Jump to content

Cum se citeste corect nivelul uleiului


Hea5k

Recommended Posts

Da, se poate face, ĂŽnsĂŁ in urma unor update uri au fost probleme si sunt cazuri când scrie ca s a fĂŁcut cu succes, ĂŽnsĂŁ poate apĂŁrea dupĂŁ o zi sau o luna din nou, la unele nu mai merge chiar daca mergea din pedale. ĂnsĂŁ si noi ĂŽncercam din pedale ca e mai simplu, ĂŽnsĂŁ daca nu merge, atunci resetĂŁm prin diagnoza.

 

 

6,2 cantitate ulei SDC.

 

Aha,ms mult

 

Deci aia au pus cam 5,7 litri

 

Pe joja tot 1 litru este ĂŽntre min si max ?

Link to comment
Share on other sites

sdc deci ai inteles, din pedale e 50/50

daca vrei sa nu ai surprize iei o interfata si un soft dedicat si faci reset ca la carte

@win60 e acelasi motor care il am si eu, eu am t1db de 85kw

si intra 3.85+0.4 filtru deci 4.25 max

a bagat cineva cum ai spus tu, s-a documentat si a bagat 6ltr intr-un ford venit la schimbat ulei si avea pe joja inca odata ulei, bine era mk3 dar totusi 6ltr? esti sigur?

post-26913-0-43052500-1596712673_thumb.jpg

post-26913-0-95554200-1596712706_thumb.jpg

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Lasa mi si tu seria, 100%, asa apare in program.

 

SDC vezi ca ai avut revizia scadentĂŁ in 21.06.2020 sau 122114 km.

 

13.01.2017 fabricatie este a lui sdc.

 

Edit: nu ai de ce sdc!

 

 

Da,ms

 

Am fĂŁcut o in 17 iulie,la 107mii

Link to comment
Share on other sites

Ma lamureste si pe mine cineva, care e faza cu pusul uleiului la maxim??

Poti sa ai pana la 1 litru lipsa si sa fii ok..

 

Cum adica stii mai precis cat a consumat?

Pe bidonul de un litru poti vedea cat ai pus oricand. Poti chiar sa scrii pe el cu markerul, data si sa marchezi cantitatea care ai pus-o din bidon; chiar si numarul de km.

 

Sa aiba ulei la max si chiar peste (riscul e mare intordeauna, sa pui peste max - cum il mai scoti? Sau nu conteaza?) nu e bine.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

bimmer, bimmer...ce probleme ai tu. Pai si daca ai la minim si mai consumi un litru? Ne e mai bine sa ai cu un litru in plus?

 

Daca e la minim si mai consum un litru inseamna ca sunt un idiot si trebuie sa suport consecinta faptului.

 

"Nu e mai bine sa ai cu un litru in plus?"

Mai sus e vorba de lipsa unui volum de un litru; adica poti sa pui 3/4 dintr-un litru de ulei de la minim si sa fii trecut de jumatate, dar nu pe maxim.

Scrii data, km si ce mai vrei tu si gata, esti mai ok pentru motor decat sa fii pe maxim (si peste, fara sa stii..) poate chiar fara ca masina sa consume gram.. intre schimburi.

A, daca nivelul coboara sub minim, sigur masina ma va anunta si atunci mai adaug maxim, adica doar 3/4 sau un pic peste din eroare umana..

 

Asta e diferenta, daca tot disecam subiectul joja la max-min.

 

Cum imi stiu eu masina, nu s-a intamplat sa ma anunte masina mai mult de 3 ori in decurs de 6-7 schimburi de ulei, ca motorului ii trebuie ulei cu semnal in bord.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Bimmer, pentru mine tot ce ai spus ĂŽnseamnĂŁ complicat, eu când verific uleiul, daca ĂŽl verific si nu cumva ma uit atunci când trebuie doar la revizie, pun la maxim dupĂŁ ce a stat mașina 1 zi in parcare, evident ca trebuie sa pui puțin câte puțin când deja ești sus si sa aștepți puțin si chiar si asa, ca sa fie la maxim cum trebuie pun in 2-3 zile in fiecare dimineata dupĂŁ ce a coborât tot ca nu cumva sa pun prea mult, pentru ca dupĂŁ ce ai pus ulei si s a modificat pe joja fii sigur ca daca o mai lași o zi va curge mai mult ulei ca atunci dupĂŁ ce ai verificat imediat dupĂŁ ce ai pus.

 

Acum sa pui mai mult de maxim, e ca aia cu țiganul la mal.

 

Suntem pe un forum si avem habar cat de cat, nu cred ca intra in discutie “ daca mai mai mult de maxim” :)) . Daca pierzi ulei sau mananca ulei mai ales trebuie sa pui la maxim ca sa nu stai toatĂŁ ziua sa completezi, dar eu asa știu daca pierd sau imi mananca ulei, eu nu stau sa ma uit sub mașina, de fiecare data când l am gasit mai jos de linia de maxim am stiut ca pierd ulei pe undeva.

 

Edit: uleiul ĂŽl verific cel mai des i drive, chiar de acolo de multe ori am vĂŁzut ca e sub maxim si am stiut ca am pierdere pe undeva.

Edited by WIN60
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

PĂŁi la bmw e simplu,toate motoarele de 2 litri au 5 litri de ulei,și cu asta basta

 

Ăștia la ford au multe motoare și modele de te ia capu,nu sunt toate la fel la capacitĂŁți ,e amestecatura dreq.

 

Cred ca nici ei nu mai știu ce și cum

 

Am ĂŽntrat și pe club ford,sunt varza și aia,unu ca are 3 litri,unu are 4 si ceva,altu 5,nu știe nimeni de capu lui.

 

Sohc,dohc,duratork,dreq sa le ia.

Edited by SDC
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

PĂŁi la bmw e simplu,toate motoarele de 2 litri au 5 litri de ulei,și cu asta basta

 

Foarte adevarat. 5 litri de ulei si pe joja e la maxim. Nu ii inteleg pe aia care spun ca intra 5.5 litri. Adevarul e ca daca torni la misto uleiul in motor iti intra si 7 litri, restul e in recipient la gunoi.

Link to comment
Share on other sites

Stai tu linistit ca tot ce am spus este la cald, cu motorul oprit dupa 5-10 minute. De la ultimul schimb am facut 5400km si pe joja tot la maxim este din aia 5 litri. Si mai stai linistit ca nu am span in ulei sau motorina de la regenerari ale dpf sa zic ca e problema si creste uleiul in baie. Pur si simplu atat intra. 5 litri.
Link to comment
Share on other sites

Nu,În carte scrie 5,2 si atât intra.

 

Sunt mulți care nu mai plĂŁtesc și al 6 lea bidon,pentru 200 ml,si o lasĂŁ asa,cu 5 l

 

Si sunt si mai mulți, la care se grĂŁbește mecanicul sa l schimbe si nu așteaptĂŁ sa se scurga complet.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

la ford nu te pacaleste sonda, pui ulei si in 5 min e tot in baie poti sa verifici uleiul, la bmw pana curge in baie tot dureaza 8 ore, mai este si chestia ca la bmw poti sa verifici uleiul din idrive la ford nu am vazut optiunea asta

mersi de info @win, am facut strafuri si dau curent de la cealalta masina cat schimb bateria, se pare ca are un cod diebstahl combinatie din vin si navigatie oricum il primesti de la dealer si trebuie calculat cumva...nu e lucru

si la baterie are la service function ceva de baterie dar nu am verificat niciodata ce anume face optiunea aia...am luat o varta f17 de 80ah si scria ca nu e buna ptr start&stop dar la un magazin de baterii o bagau ca premium ptr masina mea...

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

... nu știu ce sa zic, daca ai nevoie de cod cred ca te pot ajuta ĂŽnsĂŁ noi la toți le Spunem sa vina cu masinile ca sa le putem da codul, cred ca fac ceva baietii ca sa ia codul si au nevoie sa vada ceva la casetofon ĂŽnsĂŁ cred ca rezolvam si asa daca ai nevoie.

La navigatii e nenorocire sa scoți codul, efectiv trebuie scoasĂŁ Navigația din bord, e mult de munca.

 

Sdc, cum ai spus si tu si mai este ceva, daca dai drumul la ulei, ĂŽnsĂŁ nu desfaci filtrul de ulei, vreo 500 ml de ulei se scurg inapoi in baie. Asa ca daca dai drumul la ulei si dupĂŁ ce s a scurs pui bușonul ca mai apoi sa desfaci filtrul , deja 5 L sunt peste maxim initial pana se bagĂŁ iarĂŁși ulei in filtru noi si de fapt DupĂŁ este la maxim...

Pentru ca eu am fĂŁcut asta acum o sapt când am fĂŁcut schimbul ( de ĂŽmprĂŁștiat ce sunt), am lĂŁsat o ora sa se scurga si dupĂŁ ce am pus bușonul si m am apucat de filtru ulei mi am dat seama si am rĂŁmas masca cat de mult ulei a putut sa curgĂŁ de la filtrul de ulei a doua oara.

Edited by WIN60
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

 

Sdc, cum ai spus si tu si mai este ceva, daca dai drumul la ulei, ĂŽnsĂŁ nu desfaci filtrul de ulei, vreo 500 ml de ulei se scurg inapoi in baie. Asa ca daca dai drumul la ulei si dupĂŁ ce s a scurs pui bușonul ca mai apoi sa desfaci filtrul , deja 5 L sunt peste maxim initial pana se bagĂŁ iarĂŁși ulei in filtru noi si de fapt DupĂŁ este la maxim...

Pentru ca eu am fĂŁcut asta acum o sapt când am fĂŁcut schimbul ( de ĂŽmprĂŁștiat ce sunt), am lĂŁsat o ora sa se scurga si dupĂŁ ce am pus bușonul si m am apucat de filtru ulei mi am dat seama si am rĂŁmas masca cat de mult ulei a putut sa curgĂŁ de la filtrul de ulei a doua oara.

 

 

 

Am vrut sa scriu si asta,ca se scoate intai filtrul,dar mi era ca se fac iar 100 de pagini cu aberatii

Link to comment
Share on other sites

... nu știu ce sa zic, daca ai nevoie de cod cred ca te pot ajuta ĂŽnsĂŁ noi la toți le Spunem sa vina cu masinile ca sa le putem da codul, cred ca fac ceva baietii ca sa ia codul si au nevoie sa vada ceva la casetofon ĂŽnsĂŁ cred ca rezolvam si asa daca ai nevoie.

La navigatii e nenorocire sa scoți codul, efectiv trebuie scoasĂŁ Navigația din bord, e mult de munca.

 

Sdc, cum ai spus si tu si mai este ceva, daca dai drumul la ulei, ĂŽnsĂŁ nu desfaci filtrul de ulei, vreo 500 ml de ulei se scurg inapoi in baie. Asa ca daca dai drumul la ulei si dupĂŁ ce s a scurs pui bușonul ca mai apoi sa desfaci filtrul , deja 5 L sunt peste maxim initial pana se bagĂŁ iarĂŁși ulei in filtru noi si de fapt DupĂŁ este la maxim...

Pentru ca eu am fĂŁcut asta acum o sapt când am fĂŁcut schimbul ( de ĂŽmprĂŁștiat ce sunt), am lĂŁsat o ora sa se scurga si dupĂŁ ce am pus bușonul si m am apucat de filtru ulei mi am dat seama si am rĂŁmas masca cat de mult ulei a putut sa curgĂŁ de la filtrul de ulei a doua oara.

mersi

e o combinatie din vin si seria la navi

am reusit sa o schimb, am facut cabluri cu clesti si adaptor ptr bricheta am luat curent de la bmw si am pus adaptorul in portbagaj la ford, pe urma am facut proba sa vad daca urca voltajul pe instalatie cand cuplez la priza din portbagaj si a urcat de la 11.7 la 11.85 clar ca functiona sistemul si am decuplat bornele am scos bateria si montat la loc, fara probleme a functionat

totusi nu intra start stopul o sa intru cu programul pe baterie stiu ca avea o optiune ceva cu baterie nu stiu ce anume, aa si incarca 14.37v

mai ramane oleiu... azi maine ca st 41'grd azi

ref la ulei eu slabesc carcasa la filtrul de ulei pana incepe sa curga in baie uleiul pe urma ma apuc de scos uleiul

@win probabil cu o camera endoscop nu ar mai fi nevoie sa scoateti navi si probabil se obtine codul mai usor fara sa mai demontati tot

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.