Jump to content

Portbagaj F25 nu se mai deschide


Recommended Posts

Salut,

 

la un F25 2011 portbagajul, din senin, nu se mai deschide. Am carat niste chestii, era cam plin, am dat mai tare cu el sa se inchida si, cand am ajuns la destinatie....... nu se mai deschide.

E prima data cand se intampla.

Aveti idee ce ar putea fi? Multumesc anticipat pt raspuns

Link to comment
Share on other sites

vezi poate mĂŽnerul este rupt si nu face contact sa se deschida

 

din cheie (telecomanda) merge, nu mai merge din maner (contactor), E posibil sa se fi rupt firul, sa fi iesit vreun papuc, etc?

N-am desfacut niciodata pe-acolo.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

la un F25 2011 portbagajul, din senin, nu se mai deschide. Am carat niste chestii, era cam plin, am dat mai tare cu el sa se inchida si, cand am ajuns la destinatie....... nu se mai deschide.

E prima data cand se intampla.

Aveti idee ce ar putea fi? Multumesc anticipat pt raspuns

Yala de pe caroserie sta in tensiune cu inchizatoarea (nu stiu cum sa ii zic sltfel) de pe haion din cauza inchiderii fortate.

 

Incearca sa deschizi din buton apasand in acelasi timp pe haion, ca sa permiti yalei sa se desfaca si sa elibereze inchizatoarea.

 

Sper ca am fost cat de cat clar.

Link to comment
Share on other sites

din cheie (telecomanda) merge, nu mai merge din maner (contactor), E posibil sa se fi rupt firul, sa fi iesit vreun papuc, etc?

N-am desfacut niciodata pe-acolo.

 

Deschide potbagajul din cheie, apoi uitate la maner in timp ce apesi pe el. Daca este crapat-taiat in partea din interior atunci nu mai face contact. Altul. Am patit la f10.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Yala de pe caroserie sta in tensiune cu inchizatoarea (nu stiu cum sa ii zic sltfel) de pe haion din cauza inchiderii fortate.

 

Incearca sa deschizi din buton apasand in acelasi timp pe haion, ca sa permiti yalei sa se desfaca si sa elibereze inchizatoarea.

 

Sper ca am fost cat de cat clar.

 

 

Cred ca am inteles ce ai vrut sa spui, multumesc. Am apasat simultan cu actionarea contactorului, dar nimic.

 

are un micro intrerupator in mânerul de pe portbagaj care probabil s a deplasat de pe locul sau si nu mai poate fi actionat din exterior... trebuie desfacut acolo si in funcție de ce gĂŁsești repari sau ĂŽnlocuiești

 

Se desface din exterior, pe unde sunt becurile de la numar?

Link to comment
Share on other sites

poti sa tragi de el si fara sa desfaci capitonajul, dar poti avra surpriza sa rupi vreo clema pe interior si apoi nu o sa mai stea fixat ferm cand remontezi.. daca ai acces din interior, ajuți un pic clemele alea și este mai simplu, mai ales daca nu a fost desfĂŁcut niciodatĂŁ
Link to comment
Share on other sites

poti sa tragi de el si fara sa desfaci capitonajul, dar poti avra surpriza sa rupi vreo clema pe interior si apoi nu o sa mai stea fixat ferm cand remontezi.. daca ai acces din interior, ajuți un pic clemele alea și este mai simplu, mai ales daca nu a fost desfĂŁcut niciodatĂŁ

 

Am desfacut incet, dand afara si capitonajul interior (merge repede) si am gasit manerul crapat. Manerul, cand apesi pe el (la cele cu deschidere mecanica), face o rotatie si actioneaza contactorul. Fiind spart, el nu mai facea rotatia, se departa si mai mult de contactor.... In fine, m-am interesat, cel mai ieftin era 125 lei la Cobalcescu, insa nu mai ajungeam pana la 5, cand inchidea. Asa ca i-am dat un superglue si un scotch cu textil si momentan functioneaza. Cand se mai strica, merg direct si cumpar, ca acum stiu care e treaba.

Multumesc mult celor care m-au ajutat cu mesaje

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.