Jump to content

F10, inlocuire hdd cu un ssd


pyu

Recommended Posts

Salutare!

Am inlocuit eu cu un alt hdd mai mare, si din cate retin nu e compatibil orice tip de hard, merg doar cele toshiba, ma indoiesc sa mearga ssd.

In plus este destul de complicat sa il faci functional deoarece necesita cunostinte linux si un soft dedicat denumit qnx. Nu este plug&play.

Link to comment
Share on other sites

Salutare!

Am inlocuit eu cu un alt hdd mai mare, si din cate retin nu e compatibil orice tip de hard, merg doar cele toshiba, ma indoiesc sa mearga ssd.

In plus este destul de complicat sa il faci functional deoarece necesita cunostinte linux si un soft dedicat denumit qnx. Nu este plug&play.

O clonare bit cu bit s-a incercat?

 

E drept ca iti trebuie doua unitati de adaptare a doua hdd la laptop/desktop..

  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Daca clonezi vei avea aceasi marime ca cel original. De asta spuneam ca trebuie qnx pentru a partitiona si configura hdd pe noile date.

Un hdd o data insertat in navigatie va fi codat ever, iar cel existent nu il poti citi cu nimic.

 

@Andrei525 hdd este sata, cel putin asa era la mine pe nbt.

Edited by Stormzor
Link to comment
Share on other sites

Daca clonezi vei avea aceasi marime ca cel original. De asta spuneam ca trebuie qnx pentru a partitiona si configura hdd pe noile date.

Un hdd o data insertat in navigatie va fi codat ever, iar cel existent nu il poti citi cu nimic.

 

@Andrei525 hdd este sata, cel putin asa era la mine pe nbt.

 

Probabil gresesc. Eu am vrut sa schimb la mine si am CIC. Citisem ca este ATA si este destul de dificil de clonat. Poate la NBT s-a pus SATA.

Mi-ar fi placut si mie SSD sa fie mai rapid dar am abandonat pentru ca era complicat .

Link to comment
Share on other sites

La mine am facut o curatare a instalatiei ac pe gurile centrale cu ceva gaz de kkt, iar condensul a ajuns fix pe hdd astfel s-a defectat. Deci mare grija sa nu bagat nimic acolo.

Pana sa il gasesc pe cel compatibil am blocat 3 bucati de 500gb, acuma stau bine intr-o cutie si sunt bune de aruncat.

Chiar daca pregatesti un ssd pe qnx, partitionat, formatat qnx si puse datele specifice, cand il introduci in navi constati ca nu merge si e blocat automat de catre softul navigatiei. Iar cale pentru deblocare nu prea exista, sunt ceva metode dar eu unul nu am reusit.

Edited by Stormzor
Link to comment
Share on other sites

La mine am facut o curatare a instalatiei ac pe gurile centrale cu ceva gaz de kkt, iar condensul a ajuns fix pe hdd astfel s-a defectat. Deci mare grija sa nu bagat nimic acolo.

Pana sa il gasesc pe cel compatibil am blocat 3 bucati de 500gb, acuma stau bine intr-o cutie si sunt bune de aruncat.

Chiar daca pregatesti un ssd pe qnx, partitionat, formatat qnx si puse datele specifice, cand il introduci in navi constati ca nu merge si e blocat automat de catre softul navigatiei. Iar cale pentru deblocare nu prea exista, sunt ceva metode dar eu unul nu am reusit.

Ciudat totusi, ca pana la urma e un hdd, nu stiu daca are cum sa ii faca unlock forever...

 

 

https://www.e90post....d.php?t=1158888 spor la citit! ( in caz ca nu ai gasit acest link deja)

 

 

si aici: https://cutt.ly/uoeIr7t

Da, am trecut acum prin paginile astea... Merci.

Link to comment
Share on other sites

Sunt destui baieti pe grupul de e60 si f10 care au pus ssd. Diferenta (mica) e ca booteaza si se incarca libraria audio mai repede. Vei observa diferente si la update-urile de navi.

Nu prea merita deranjul.

 

Ai vreun link ceva? De unde au gasit ssd pe PATA (in afara de amazon)?

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...

Alta intrebare, e ok daca pun orice hdd putin mai mare pe PATA, de 40-60gb? Trebuie neaparat sa fie Toshiba, sau merge si alta marca? Cred ca momentan am 12 gb, si e plin, nu mai pot copia nimic...

Mi-am comandat un ssd pe PATA din china, dar pana vine ala as incerca sa pun unul normal.

Link to comment
Share on other sites

Am facut upgrade de la hdd-ul de 80Gb pe care-l aveam, la unul de 120Gb.

Am marit si partitia de muzica de la 12.5gb, cu diferenta aia de aproape 40gb. Merge totul ok.

urmeaza sa imi ajunga SSD-ul din China, si sa-l pun pe ala.

Link to comment
Share on other sites

Am facut upgrade de la hdd-ul de 80Gb pe care-l aveam, la unul de 120Gb.

Am marit si partitia de muzica de la 12.5gb, cu diferenta aia de aproape 40gb. Merge totul ok.

urmeaza sa imi ajunga SSD-ul din China, si sa-l pun pe ala.

Pai si iti foloseste la ceva spatiul ala in plus pentru muzica?

Eu sincer n-am ocupat niciodata spatiul ala, sa nu mai spun ca nu mai copiaza nimeni muzica pe hdd...bluetooth si aia e, spotify sau youtube premium.

N-am mai bagat muzica pe hard de 2 ani cred.

Link to comment
Share on other sites

Pai si iti foloseste la ceva spatiul ala in plus pentru muzica?

Eu sincer n-am ocupat niciodata spatiul ala, sa nu mai spun ca nu mai copiaza nimeni muzica pe hdd...bluetooth si aia e, spotify sau youtube premium.

N-am mai bagat muzica pe hard de 2 ani cred.

Nu mai aveam spatiu deloc. Si folosesc doar muzica de pe hdd, schimb foarte usor din volan, pentru mine e mai usor asa.

Link to comment
Share on other sites

Cu SSD-ul zboara, incomparabil cu HD.

Conteaza marimea cache-ului HDD-ului, fie el SATA or PATA.

 

Pai si iti foloseste la ceva spatiul ala in plus pentru muzica?

Eu sincer n-am ocupat niciodata spatiul ala, sa nu mai spun ca nu mai copiaza nimeni muzica pe hdd...bluetooth si aia e, spotify sau youtube premium.

N-am mai bagat muzica pe hard de 2 ani cred.

Dar cand esti la drum lung si nu ai net?? Sau nu ai semnal ca esti pe coclauri?.

  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Eu am un iPhone 4S pe care il tin in cotiera pe post de iPod. Platesc lunar abonament la Apple Music 20 ron si 5 ron pentru 50gb spatiu in iCloud. Cand aud o melodie care imi place o adaug de pe telefonul meu intr-o lista prin care telefonul din masina (atunci cand ii dau internet) isi face sincronizarea prin iCloud. Telefonul din masina e setat ca sa-si descarce melodiile, astfel incat sa nu depinda de internet, iar telefonul personal acceseaza muzica doar online. Mi se pare mai comod asa fata de cum procedam in trecut cand copiam muzica pe laptop apoi veneam cu stickul in casa si tot asa. Trebuia sa tin minte ce melodie mi-a placut, trebuia sa imi aduc aminte sa o descarc, sa iau stick-ul din masaina, etc. Acum de fiecare data cand aud ceva ce imi place imediat o adaug in playlist si cand ajung in masina in 2 minute ma pot bucura de noua melodie.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.