Jump to content

Amenda circulatie cu nume gresit


crazyboy

Recommended Posts

Pe data de 28 m-a luat radarul cu 87 km in localitate (radarul era pe o masina neinscriptionata fara numere de MAI) fiind oprit de alt echipaj de politie dupa 2 km. Mi-au gresit numele de familie in procesul verbal si intrebarea mea este daca am sanse sa anulez procesul verbal prin contestatie.
Link to comment
Share on other sites

Intrebarea e urmatoarea: Ai gresit? Ai fost amendat pt fapta pe care ai comis-o? Daca da, asuma-ti si plateste amenda.

Aici nu e vb daca am gresit eu sau nu. Ca sa iti raspund la intrebare DA am gresit dar si japca care se face la noi in Romania cu radar neinscriptionat, nici macar numar de MAI si statea ascuns dupa statia de autocare la 1 metru. Acum daca stau sa o iau legal parca nu ai voie sa stai stationat la mai putin de 25 metri de statia de autocar nu ? sau ei fac exceptie de la regula ?

Edited by crazyboy
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

As fi inteles doar masina neinscriptionata, dar daca nu avea nici macar numere de MAI, nu aveau niciun drept sa foloseasca radarul, mai si stationau in zona interzisa. Ia-ti avocat si mergi in instanta, vor regreta abuzul!!!

Le-ai cerut certificatul metrologic? Sigur nu aveau nici asta, nici ordin de serviciu. Ii descurajeaza cand le ceri astea, ca isi dau seama ca nu esti fraier.

Si sa nu semnezi PV-ul niciodata, ii castigi usor in judecata..

  • Like 3
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Da ma romanisme, de ce plm ai incalcat legea??? Auzi romanii ca politia face abuz, dar tu crazyboi nu abuzezi legea???

De unde mentalitatilea acestea??? Mie mi-ar fi rusine in locul vostru.

Da fac abuz platesc, dar ei cand fac abuz cine plm plateste ? Stai sa vezi cand o sa vina pe plaja sa iti ceara certificatul de casatorie :)

Link to comment
Share on other sites

As fi inteles doar masina neinscriptionata, dar daca nu avea nici macar numere de MAI, nu aveau niciun drept sa foloseasca radarul, mai si stationau in zona interzisa. Ia-ti avocat si mergi in instanta, vor regreta abuzul!!!

Le-ai cerut certificatul metrologic? Sigur nu aveau nici asta, nici ordin de serviciu. Ii descurajeaza cand le ceri astea, ca isi dau seama ca nu esti fraier.

Si sa nu semnezi PV-ul niciodata, ii castigi usor in judecata..

 

vobesti prostii! nu ai niciun drept sa ceri politistului altceva decat sa se legitimeze! nu mai sa sfaturi din astea ca unii chiar te cred! nu o sa descurajezi tu niciun politist....

 

cand consideri ca ai fost amendat pe nedrept faci contestatie, cam asta e dreptul/datoria ta! nu sa faci pe desteptul ! daca in lege spune ca pentru o greseala de ortografie se anuleaza PV ul si implicit amenda, atunci se anuleaza si gata. asta decide instanta de judecata!

 

 

sa te duci sa ceri anularea PV ului pe motiv ca politistul ti a gresit o litera in nume mi se pare lipsa de verticalitate si dovada de frustrare.... dar asta e alta discutie! daca legea iti da posibilitatea sa te legi de asta, fa ce vrei insa asta spune multe despre tine ca om!

Edited by SKW
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

sa te duci sa ceri anularea PV ului pe motiv ca politistul ti a gresit o litera in nume mi se pare lipsa de verticalitate si dovada de frustrare.... dar asta e alta discutie! daca legea iti da posibilitatea sa te legi de asta, fa ce vrei insa asta spune multe despre tine ca om!

 

Nu mi-a gresit o litera. Nu are nici o treaba numele meu de familie cu ce scrie in procesul verbal.

Link to comment
Share on other sites

Ma oricine mai greșește, daca ĂŽți poți lua banii inapoi foarte bine, ĂŽnsĂŁ tu știi, daca cunosti vreun avocat bun si eventual sa nu te rupĂŁ de bani si chiar sa si facĂŁ treaba, eu te ĂŽndemn sa mergi ĂŽnainte.

 

E fix alegerea ta, ai gresit, ĂŽnsĂŁ nu te judec, am gresit si eu de multe ori dar mi am asumat, nu am ĂŽncercat sa caut greșeli, am plĂŁtit imediat fĂŁrĂŁ sa mai verific datele daca sunt bune sau altceva.

Link to comment
Share on other sites

vobesti prostii! nu ai niciun drept sa ceri politistului altceva decat sa se legitimeze! nu mai sa sfaturi din astea ca unii chiar te cred! nu o sa descurajezi tu niciun politist....

 

cand consideri ca ai fost amendat pe nedrept faci contestatie, cam asta e dreptul/datoria ta! nu sa faci pe desteptul ! daca in lege spune ca pentru o greseala de ortografie se anuleaza PV ul si implicit amenda, atunci se anuleaza si gata. asta decide instanta de judecata!

 

 

sa te duci sa ceri anularea PV ului pe motiv ca politistul ti a gresit o litera in nume mi se pare lipsa de verticalitate si dovada de frustrare.... dar asta e alta discutie! daca legea iti da posibilitatea sa te legi de asta, fa ce vrei insa asta spune multe despre tine ca om!

Cred ca n-ai prins ironia din postul colegului de te-ai aprins asa :))))))

Link to comment
Share on other sites

Ca sa fac un rezumat al discutiilor pana acum, sa vad daca am inteles bine :

 

 

- mergeai ca berbecul cu aproape dublul vitezei legale in localitate

- te-a prins radarul

- ca un bun roman, ai inceput sa dai din colt in colt sa vezi daca poti sa te legi de o greseala de forma ca sa te fofilezi

- desi cele mai multe raspunsuri sunt sa iti aduni cojones de unde le-ai pus la pastrare si sa iti asumi fapta, tu insisti ca poate e ceva care merge.

 

Mi-a scapat ceva?

 

 

Link to comment
Share on other sites

Un avocat pentru aĂâ˘a ceva ĂŽĂâşi cere aproximativ 2000 lei,nu Ăâ˘tiu dacĂŁ se meritĂŁ având ĂŽn vedere cĂŁ amenda nu poate fi mai mare de 1000 lei dacĂŁ nu plĂŁteĂâ˘ti ĂŽn 48 ore. ĂËtiu din proprie experienĂâşĂŁ.

Se meritĂŁ doar dacĂŁ se lasĂŁ cu permis suspendat Ăâ˘i vrei sa rĂŁmâi cu permisul ĂŽn buzunar(asta am pĂŁĂâşit eu).

 

ToĂâşi mai greĂâ˘im,dar românul se leagĂŁ de orice sĂŁ fie cu capul sus,prin toatĂŁ Europa se stĂŁ la pândĂŁ Ăâ˘i ĂŽĂâşi vine amenda direct acasĂŁ Ăâ˘i nu ai cu cine te certa.

Trebuie sĂŁ ĂŽnvaĂâşĂŁm sĂŁ suportĂŁm consecinĂâşe acĂâşiunilor noastre altfel nu o sĂŁ fim niciodatĂŁ ĂŽn rândul oamenilor civilizaĂâşi!

 

E doar o pĂŁrere!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.