Jump to content

Retrofit CIC w-o Preparation


Recommended Posts

Salut am si eu un e90 2006 care a venit de fabrica cu CCC fara bluetooth si fara USB in cotiera. Acum, ideea ar fi ca vreau sa fac retrofit la CIC cu bluetooth si USB.

Pana acum am achizitionat:

-Ecran CIC

-Navigatie

-Controller iDrive

-Modulele Mulf 2High si TCU Bluetooth

-USBuri(cel din cotiera si cel din torpedou)

-Tot cablajul navigatiei

-Antena rechin

Mai trebuie achizitionat antena bluetooth, microfon si cabluri extinse pentru ele

Problema e ca nu prea coincid toate asa cum ma asteptam. Totul a fost cumparat ca un pachet toate fiind setul unui e90 din 2011.

Prima problema ar fi ca nu gasesc mufa din harness care se conecteaza la usbul din cotiera si nici mufa de la powerul pentru ecran(conectorul lunguiet) + multi alti conectori ce par ca nu apartin nimanui.

Pe langa problemele enumare mai sus, aveti cumva idee daca am neaparata nevoie de "telefonul" din cotiera?

 

O sa revin si cu niste poze cat se poate de curand.

Edited by r3tr0
Link to comment
Share on other sites

Nu ai nevoie de telefon in cotiera si nu ai nevoie de modulul tcu. Poti simpifica mult instalatia. Avand deja ccc ai mufa de alimentare pentru ecran, trebuie doar sa muti pinii intr o mufa pentru ecranul cic

 

Cablul usb din cotiera sigur e cu usb hub, iarasi poti renunta la el si sa tragi cablul direct din mufa neagra mulf2high la mufa usb cotiera

 

De pe cablul de la dezmembrari ai putea scoate doar fibra si alimentarea pt mulf2, eventual cablul de microfon, in rest nu ti trebuie

 

Antena de pe plafon iarasi nu ai de ce sa umbli la ea, ai deja antena de gps

Edited by SKW
Link to comment
Share on other sites

Scuza ma am gresit eu. Cablul lipsa este cel din navigatie catre usbul din torpedou(cablu pe care l am gasit ulterior la vanzare in jur de 100 de lei la second), iar conectorul albastru pentru cid nu prea l gasesc pe net sa l iau separat. Acum instalatia e aprope completa pe masina si as prefera sa pastrez tot harnessul complet fara sa l modific (este o simpla chichita de a mea). Si pe langa faptul ca nu gasesc la vanzare decat capul albastru, alte doua fire pe care nu le gasesc la vanzare pe net sunt cablurile prelungitoare pentru antena bluetooth si microfon. Iar cand vine vorba de telefon este perfect ca si asa ocupa prea mult spatiu si nu mai aveam cotiera dupa.Cu TCU asa a venit el de fabrica si cu mulf 2 high si as vrea in cele din urma sa fac upgrade la combox. Edited by r3tr0
Link to comment
Share on other sites

Cea mai simpla varianta e cea pe care ti am spus o. Cred ca nu o sa se pupe exact cablajul nou cu masina (trebuie desfacut si verificat la mufa principala) plus ca spui ca ti lipseste cablul de microfon, cablul pentru antena bluetooth, cablu usb cotiera -> deci nu e complet

 

Daca vrei sa treci la combox va ramane in aer partea aia cu telefon in cotiera plus alte fire de pe la mulf/tcu plus ca trebuiesc prelungite fire

Edited by SKW
Link to comment
Share on other sites

Nu ma intelegi harnessul module usburi tot sunt de pe aceeasi masina care avea bluetooth de fabrica prin tcu. Cablajul are si cablul din cotiera si cel de microfon si cel de antena bluetooth. eu nu am doar prelungitoarele care se duc in antena si in microfon adica cablurile lungi si scurte de pe stalpul A si din cablaj in panoul de deasupra pedalelor. Cablul de la navigatie la usbul din torpedou este complet diferit si nu are treaba cu cablajul este doar un cablu direct din navigatie in usb.

Cand vine vorba de antena rechin trebuie schimbata deoarece antena mea nu are si receptie pentru reteaua mobila ci doar pentru gps si fm/am. Adica in antena de pe masina de acum sunt decat doua mufe gps si fm, pe cand la antena care a venit cu kitul sunt 3 conectori fm, gps, cellular.

Am vorbit si cu omul si mi a spus ca urmeaza acum sa mi trimita si antena de bluetooth si microfonul impreuna cu cablurile aferente si cablul USB pentru navigatie pe care le uitase.

Singura problema mare ramane de connectorul de la ecran la care trebuie sa schimb pinii. Nu gasesc pe niciunde pe la noi capul acela de conector

Edited by r3tr0
Link to comment
Share on other sites

Mufa de la ecran este cel mai banal lucru de care te poti incurca. Da mi o adresa pe privat si ti trimit eu una gratis. Antena rechin nu e pentru FM, e pentru GPS si GSM (si DAB banda L in care nu emite nimeni)

 

E destul de greu sa schimbi antena aia si nu e niciun castig real. Nu umbla la ea, mai ales daca nu pui telefonul in cotiera si treci la combox.

 

Antenele AM/FM sunt in luneta ca si cea pentru TV si inchidere centralizata.

Link to comment
Share on other sites

Inteleg... numai stiu unde citisem ca antena de cellular era in shark fin dar aparent am gresit. Sincer sa fiu singurul lucru care ma opreste din a face toata navigatia functionala esxte conectorul acela. Daca chiar ai si ai putea sa ma ajuti cu el as fi foarte recunoscator sincer nu gasesc pe niciunde si daca au vor decat sa dea tot cablajul; si n am ce face cu el. Iar despre combox da o sa vreau sa fac upgradeul dar sincer sa fiu cu tine momentan chioar mai trebuie sa strang niste bani pentru el si pana il cumpar si l instalez si pe acela as vrea sa am si eu un bluetooth functional in masina cu navigatia. De asta vreau sa incerc cumva sa ma zbat sa imi iasa orice ar fi.
Link to comment
Share on other sites

Salut am facut retrofit la navigatie, mersi mult de tot Skw pentru connector chiar apreciez; nu stiam ca acel conector se mai gasea si in alta parte la masina. Nu am mai intrat pe calculator ca sa va dau un update.

Navigatia am codat o singur a mers totul ok si frumos a mai ramas doar sa i codez FSC dar inca nu sunt toal lamurit ce si cum.

Astazi am avut in sfarsit timp sa ma ocup si de module si cablaj sa le pun pe masina si am incercat sa vad daca se pupa ceva depe instalatia veche ce nu merge de pe cea noua si asa mai departe.

Pana la urma as vrea sa merg pe ideea ta de a lua doar ce mi trebuie de pe cablajul din dezmembrari dar nu prea stiu care connectori de pe mulf si tcu ar trb sa i pastrez si cum sa cablez.

 

Intampinasem niste probleme pe drumul retrofitului deoarece s a ars modulul jbe si a fost destul de ciudata treaba si cu el dar pana la urma a inceput sa accepte modulul nou masina cat de cat si dupa l am codat si din cauza asta nu prea am mai avut timp sa ma ocup si de cablaj pana astazi plus ca am mai avut si munca pe langa toate astea

Link to comment
Share on other sites

Sa ai grija la versiunea CIC-ului.

Chiar astazi am facut update de soft de la prima versiunea la cea mai recenta + activat harti, update, voice control, stil OEM, fara emulator.

Pe viitoare poate COMBOX cu apps si alte lucruri frumoase.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.