Jump to content

Modul Bluetooth montat pe traseul AUX din cotiera


cataliin93

Recommended Posts

Salutare colegilor!

 

Masina mea are doar functia de Bluetooth ce permite apeluri telefonice (S7SN Navi Business/Mobile-Ph.Prep. Bluetooth) iar retrofit-ul la Combox nu merita d.p.d.v. al costurilor.

 

Am vazut ca se practica montajul de module Bluetooth "intepate" in traseul AUX existent din consola centrala. Avantajele ar fi ca ai un cablu in minus in masina, iar calitatea nu ar fi afectata (sesizabil). Asadar am comandat de pe Aliexpress un modul Bluetooth insa nu stiu care este cablul aferent traseului AUX si pinout-ul acestuia.

 

Masina: E91 LCI 2010 (N47T)

VIN: WBAUY11030A906262

Modul Bluetooth: Mini Bluetooth 5.0 MP3 Decoder Board Audio Receiver MP3 Lossless Player Wireless Stereo Music Amplifier Module

 

INPUT Modul: alimentare de 3.3V-5V pe care o sa ii trag cel mai probabil de la USB-ul din consola

OUTPUT Modul: AUX_LEFT, AUX_RIGHT, AUX_GROUND

 

Am atasat poze cu modulul si cablurile gasite in consola, sper sa fie destul de clare pentru a se intelege ceva.

 

Modul Bluetooth

Fykmh5m.jpg

 

Cabluri consola_1

c9ixYgv.jpg

 

Cabluri consola_2

0h6GVMk.jpg

 

Din ce m-am uitat eu, banuiesc ca firele de AUX sunt in mufa aceea mare, pe care scrie BMW 8352947, insa am nevoie de confirmare si daca poate sa ma ajute cineva cu pinout-ul ei.

 

Multumesc :)

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

daca insisti sa primesti un raspuns, iti dau eu unul sincer. ceea ce incerci sa faci e o tiganie ieftina ce nu se preteaza la o astfel de masina. cumpara-ti un combox si fa treaba asa cum se face. aici pe forum nu-si pierde nimeni timpul sa-ti dea indicatii despre improvizatii de genul......suntem pe forumul BMW nu dacia 1310 :pardon:
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Salut, te complici si poate nu-ti place cum se aude, plus ca tehnologia Bluetooth avanseaza an de an. Eu folosesc de vreo 2 ani Avantree CK121 pe un e93 cu Hi-Fi, il gasesti pe Emag la 130 lei.

E ce trebuie cu Spotify setat pe High Fidelity, chiar se aude bine, eu sunt multumit si sunt audiofil. Si iti poti folosi in acelasi timp si telefonul cu bluetooth-ul masinii pt convorbiri. Bafta.

Link to comment
Share on other sites

Salut, te complici si poate nu-ti place cum se aude, plus ca tehnologia Bluetooth avanseaza an de an. Eu folosesc de vreo 2 ani Avantree CK121 pe un e93 cu Hi-Fi, il gasesti pe Emag la 130 lei.

 

 

E ce trebuie cu Spotify setat pe High Fidelity, chiar se aude bine, eu sunt multumit si sunt audiofil. Si iti poti folosi in acelasi timp si telefonul cu bluetooth-ul masinii pt convorbiri. Bafta.

 

Am avut unul asemanator si nu puteam inchide cotiera. Cum ai rezolvat problema asta? Si mai aveam o problema ca nu functiona cu motorul oprit.

Edited by PATEU
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.