Jump to content

Revizie Bmw f30 320d . Sugestie serviceuri rezonabile.


RduVlad

Recommended Posts

Salut, va trebui sa-i fac si eu prima revize masinii mele si as avea nevoie de niste recomandari de service. Mai am 4000 de km pana la revizie tehnic vorbind dar probabil o voi face mai devreme ca am mers destul de repede cu masina de cand am cumparat-o. Proprietarul anterior i-a facut mereu reviziile la Team BMW in Bucuresti ca era de acolo si mi-a recomandat sa ma duc tot la ei. Faza e ca mi se pare ca e extrem de scumpa o revizie la ei (vreo 1800 de lei ?) si nu vad de ce as da atatia bani pt niste chestii banale. Mai cunoaste cineva aici alte service-uri de calitate pt BMW care sa aibe preturi mai rezonabile ? Sau sa continui tot la Team BMW ?
Link to comment
Share on other sites

Am avut ocazia să ajung de curând in serviceul BM Garage din București, deținut de Bogdan-Ciupanezu. Este un service exclusiv BMW, iar Bogdan este un om priceput și cu mult bun simț, prețurile practicate fiind de asemenea f bune.

Dacă aș sta in București, as merge cu încredere pe mâna lui

  • Like 6
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

In afara se face schimbul la 30 000. Asadar eu am ales sa fac un schimb la un service local, fara istoric online si un schimb la un service cu istoric online. Asa ramane si istoricul activ si eu cu motorul intretinut bine , la aprox 10 12 000. Diferenta e de vreo 350 ron cu istoric online sau fara. Asa am constatat eu :)

Bineinteles pastrez factura si bonul fiscal de la ambele service-uri

Edited by AddVl
Link to comment
Share on other sites

Da ideea e ca as vrea sa-mi ramana evidenta in I-drive. Si pe deasupra as vrea sa se mai uite baietii si la discurile de frana/ caseta de directie/amortizoare. Am luat naiba sa le ia, 2 gropi oribile pe valea prahovei. Acum masina nu pare sa fi patit nimic dar vreau sa ma asigur de asta. Sunt curios pe unde va duceti voi aici pe forum pt verificari si revizii.

 

Am avut ocazia să ajung de curând in serviceul BM Garage din București, deținut de Bogdan-Ciupanezu. Este un service exclusiv BMW, iar Bogdan este un om priceput și cu mult bun simț, prețurile practicate fiind de asemenea f bune.

Dacă aș sta in București, as merge cu încredere pe mâna lui

Ai avut ceva mai complex de facut, sau doar o revizie ?

Edited by X X L
Link to comment
Share on other sites

Am efectuat la el o verificare ĂŽn vederea achiziționĂŁrii unei mașini. A fost prima vizitĂŁ, ĂŽnsĂŁ modul de relaționare și profesionalismul lui Bogdan m-a impresionat. Ca sĂŁ lĂŁmurim, nu ĂŽl cunosc, nu fac nici o reclamĂŁ.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut, va trebui sa-i fac si eu prima revize masinii mele si as avea nevoie de niste recomandari de service. Mai am 4000 de km pana la revizie tehnic vorbind dar probabil o voi face mai devreme ca am mers destul de repede cu masina de cand am cumparat-o. Proprietarul anterior i-a facut mereu reviziile la Team BMW in Bucuresti ca era de acolo si mi-a recomandat sa ma duc tot la ei. Faza e ca mi se pare ca e extrem de scumpa o revizie la ei (vreo 1800 de lei ?) si nu vad de ce as da atatia bani pt niste chestii banale. Mai cunoaste cineva aici alte service-uri de calitate pt BMW care sa aibe preturi mai rezonabile ? Sau sa continui tot la Team BMW ?

 

Despre ce masina este vorba? Service capital, asta daca vrei fara istoric.

Link to comment
Share on other sites

Am avut ocazia să ajung de curând in serviceul BM Garage din București, deținut de Bogdan-Ciupanezu. Este un service exclusiv BMW, iar Bogdan este un om priceput și cu mult bun simț, prețurile practicate fiind de asemenea f bune.

Dacă aș sta in București, as merge cu încredere pe mâna lui

Niste date de contact ai? vad ca e destul de aproape de mine.

Link to comment
Share on other sites

Despre ce masina este vorba? Service capital, asta daca vrei fara istoric.

 

BMW 320D F30. Vreau cu istoric, pt ca tin la masina si de asemenea o voi vinde probabil in maxim 1 an si doresc ca urmatorul proprietar sa stie ca nu mi-am batut joc de ea.

Link to comment
Share on other sites

Poate te ajuta asta sa iti faci o idee de reprezentanta: https://www.bmw.ro/ro/topics/offers-and-services/valueservice.html

 

Eu am facut la reprezentanta in Ploiesti Proleasing iar costul a fost undeva la 1400RON (ulei+filtre), la fel pentru un F30 ED din 2014

 

Un pret relativ rezonabil daca vrei sa ai si istoric curat (eu de-asta am si ales reprezentanta pentru a avea istoric si sa nu imi bat capul...)

 

E adevarat si ce spun colegii mai sus, poti sa iesi mai ieftin daca le faci in alta parte...

 

Also, preturile pentru aceleasi serviucii in Bucuresti sunt ceva mai sus, in special la Bavaria Baneasa :)

Edited by Scrupix
Link to comment
Share on other sites

Pana la urma orice service care se respecta da o factura si un deviz cu serie sasiu , km etc....pastrate se considera istoric. Nu consider ca mersul la bavaria dupa ce expira garantia merita. Si nici macar nu sunt niste meseriasi desavarsiti...
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Poate te ajuta asta sa iti faci o idee de reprezentanta: https://www.bmw.ro/r...lueservice.html

 

Eu am facut la reprezentanta in Ploiesti Proleasing iar costul a fost undeva la 1400RON (ulei+filtre), la fel pentru un F30 ED din 2014

 

Un pret relativ rezonabil daca vrei sa ai si istoric curat (eu de-asta am si ales reprezentanta pentru a avea istoric si sa nu imi bat capul...)

 

E adevarat si ce spun colegii mai sus, poti sa iesi mai ieftin daca le faci in alta parte...

 

Also, preturile pentru aceleasi serviucii in Bucuresti sunt ceva mai sus, in special la Bavaria Baneasa :)

 

Crezi ca pot inspecta si lucruri precum amortizoare / caseta de directie acolo ? Am dat in niste gropi chiar naspa acum vreo 3 zile (masina pare sa fi rezistat fara probleme ) dar vreau sa fiu sigur ca n-a patit nimic.

Link to comment
Share on other sites

Crezi ca pot inspecta si lucruri precum amortizoare / caseta de directie acolo ? Am dat in niste gropi chiar naspa acum vreo 3 zile (masina pare sa fi rezistat fara probleme ) dar vreau sa fiu sigur ca n-a patit nimic.

 

Cel mai probabil, da

Poti sa suni inainte sa te asiguri ca pot sa te ajute si cu asta

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Am avut ocazia sĂŁ ajung de curând in serviceul BM Garage din București, deținut de Bogdan-Ciupanezu. Este un service exclusiv BMW, iar Bogdan este un om priceput și cu mult bun simț, prețurile practicate fiind de asemenea f bune.

DacĂŁ aș sta in București, as merge cu ĂŽncredere pe mâna lui��

 

Recomand si eu, exact cu aceeasi senzatie am ramas dupa ce l-am cunoscut

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salutare !

Am un F31 achizitionat din Germania anul trecut in SEP de la reprezentanta BMW din Dusseldorf - automobile rulate. Anul de fabricatie al masinii este 2016.

Masina a primit 2 ani garantie (BMW Premium Selection) si as dor sa-i schimb placutele de frana fata/spate precum si efectuarea schimbului de ulei , cu toate ca , computerul de bord imi arata ca as mai putea parcurge inca 14k KM pana la urmatorul schimb (asa a fost setata in Germania ca schimbul sa fie efectuat la 30k KM).

Pentru ca nu doresc sa-mi pierd garantia, sunt nevoit sa apelez la o reprezentanta BMW pentru efectuarea acestor operatiuni.

Aveti cumva idee ce service-uri autorizate BMW accepta piesele clientului ? As dori sa-mi cumpar eu pisele pentru ca altfel pretul ar fi mult prea mare

Multumesc pentru sfaturi

O zi buna !

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

De obicei, reprezentantele acorda discounturi la preturile de lista daca faci revizia la ei, cu piesele lor. Daca accepta sa faca schimbul cu piesele tale, e posibil sa te factureze pretul intreg pt manopera si sa iesi cam tot pe acolo.

Incearca sa ceri o oferta de pret pt revizie la reprezentante gen proleasing sau bmw filaret. placutele cred ca le poti schimba la orice service, atat timp cat folosesti repere BMW

Link to comment
Share on other sites

Vezi ca Proleasing Ploiesti are preturi rezonabile pentru schimbul de placute, cu cca 30% sub preturile din Bucureşti.

Spre exemplu, placutele spate au fost cca 580 de lei + 140 senzorul, nu mai stiu manopera...

Edited by Tarabostes
Link to comment
Share on other sites

Salut, va trebui sa-i fac si eu prima revize masinii mele si as avea nevoie de niste recomandari de service. Mai am 4000 de km pana la revizie tehnic vorbind dar probabil o voi face mai devreme ca am mers destul de repede cu masina de cand am cumparat-o. Proprietarul anterior i-a facut mereu reviziile la Team BMW in Bucuresti ca era de acolo si mi-a recomandat sa ma duc tot la ei. Faza e ca mi se pare ca e extrem de scumpa o revizie la ei (vreo 1800 de lei ?) si nu vad de ce as da atatia bani pt niste chestii banale. Mai cunoaste cineva aici alte service-uri de calitate pt BMW care sa aibe preturi mai rezonabile ? Sau sa continui tot la Team BMW ?

 

Revizie motor ( ulei, filtru ulei, motorina si habitaclu ) = 1.800 lei la F30 320D ... esti sigur ? Eu stiu ca este 1.050 lei .

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.