Jump to content

F20 2011 - conversie halogen xenon


Claudiu.

Recommended Posts

Salut,

 

 

Detin un F20 din 2011 cu faruri halogen. Din pacate nu sunt multumit de cum se comporta pe timp de noapte.

 

Initial am dorit sa fac o conversie catre farurile originale xenon dar m-am speriat cand am aflat ce costuri implica. Nu doream sa pun vreun kit chinezesc si sa orbesc pe ceilalti in trafic asa ca am ales o solutie de mijloc (ilegala recunosc) .. mi-am cumparat Leduri Philips H7 Xtreme Ultinon , care au fost destul de scumpe si care daca sunt bine reglate nu deranjeaza si in acelasi timp ofera performanta pe timp de noapte (nu se compara cu ledurile ieftine ce se gasesc in comert) .. si daca nu ma insel sunt exact aceasi tehnologie cu ledurile care vin din fabrica la multi producatori auto.

 

Toate ca toate , acum 2 saptamani am fost oprit in trafic de o masina de politie pe motivul asta. A recunoscut si politistul ca nu sunt deranjante (motiv pentru care m-a lasat "de data asta") .. dar mi-a zis ca daca ne mai intalnim :) ... :)

 

In situatia de fata doresc totusi sa intru in legalitate si sa fac o conversie catre farurile originale cu xenon , insa nu stiu exact la ce costuri sa ma astept si de ce piese am nevoie .. am nevoie de o scurta explicatie cam ce ar implica conversia.

 

1. As cumpara 2 faruri originale plus o bara fata cu spalator (folosite)... dar nu stiu daca ar fi de ajuns .. mecanismul de spalare a farurilor necesita si alte adaptari ?

 

2. Este necesara o codare ECU ?

 

3. Este necesar un drum la RAR ulterior .. si e vreo sansa sa bag o gramada de bani ca ulterior sa fiu respins ?

 

3. Cam la ce costuri (macar asa din avion .. aprox) sa ma astept ?

 

4. Ar mai fi si varianta unor faruri full led facute de Osram .. 800 euro .. zic ei ca sunt certificate dar nu stiu daca ar fi legale la noi .. ce paere aveti legat de acestea: https://www.youtube.com/watch?v=OoZiwuvWJxg

 

Multumesc frumos,

Claudiu

Edited by Claudiu.
Link to comment
Share on other sites

  • 3 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.