vorbit cu un prieten ce si-a luat la masina lui inca un set de jante cu cauciucuri de iarna si mi-a spus ca la masina dinainte el a stricat cauciucurile in timp cu schimbatul lor .
  • De acord! 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am montat cauciucurile . Am scĂŁpat cu geometria și cauciucurile schimbate. Jantele nu au daune . Am fĂŁcut o greseala , trebuia sa cumpar jante pe 17 sau 18 cu cauciucuri normale noi de iarna , aceasi dimensiune . Pe lângĂŁ faptul ca astea au costat total 970 euro cu geometrie cu tot , la vara trebuie sa caut jante originale m pachet pe 18 sau 19 si sa cumpar 4 cauciucuri noi runflat .
  • De acord! 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.