Jump to content

Colantare lumini marsarier - e90


13NCU

Recommended Posts

Colantare lumini marsarier - e90

 

Eram intr-un magazin de tuning cand mi-a atras atentia un sul rosu pe un raft...

- ala ce este ?

- folie pt triple. Avem si pe fumuriu.

- cat costa ?

- 30 lei, 1mx1m.

L-am luat fara sa stiu exact ce voi face cu el dar stiam ca nu-mi plac triplele mele cu acele lumini marsarier mari si "incruntate".

 

Oricum era bun pt activitate home-made in "perioada de urgenta" (de fapt toate activitatiile prezentate in DIY-uri au fost realizate dintr-o imensa plictiseala in "starea de urgenta")

 

Si acasa:

- demontat capitonaj portbagaj

- demufat triplele

- astupat locurile goale cu hartie adeziva pt ca dadea tarcoale o ploaie

- dus in casa unde curatat/degresat

- aplicat folia doar pe zona alba marsarier in mediu uscat

- eliminat bule cu un card

- incalzit toata zona pt o mai buna asezare (se poate si la "rece" fiind o suprafata plana)

- taiat excesul cu un cutter

- scos 4 injuraturi pt ca zona infoliata era clar mult mai deschisa la nuanta decat restul "stopului"

- mai scos 4 injuraturi cand am vazut ca nici al 2-lea strat de folie suprapus nu a redus prea mult din diferenta.

- mai scos inca alte 4 injuraturi cand langa masina, dupa montaj, mi-am dat seama ca am omis sa decupez din folie pt a avea chiar niste minuscule lumini marsarier. Le-am decupat "din mana" cu un cutter direct in parcare.

A fost momentul cand rezemat de masina am inceput sa "gogalesc" in parcare dupa ce ar presupune triple si portbagaj de LCI.

 

Concluzii

 

- colantul rezista surprinzator de bine la jetul presiune spalatorii

- arata prost dar nu la fel de prost ca si fara el (parere personala)

 

Liber la comentarii rautacioase :)

 

Aaaaa, si poze

 

https://youtu.be/zSkobcrOnNQ

Link to comment
Share on other sites

Daca "provoci" ;) eu gasesc o intrebare; ..pe colant se poate da cu gloss sau cu wax?

Si daca da, cat tine?

 

(Pe bune ca eu vroiam sa deschid un topic despre cum ne ingrijim masina exterior. Adica pareri, experiente, materiale, scule..)

 

Adica noi personal cum si cat ne ingrijim masina exterior nu sa platim pe altii..

 

Nu inteleg de ce sunt pozele atat de mici pe youtube?

 

... ce te opreste sa pui poze aici pe site?

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Mi-am aplicat si eu pe fostul E90, NFL folie rosie pe lampa de reverse. Arata mai bine decat pata aia alba lasata de cei de la BMW. Nu stiu daca mai gasesc pozele, dar mi-a iesit si mie destul de bine. Eu n-am dat jos lampile, ci intr-o zi fiind la tara am folosit un feon, o bucata de plastic sa intind bine folia si o sprituitoare in care am pus apa. Am spalat lampile bine prima data, dupa care am sprituit bine cu apa, am aplicat folia si am inceput s-o intind. Dupa am folosit feonul si a iesit nesperat de bine. Am decupat ulterior cu un cutter cate o fanta pt lumina de reverse si aia a fost. Eu cat am mai tinut masina dupa, n-am avut treaba cu folia ca se zgarie. Nici plasticul din care sunt facute lampile spate nu au nici o acoperire impotriva zgarieturilor asa cum sunt lampile fata care sunt facute din alt plastic, policarbonat acesta fiind mult mai rezistent dpdv mecanic, dar are si un coating impotriva zgarieturilor provocate de nisip, pietris, sare si tot ce vine in fata unei masini. Lampile spate in schimb au lentila din PMMA care-i mai slab mecanic. Pe de alta parte in trafic lampile spate nu sunt "bombardate" de noroi, nisip, sare, etc. Asta-i motivul pt care se folosesc materiale diferite. Ahh si tot PMMA-ul este mai ieftin si are proprietati optice mai bune decat PC-ul. Asta poate intereseaza pe careva ;) Edited by RaYn3
Link to comment
Share on other sites

@bimmer - Nu stiu sa iti raspund daca folia se preteaza la ingrijirile de tip detailing pt ca n-am incercat. I-am dat un lustru masinii + o ceara (totul manual) dar m-am delimitat strict la zonele vopsite ale caroseriei.

 

Despre marimea pozelor din clipurile YT, nu stiu exact la ce te referi. Adevarul este ca nu am verificat pe PC sau alt telefon sa vad cum apar dar cel putin pe tel meu apare in marime normala in stil YT. Am vazut insa ca am in setari diferite marimi. Totusi pt tine voi face o proba cu o captura ecran :)

 

Am preferat varianta inserare poze intr-un clip YT pt ca fac totul de pe tel unde iau pozele gramada si le arunc intr-o aplicatie. Sa le postez direct aici, pt mine presupune sa comut de la versiunea mobil la cea desktop si totul devine incredibil de mic fortandu-ma la zoom-uri repetate.

Edited by 13NCU
Link to comment
Share on other sites

Ai avut dreptate @bimmer - azi am vizionat clipul YT si intr-adevar in clip pozele erau prezentate intr-o marime mica. Nu inteleg de ce dar cu siguranta "e de la ei". Aleatoriu uneori le prezinta ok, alteori in format minuscul.

Atasez si o poza cu rezultatul final pt cei carora YT le prezinta pozele in format minuscul.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.