Jump to content

Jante 17/18 f30 320d


motorenwerke

Recommended Posts

Salut!

Detin un bmw 320d f30 2014 184cp, k277033, zf8hp.

 

In acest moment am un singur set de jante pe 16 (style 390), cu senzori de presiune pe valva.

Doresc sa achizitionez un set de jante 17/18.

1) Daca imi cumpar un nou set de jante , pot muta senzorii de pe jantele vechi? Cum? Sau trebuie sa-mi cumpar alti 4 senzori?

2) Tinand cont ca o sa-i fac masinii un chiptuning la tcm (voi ajunge la 220cp/450Nm) ,ce jante sunt mai potrivite pe 17/18? In mare stiu diferentele de consum, costuri, aspect, dar ma intereseaza gradul de imbunatatire al stabilitatii masinii pe curbe?

3) Care este diferenta resimtita intre 4 jante identice (7,5jx17/ 8jx18) sau perechi (f 7,5x17 s 8.5x17 / f 8jx18 s 8,5x18)? Se va simti diferenta de latime si talon al anvelopelor spate?

 

Multumesc anticipat!

Edited by motorenwerke
Link to comment
Share on other sites

Vezi in CIV-ul masinii ce dimensiuni ai omologate.

 

Daca nu te intereseaza, vezi ca sunt pe internet calculatoare de echivalenta si diferente intre dimensiuni. Exista o limita tehnica de tolerante peste care daca treci s-ar putea ca masina sa aiba o dinamica imprevizibila in anumite situatii.

 

Nu uita sa iei in calcul si valoarea "offset" ET (IS)

 

Daca pt tine primeaza "stabilitatea masinii in curbe" si mai putin alte aspecte, atunci coboara suspensia. Cu cat mai "low" cu atat vei sta mai lipit de sosea.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Salut!

Detin un bmw 320d f30 2014 184cp, k277033, zf8hp.

 

In acest moment am un singur set de jante pe 16 (style 390), cu senzori de presiune pe valva.

Doresc sa achizitionez un set de jante 17/18.

1) Daca imi cumpar un nou set de jante , pot muta senzorii de pe jantele vechi? Cum? Sau trebuie sa-mi cumpar alti 4 senzori?

2) Tinand cont ca o sa-i fac masinii un chiptuning la tcm (voi ajunge la 220cp/450Nm) ,ce jante sunt mai potrivite pe 17/18? In mare stiu diferentele de consum, costuri, aspect, dar ma intereseaza gradul de imbunatatire al stabilitatii masinii pe curbe?

3) Care este diferenta resimtita intre 4 jante identice (7,5jx17/ 8jx18) sau perechi (f 7,5x17 s 8.5x17 / f 8jx18 s 8,5x18)? Se va simti diferenta de latime si talon al anvelopelor spate?

 

Multumesc anticipat!

 

Nu poti pune alte anvelope decat pe 16! Ai o masina cu un CO2 redus, care s-a calculat doar pe baza acelui tip de anvelope! Asa a decis BMW , la anumite masini doar un singur tip de anvelope! Daca pui alte dimensiuni , risti sa te lase Politia fata talon...

  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Nu poti pune alte anvelope decat pe 16! Ai o masina cu un CO2 redus, care s-a calculat doar pe baza acelui tip de anvelope! Asa a decis BMW , la anumite masini doar un singur tip de anvelope! Daca pui alte dimensiuni , risti sa te lase Politia fata talon...

Hai serios....dar CO2 ul și consumul nu e calculat la toate mașinile cu cele mai mici roți?de parcĂŁ ar fi primul care ar vrea/pune roti mai mari.

Eu as pune pe 18. Ai un balon decent - 225/45

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Hai serios....dar CO2 ul și consumul nu e calculat la toate mașinile cu cele mai mici roți?de parcĂŁ ar fi primul care ar vrea/pune roti mai mari.

Eu as pune pe 18. Ai un balon decent - 225/45

 

Daca nu stii despre ce este vorba , nu mai induce lumea in eroare! Eu doar am spus ce e corect! Restul, depinde de proprietar...Poate pune ce vrea pe masini , inclusiv roti de tractor!

  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Daca nu stii despre ce este vorba , nu mai induce lumea in eroare! Eu doar am spus ce e corect! Restul, depinde de proprietar...Poate pune ce vrea pe masini , inclusiv roti de tractor!

Ahhh, nu știam cĂŁ tu știi despre ce e vorba..gata,m-ai convins!

El face resoftare mașinii și tu ĂŽi spui cĂŁ nu poate pune roți mai mari cĂŁ sare CO2 ul:)))

Edited by Cristian.O
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Nu poti pune alte anvelope decat pe 16! Ai o masina cu un CO2 redus, care s-a calculat doar pe baza acelui tip de anvelope! Asa a decis BMW , la anumite masini doar un singur tip de anvelope! Daca pui alte dimensiuni , risti sa te lase Politia fata talon...

Ei na? Pe bune? :console:

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

vezi pe stalpul din stanga al masinii ce dimensiuni ai trecute pe eticheta pusa de bmw acolo

daca acolo ai jante pe 17/18 si nu apar in CIV poti merge la RAR sa ti le adauge si apoi sa le pui pe masina, asta ca sa faci lucrurile legal

daca pe stalpul masinii nu ai decat jantele pe 16, e alegerea ta risti sa ramai fara talon in viitor

 

LE. eu am jante de 18, 225 fata si 255 spate, masina e suficient de stabila pe curbe, dar are ceva ruliu, datorita suspensiei

daca scopul tau e imbunatatirea comportamentului pe drumuri virajate, doar schimbarea jantelor nu te va ajuta foarte mult, trebuie sa iei in calcul macar niste arcuri sport pt inceput, ideal ar fi sa schimbi si amortizoarele odata cu arcurile

Edited by mariusmsd
Link to comment
Share on other sites

Stiu foarte bine ca este ilegal si imi asum.

Pe stalpul masinii am trecute toate marimile anvelopelor, dar in CIV le am doar pe cele de 16.

Stiu si jantele si anvelopele omologate pentru masina mea. Cred ca o sa merg pe 18, 225/45 style 397.

 

Voiam sa stiu ce pot face cu senzorii de presiune.Ii pot muta de pe jantele de 16 sau trebuie sa-mi achizitionez unii pe care sa-i programez pe noile jante?

Link to comment
Share on other sites

observ ca tu ai varianta de 184cp, deci nu e ED, in cazul asta poti merge la RAR sa iti treaca marimea de 18 in CIV si intri in legalitate

senzorii se pot muta fara probleme, ideal ar fi sa respecti asezarea, senzorul stanga fata sa ramana pe roata respectiva si tot asa

Stai cĂŁ Haurar știe cum e treaba, și chiar dacĂŁ trece RAR-ul toate dimensiunile pe civ tot va fi ilegal, cĂŁ BMW a dat un CO2 domle😂

Edited by Cristian.O
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stiu foarte bine ca este ilegal si imi asum.

Pe stalpul masinii am trecute toate marimile anvelopelor, dar in CIV le am doar pe cele de 16.

Stiu si jantele si anvelopele omologate pentru masina mea. Cred ca o sa merg pe 18, 225/45 style 397.

 

Voiam sa stiu ce pot face cu senzorii de presiune.Ii pot muta de pe jantele de 16 sau trebuie sa-mi achizitionez unii pe care sa-i programez pe noile jante?

 

Poti sa ii montezi pe noile jante sau poti sa cumperi alti senzori si ii programezi , tu alegi !

 

Referitor la dimensiunea jantelor eu zic sa pui pe 17 .. avem prea multe gropi in ro si o sa stai cu ele numai pe la indreptat !

 

NU ai scris in talon dimensiunea ( doar in carte ) si nenea politaiu nu are de unde sa stie ce dimensiune ai tu in carte ( cartea sta acasa nu in masina ) , este evident ca ar fi mai ok sa dai o fuga la rar sa le treaca in carte

 

Doar la itp posibil sa ai mici probleme

Edited by wtww
Link to comment
Share on other sites

Poti sa ii montezi pe noile jante sau poti sa cumperi alti senzori si ii programezi , tu alegi !

 

Referitor la dimensiunea jantelor eu zic sa pui pe 17 .. avem prea multe gropi in ro si o sa stai cu ele numai pe la indreptat !

 

NU ai scris in talon dimensiunea ( doar in carte ) si nenea politaiu nu are de unde sa stie ce dimensiune ai tu in carte ( cartea sta acasa nu in masina ) , este evident ca ar fi mai ok sa dai o fuga la rar sa le treaca in carte

 

Doar la itp posibil sa ai mici probleme

 

O sa iau in considerare si varianta pe 17, avand in vedere costurile mai scazute. Totusi nu am vazut vreun model pe 17 care sa-mi placa estetic.

Oricum, cred ca si cu 17 se va simti un plus la tinuta de drum. Dupa ce voi resofta masina, cred ca ma voi gandi si la arcuri sport.

Link to comment
Share on other sites

Eu va zic experiența mea la RAR: F10 LCI 184CP. Se uita inginerul de la RAR pe certificatul de conformitate și ĂŽmi spune ca nu poate sa imi treacĂŁ in carte toate dimensiunile de pe stâlp, așa cum ii solicitasem, fiindcĂŁ exista o mențiune in certificatul de de conformitate cum ca se modifica CO2-ul pe mĂŁsura ce creste dimensiunea jantelor. Explicația lui a fost ca F10 LCI 520D ĂŽnlocuiește vechiul F10 NON-LCI ED și ca se pot omologa doar jantele pe 17, care erau și pe mașina de altfel,

 

DacĂŁ ala a vorbit prostii, atunci vorbesc și eu, dar așa s-a ĂŽntâmplat. Poate dacĂŁ nu aveam certificatul ala la mine nu se lega de aspectul asta. Stau și ma ĂŽntreb acum dacĂŁ in arhivele RAR exista vreo mențiune de genul care sa ma ĂŽmpiedice pe viitor sa pun jante mai mari. AdicĂŁ sa ma duc cu jante pe 18 la omologat și sa scoatĂŁ ei o foaie pe care scrie: conform certificatului de conformitate nu se pot pune alte jante.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.