Jump to content

Recomandare BMW


Paulica22

Recommended Posts

Salut băieți. Am nevoie de o recomandare, vreau să-mi fac un upgrade, detin momentan un BMW seria 1 118i, 2008,143 cai, luna viitoare îl voi vinde și vreau să-mi iau ceva mai mare. Am pus ochii pe seria 3 dar nu neapărat, ce îmi puteți recomanda?

Când am cumpărat seria 1 avea baia de ulei spartă, iar după o lună a început să-mi tremure motorul la accelerare și să apară check engine in bord, când am făcut TUV am avut și erori la sonda lambda, deci numai probleme cu el. Tocmai de aia vă întreb pe voi că sa nu dau din nou de motoare defectuoase.

Dispun de 13-14000€, fac un drum zilnic de 20km până la munca , deci banuiesc că am nevoie de un motor diesel. Mersi.

Edited by Paulica22
Link to comment
Share on other sites

La un diesel m-am gândit și eu, mai ales cĂŁ merg și ĂŽn Romania o data sau de doua ori pe an ( Locuiesc in Germania) , de aia ĂŽmi doresc ceva bun , nu mĂŁ pricep ce motoare sunt bune , ce defecțiuni apar etc.

Deci recomandĂŁri ceva?

Edited by Paulica22
Link to comment
Share on other sites

Bani de unul nou nu am, pânĂŁ ĂŽn maxim 14.000€

La N47T am ĂŽnțeles de aici de pe forum cĂŁ sunt probleme cu distribuția.

Taxele pt poluare nu mĂŁ prea sperie , le plĂŁtesc in impozit o data pe an și nu sunt foarte mari, mai ales daca ai un motor diesel din 2010 in sus.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg de ce iti limitezi optiunile si te gandesti doar la bmw: cauta si tu in zona ta , in jurul sumei de 14000 euro, eventual masini alimentate cu benzina(nu faci atat de multi km, si masinile alimentate cu benzina au inceput sa fie economice) , si vezi ce gasesti, sa iti indeplineasca nevoile de spatiu; apoi le triezi in functie de rulaj minim, varsta, garantie(daca mai gasesti ceva cu garantie in bugetul asta), iti faci o lista scurta de masini de vazut, le incerci, le compari, vezi ce iti place, vezi ce dotari prezinta, si o cumperi; la bugetul tau cred ca vei gasi seria 3 veche/slab dotata/sau cu un rulaj semnificativ, ceea ce poate genera vizite dese, costisitoare si neplacute in service.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ai dreptatea ta Eugen, doar cĂŁ nu prea ĂŽmi plac alte mĂŁrci, nu mĂŁ deranjeazĂŁ cĂŁ mașina e la mana doua, chiar taicĂŁmeu ĂŽși luase ĂŽn 2012 un seria 3 din 2006 , la luat cu 180.000km , acum are 320.000 și nu a schimbat absolut nimic la ea in afara de consumabile (ulei,frane etc) știu cĂŁ sunt mașini bune , cu potențial, sport , dar trebuie sa ai și noroc și grija in ce alegi, tocmai de aceea ĂŽntreb aici.

Despre subiectul benzina, ĂŽmi convine și benzina, nu e problema , plus cĂŁ e impozitul mai mic , dar vreau BMW, sunt fan și vreau sĂŁ rĂŁmân pe BMW :)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ai dreptatea ta Eugen, doar că nu prea îmi plac alte mărci, nu mă deranjează că mașina e la mana doua, chiar taicămeu își luase în 2012 un seria 3 din 2006 , la luat cu 180.000km , acum are 320.000 și nu a schimbat absolut nimic la ea in afara de consumabile (ulei,frane etc) știu că sunt mașini bune , cu potențial, sport , dar trebuie sa ai și noroc și grija in ce alegi, tocmai de aceea întreb aici.

Despre subiectul benzina, îmi convine și benzina, nu e problema , plus că e impozitul mai mic , dar vreau BMW, sunt fan și vreau să rămân pe BMW :)

Am vrut sa zic si eu ca poate pe de alta parte s-ar putea sa nu iti placa alte marci si sa ramai "victima" BMW...

Nu te-ai uitat sub capota sa vezi ce motor are tata din 2012?

Poate sa fie M47 sau N47.

 

Oricum primele N47 sunt mai prost facute da capitolul distributie decat cele care sunt facute de prin 2014, care nu cred ca ma insel au codul T.

Acum tu stii cel mai bine.. stai in Germania, piata e mare, lantul poate sa se rupa din senin dupa unii, dar poate fi auzit de cele mai multe ori si ar trebui sa urmaresti asta ascultand periodic la o masina cu multi kilometri. Distributia nu e ieftina in Germania..

Asta e realitatea.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am vrut sa zic si eu ca poate pe de alta parte s-ar putea sa nu iti placa alte marci si sa ramai "victima" BMW...

Nu te-ai uitat sub capota sa vezi ce motor are tata din 2012?

Poate sa fie M47 sau N47.

 

Oricum primele N47 sunt mai prost facute da capitolul distributie decat cele care sunt facute de prin 2014, care nu cred ca ma insel au codul T.

Acum tu stii cel mai bine.. stai in Germania, piata e mare, lantul poate sa se rupa din senin dupa unii, dar poate fi auzit de cele mai multe ori si ar trebui sa urmaresti asta ascultand periodic la o masina cu multi kilometri. Distributia nu e ieftina in Germania..

Asta e realitatea.

Are Motor n47 cred, pe diesel.

Eu cred cĂŁ o sĂŁ mĂŁ axez pe un 3 sau 5 o sĂŁ vad ce gĂŁsesc , diesel ori benzinar .

Link to comment
Share on other sites

[quote name='bimmer90f30' timestamp='1594568270' post='2522668'

Nu te-ai uitat sub capota sa vezi ce motor are tata din 2012?

Poate sa fie M47 sau N47.

Mestere, in 2006 nu exista N47, care a aparut in 2008!!!

Edited by adi v
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mestere, in 2006 nu exista N47, care a aparut in 2008!!!

Te inseli. Nici ca mine nici ca tine.

N47 le-au pus din martie 2007.

Asa ca OP tatal tau se bucura de un redutabil M47.

Daca te uiti pe stalp sau deschizi busonul de la ulei si vezi un lant ca de bicicleta foarte aproape de gura de completare atunci are M47.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Te inseli. Nici ca mine nici ca tine.

N47 le-au pus din martie 2007.

Asa ca OP tatal tau se bucura de un redutabil M47.

Daca te uiti pe stalp sau deschizi busonul de la ulei si vezi un lant ca de bicicleta foarte aproape de gura de completare atunci are M47.

O sĂŁ mĂŁ uit cĂŁ m-ați fĂŁcut curios :)) dar e plecat momentan in Romania, când revine o sĂŁ trag un ochi la motor :))

Link to comment
Share on other sites

Te inseli. Nici ca mine nici ca tine.

N47 le-au pus din martie 2007.

Asa ca OP tatal tau se bucura de un redutabil M47.

Daca te uiti pe stalp sau deschizi busonul de la ulei si vezi un lant ca de bicicleta foarte aproape de gura de completare atunci are M47.

Tu te inseli, nu eu! Omu a spus ca taica’su are seria 3, N47 pe seria 3 sa pus din 2008, da na, asa’i can deschizi wiki si citesti doar primul rand!

Pt Paulica: nu te mai uita, ai M47 sigur!

Edited by adi v
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Tu te inseli, nu eu! Omu a spus ca taica’su are seria 3, N47 pe seria 3 sa pus din 2008, da na, asa’i can deschizi wiki si citesti doar primul rand!

 

https://alderleyautos.co.uk/blog/bmw-n47-myth/#:~:text=About%20the%20N47%20-%20First%20use,over%20its%20predecessor%2C%20the%20M47.

 

https://motor-car.net/bmw-engine/item/16071-n47-engine

 

Scrie desigur ca seria 3 a primit in in 2008 N47.

Asta e problema ta cu mine?

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Nu va mai certați băieți , nu contează când sa pus atunci sa pus. Mai bine luați o bere , vă calmați și îmi recomandați un motor bun pe seria 3 sau 5

Eu ti-am spus parerea mea.

Asculta lantul daca iei un N47.

Intamplarea face ca in linkul 2 pus mai sus sa mentioneze serios despre problema cu "ratling" a lantului la modelele din 2007 pana prin martie 2013.

Eu am fost pentru 2014.. pentru siguranta, Dar in 2014 au inceput sa puna si B47..

 

Asa ca problema ramane tot la cati bani poti sa dai..

N47 e un motor mai silentios.

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ia-ti un M57, 3L diesel...gen 330d....un motor fiabil L6 si cu potential...daca tot vrei BMW neaparat.

Din punctul meu de vedere fiabilitatea este un criteriu necesar dar nu si sufficient. Al doilea criteriu necesar pt. un Bmw=performanta.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.