Jump to content

E46 320d 150cp fara putere


Recommended Posts

Salutare! Sunt proaspat posesor al unui e46 320d 150cp +stage 1 cand am luat masina tragea foarte bine eram super multumit de ea , insa la vreo 5 luni de la achizitie ca din senin apare urmatoarea problema fara nici o eroare in bord.

Masina trage foarte foarte greu , ca si cum nu ar avea turbo deloc apas acceleratia pana la podea isi ia viteza insa dureaza foarte mult , mentionez ca in sarcina la ture mari scoate putin fum negru pe care il scotea si cand am cumparat masina. Problema se manifesta in toata plaja de turatii

Ca operatii pe care le-am efectuat pana acum in speranta ca voi rezolva problema au fost : curatare egr, senzor map si am schimbat valvele pierburg intre ele , inspectie vizuala insa nu foarte in detaliu a furtunaselor de vacuum

Pe tester eroarea este p1427 care face referire la clapetele de pe galeria de admisie , care par a fi anulate , furtunasul de vacum este obturat

Scriu aici in speranta ca cineva s-a mai lovit de problema asta si ma poate ajuta cu o rezolvare, chiar imi e dor sa simt masina cum o simteam inainte si vreau sa o readuc la viata

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Salutare

Revin cu rezolvarea problemei

Nu știu exact care dintre operațiuni au dus la rezolvarea problemei, ĂŽnsĂŁ am ĂŽnceput asa schimbarea electrovalvelor ĂŽntre ele cea de la egr cu cea de la turbo, curĂŁțat egr, ĂŽnlocuit tot traseul de vacuum și mașina a revenit din nou la viata.

Sper sa ajute și pe alte persoane aceasta rezolvare

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare

Revin cu rezolvarea problemei

Nu știu exact care dintre operațiuni au dus la rezolvarea problemei, ĂŽnsĂŁ am ĂŽnceput asa schimbarea electrovalvelor ĂŽntre ele cea de la egr cu cea de la turbo, curĂŁțat egr, ĂŽnlocuit tot traseul de vacuum și mașina a revenit din nou la viata.

Sper sa ajute și pe alte persoane aceasta rezolvare

 

Salut, ne-ai bagat in ceata, in primul post ai spus ca ai facut ce ai facut si in ultimul post, dar problema exista in primul post si a disparut in postul ulterior, detectez ceva probleme de logica......

 

Bine ca ai rezolvat😀😇

Link to comment
Share on other sites

Salut, ne-ai bagat in ceata, in primul post ai spus ca ai facut ce ai facut si in ultimul post, dar problema exista in primul post si a disparut in postul ulterior, detectez ceva probleme de logica......

 

Bine ca ai rezolvat😀😇

 

Daa , acum am vazut si eu \ :bashwall: deschisesem mai multe topicuri pe diferite forumuri si nu m-am mai uitat la primul post

In fine, sper sa ajute rezolvarea asta si pe altii

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.