Jump to content

Indepartare crom grile fațĂŁ - e90


13NCU

Recommended Posts

Eliminare crom grila fațĂŁ - e90

(metoda cea mai nasoala)

 

Spun "metoda cea mai nasoala" pt ca am oscilat intre:

- sa cumpar alte elemente gata vopsite negru dar nu mi s-a parut justificat pretul gasit pe piata pt un simplu moft (ma refer la grile si ornamente identice, nu cele "duble" care sunt si pe eMag si care nu imi plac)

 

- sa le curat eu de crom dar sa le vopsesc apoi la un atelier specializat

 

- sa fac eu toata lucrarea desi am o reticenta fata de spray-urile cu vopsele pe care le consider bune doar pt mazgalit garduri.

 

Sa nu ma intind iar in povesti siropoase, am zis ca imi pun mintea si cu moftul asta si fac eu toata lucrarea.

 

Si atunci:

 

- saltat capota, scos 2 suruburi de la bara fata pt a-mi intra mana in spatele grilelor si a le declipsa / desurubat elementele din capota.

Aici am facut o mica prostie dar m-am invatat minte - m-am repezit cu cheia pe suruburile ornamentelor capota si surubul avand putina rugina, normal ca a preferat sa se invarta pe loc cu tot cu piulita din ornament care si-a facut joc.

A trebuit multa rabdare si degripant sa-l conving sa paraseasca piulita.

La celalte suruburi deja aveam lectia invatata

 

- dus elementele in casa, declipsat ramele cromate de pe grile, spalat totul cu detergent

 

- am crezut ca eliminarea cromului va fi o joaca dar m-am inselat. E atat de gros si bine fixat incat cred ca cei de la BMW l-au gandit sa tina 100 de ani. Nici macar smirghilul de P50 n-a ajutat prea mult ! ...am incercat pile mici diamantate, bucatica de piatra polizor, am incalzit piesele cromate - nimic. Adica mai nimic.

Am vrut sa renunt si sa montez piesele inapoi pe masina dar deja erau zgariate, frecate si cu multiple urme de interventii esuate.

Mai aveam 2 solutii sa termin povestea asta intr-un mod onorabil - flexu" sau "luat la mana".

Evident flexu' cade din discutie asa ca...

 

- un cutter cu lama noua, un patent finuț si multa rabdare.

Incepand dintr-o margine, strecuram 1mm lama cutterului sub foita crom, o saltam putin, o prindeam cu patentul si trageam sperand sa decojesc o foita cat mai mare. Cea mai mare bucata desprinsa poate a fost cat o unghie ...in rest doar bucatele de 2-3 mm.

A fost nasol, am injurat mult dar in 5 ore am terminat de dat jos cromul ramanand cu niste piese plastic ABS chinuite si pline de taieturi si gropite

 

- smirghel de 800 - 1000 - 1500 - 2000 - 2500 in mediu umed

 

- fuguta la primul magazin auto si cerut primer plastic, vopsea negru lucios si lac de la acelasi producator (au fost toate cam 100 lei)

 

- degresat piesele, si:

 

* un strat primer

* dupa 10 min inca un strat primer

* dupa 20 min slefuit usurel primerul cu 2500 + apa

*degresat

* au urmat 4 straturi vopsea tot la interval de 15 min

* doua de lac tot la 15 min

 

- am lasat piesele in casa 24 de ore pt uscare temeinica timp in care am circulat cu masina fara ele.

Inainte de montaj am incercat pe o parte ascunsa duritatea vopselei dar oricat m-am straduit cu unghia nu am reusit sa le zgarai.

 

- am considerat rezultatul ca "acceptabil" si le-am montat pe masina dar nu cred ca as mai repeta operatiunea inca o data daca ar fi cazul. Indepartatul cromului m-a distrus nervos.

 

Si un mic clip (imi cer scuze, eu nu ma complic in clipuri sa adaug fundal sonor si nu stiu ce blitz-blitz-uri - cine e interesat nu cred ca se impiedica de lipsa lor)

 

https://youtu.be/XdI_MEK3jxw

Link to comment
Share on other sites

Lacul de de la duplicolor e un gunoi...putin spus. Sa vezi dupa prima iarna cu arata, se umple tot de microfisuri.

La cat costa o pereche de grile negre, mai bine luai direct noi.

Totusi, nu stiu cat o sa tina vopseaua dupa ce ai slefuit cu 2500...deja suprafata e foarte fina. Dupa 800 trebuia sa sari la primer, iar intre straturi tot asa, wetsanding cu 800.

Edited by Alexandru'
Link to comment
Share on other sites

Ramane de vazut cum se vor comporta.

Le-am vopsit in Februarie si deocamdata sunt ok (bine, la ce iarna a fost - irelevant)

 

Ca si pret grile noi, posibil sa nu fi cautat eu suficient dar exact ca si astea am gasit intre 250 si 350 lei asa ca am zis ca merita sa incerc cu un spray. Nu am luat in considerare chinul cu eliminarea cromului pt ca altfel cumparam alte grile cu ochii inchisi !

 

Despre finete 2500, nu stiu ce sa zic, mie mi-a cam iesit mereu cu finetea asta. Am vopsit si interioare de faruri si alte prostii si n-am avut probleme.

Dar nu te contrazic, posibil doar sa fi avut noroc.

Edited by 13NCU
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ramane de vazut cum se vor comporta.

Le-am vopsit in Februarie si deocamdata sunt ok (bine, la ce iarna a fost - irelevant)

 

Ca si pret grile noi, posibil sa nu fi cautat eu suficient dar exact ca si astea am gasit intre 250 si 350 lei asa ca am zis ca merita sa incerc cu un spray. Nu am luat in considerare chinul cu eliminarea cromului pt ca altfel cumparam alte grile cu ochii inchisi !

 

Despre finete 2500, nu stiu ce sa zic, mie mi-a cam iesit mereu cu finetea asta. Am vopsit si interioare de faruri si alte prostii si n-am avut probleme.

Dar nu te contrazic, posibil doar sa fi avut noroc.

Ai ales varianta cea mai grea pentru a da cromul jos. Data viitoare incearca cu clorura ferica. O sa-mi multumesti :)).

Grile gasesti si la 150lei. Am luat eu duble, negru lucios pt e60-ul sotiei de la bucovina tuning.

Link to comment
Share on other sites

Am specificat mai sus pe undeva ca NU le vroiam duble. Sunt si pe eMag.

 

Despre clorura aia am vazut un clip pe YouTube (un tip cu niste sigle cromate) dar nu pot zice ca "i-a iesit" chiar grozav. Si oricum eu eram prea increzator ca rezolv cromul in 5 minute ! :)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.