Jump to content

Sfat achiziție seria 3 benzina


Daniel000897

Recommended Posts

Salut,

 

As avea nevoie de un sfat de la voi, doresc sa achiziționez un BMW seria 3 benzina, momentan in bugetul de 25.000 e, pot gĂŁsi doar f30. Credeți la anul as putea achiziționa un g20 cu 25k e ? As putea sa mai aștept vreo 6-7 luni.

Credeți ca o sa scadĂŁ prețul sau este doar un vis și sa merg pe f30?

Link to comment
Share on other sites

La banii pe care-i ai iti poti lua masina din link! Si e peste F sau G cu mult la senzatii (cel putin peste F30 si la fel ca G). Ai 2.0 Turbo 280 cai cu cutia automata ZF (aceeasi cutie de pe F/G). Bafta!

Eu am F30 LCI destul de dotat si am mers cu amandoua (are o cunostinta). Giulia mi s-a parut net superioara la ORICE capitol (in mod special la directie/suspensie/stabilitate)!

Aloca timp si citeste zecile de review-uri online, uita-te la filmuletele de pe Youtube si vei ajunge la aceeasi concluzie!

 

https://www.autovit.ro/anunt/alfa-romeo-giulia-ID7GCtbG.html#8c8d283756

 

Bine, e ceva ciudat cu asta, ca eu le urmaresc de mult si la anul, motorizarea, dotarile si KM la acest model pretul trebuia sa fie MINIM 30.000 EUR...

O verifici bine, daca esti interesat!

Edited by Alexxx
  • Like 1
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

La banii pe care-i ai iti poti lua masina din link! Si e peste F sau G cu mult la senzatii (cel putin peste F30 si la fel ca G). Ai 2.0 Turbo 280 cai cu cutia automata ZF (aceeasi cutie de pe F/G). Bafta!

Eu am F30 LCI destul de dotat si am mers cu amandoua (are o cunostinta). Giulia mi s-a parut net superioara la ORICE capitol (in mod special la directie/suspensie/stabilitate)!

Aloca timp si citeste zecile de review-uri online, uita-te la filmuletele de pe Youtube si vei ajunge la aceeasi concluzie!

 

https://www.autovit.ro/anunt/alfa-romeo-giulia-ID7GCtbG.html#8c8d283756

 

Bine, e ceva ciudat cu asta, ca eu le urmaresc de mult si la anul, motorizarea, dotarile si KM la acest model pretul trebuia sa fie MINIM 30.000 EUR...

O verifici bine, daca esti interesat!

Pare de SUA, acolo o fi buba..

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Referitor la achizitia unei masini noi, nu prea ma pot atinge de o masina putin mai premium cu 25k euro. Am facut mai multe test drives, unele mi-au placut dar parca tot lipsea ceva.

Referitor la Giulia, masina aceea este din SUA din cauza acelor semnalizarii pe margini, prespun ca a fost busita, adusa in Romania si reparata, plus ca nu imi place deloc interiorul acela rosu...

Mie imi place cum arata noul G20 la interior, eu imi doresc o masina confortabila, frumoasa la interior(acolo stau eu), cu tech si exteriorul decent.

Oare o sa am vreo sansa sa ating acel G20 in 6-7 luni sau doar visez aiurea ?

 

Eu am gasit acum niste modele mai chele la vreo 30k euro, doar ca ma gandesc daca in 7 luni poate o masina sa scada 5k euro.

Un exemplu:

https://bps.bmw.com/DE/de_DE/nsc/Fahrzeuge/BMW/3er/320/320i-Limousine/p/9431787?q=:monthlyPaymentBalloon-asc:priceValueRange:%253C%2B40.000%2B%25E2%2582%25AC:condition-firstRegistrationYear:%255B2017%2BTO%2B2020%255D:attributes-bodyType:Limousine:series:3:drive-transmission:Automatik

Edited by Daniel000897
Link to comment
Share on other sites

Si mie imi place G20. As astepta pana la iarna cand vor mai scadea preturile.

 

Cat despre Giulia, nu-mi place deloc.

Plus ca, daca ti s-a pus pata pe BMW, nu iti vei gasi vreodata linistea pana n-o vei avea, trust me. Chiar daca exista variante mult mai ok dpdv al raportului calitate/pret :)

Edited by Claudiu F
Link to comment
Share on other sites

Si mie imi place G20. As astepta pana la iarna cand vor mai scadea preturile.

 

Cat despre Giulia, nu-mi place deloc.

Plus ca, daca ti s-a pus pata pe BMW, nu iti vei gasi vreodata linistea pana n-o vei avea, trust me. Chiar daca exista variante mult mai ok dpdv al raportului calitate/pret :)

 

Daca nu iti place, nu inseamna ca nu e o optiune viabila.

Directia in care a luat-o BMW cu gama F i-a facut pe unii multumiti - semn ca F-urile inca se vand bine, iar pe altii nu.

 

Cine cauta sportivitate, nu ar trebui sa o caute la F-uri.

Dpmdv Giulia nu numai ca e o alternativa, dar multi o prezinta ca superioara BMW-ului, cel putin dpdv al sportivitatii.

 

Depinde ce vrea fiecare.

Ideal e un drive test cu fiecare model. Cumparatul orbeste e destul de costisitor.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Personal n-am incredere in Alfa Romeo....au de recuperat multi ani.

156 dezastru, 159 dezastru fiabilitate ciuciu .. vedem si cu giulia.

 

Aberatii! Giulia e NET superioara oricarui F motorizare si dotari similare din ORICARE punct de vedere. Paul are dreptate cu sportivitatea, dar nu numai la asta. La tot! Ergonomie, suspensie, design interior/exterior, etc etc

 

Cea de mai jos spre exemplu umileste M3 din orice pozitie :)

 

 

https://www.autovit.ro/anunt/alfa-romeo-giulia-ID7GDeXZ.html#8c8d283756

Edited by Alexxx
  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Chiar presupunand ca Giulia e superioara unui F - o cumperi, si cand s-a stricat ceva unde o repari? Doar la reprezentanta, nu? Cat dureaza sa aduca piesele pentru ea? Ca sigur n-au pe stoc, la cele 20 cate se vand pe an la noi. Nu mai vorbesc de mod-uri, upgrade-uri si asa mai departe.

 

Si in plus, pare ca italienii tot n-o nimeresc cu fiabilitatea:

https://www.caranddr...ability-update/

 

https://www.topgear....r-auto/report-9

 

https://www.cnbc.com...-ti-review.html

Edited by mgi
  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Cum puteti recomanda Giulia si sa spuneti ca este peste Bmw?. Alfa sunt masini stricacioase, se devalorizeaza repede iar ca si calitate, sa fim seriosi...Interiorul ala e plin de plastice ieftine si zgomotoase. Eu nu vreau sa intru in polemici cu nimeni, insa nu cred ca faceti comparatii corecte. Ultimele Alfa Romeo au fost un dezastru...de ce credeti ca Giulia este altceva?
  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Aberatii! Giulia e NET superioara oricarui F motorizare si dotari similare din ORICARE punct de vedere. Paul are dreptate cu sportivitatea, dar nu numai la asta. La tot! Ergonomie, suspensie, design interior/exterior, etc etc

 

Cea de mai jos spre exemplu umileste M3 din orice pozitie :)

 

 

https://www.autovit.ro/anunt/alfa-romeo-giulia-ID7GDeXZ.html#8c8d283756

 

No offense, dar n-as da un M3 nici pe 2 Giulii d-astea, sincer :)). Toate Alfele imi inspira fragilitate si design plictisitor, calitate indoielnica etc.

Singura masina italieneasca pe care as cumpara-o dac-as avea bani ar fi Maserati, restul sunt cazane ((Ferrari, Lamborghini - alea nu intra in discutie evident).

Edited by Claudiu F
Link to comment
Share on other sites

Cum puteti recomanda Giulia si sa spuneti ca este peste Bmw?. Alfa sunt masini stricacioase, se devalorizeaza repede iar ca si calitate, sa fim seriosi...Interiorul ala e plin de plastice ieftine si zgomotoase. Eu nu vreau sa intru in polemici cu nimeni, insa nu cred ca faceti comparatii corecte. Ultimele Alfa Romeo au fost un dezastru...de ce credeti ca Giulia este altceva?

 

Ai mers cu vreun F?

Nu de alta, dar se pot gasi foarte multe argumente sa inlocuiesti Alfa cu BMW in afirmatia ta.

 

Cred ca depinde de fiecare cat de deschis e la alternative. Daca vrei sa mergi la sigur, e clar ca o iei pe carari batatorite respectiv BMW, Mercedes sau Audi. Doar sunt pline drumurile de ele.

 

 

LE: pot sa umplu si eu pagini de linkuri cu probleme (chiar comune) de BMW - unele din fabrica, alte de uzura prematura. Dar nu asta e ideea, ci faptul ca exista alternative, iar in acelasi timp, la BMW nu curge lapte si miere.

Edited by paul_e88
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Terminati cu prostiile, daca nu vb de Quadrofoglio care sa zicem ca ar conta ca si exotica, restul vai de steaua lor....Cate masini a vandul Alfa romeo DIn 1998 pana in prezent si cate a vandut BMW.

Pai numai E46, fiind cel mai vandut BMW all times cred ca depaseste la vanzari toate modelele alfa. Si din nr mare de vanzari rezulta si research.

BMW e masina premium alfa nu (desi unii o considera)

 

Erau alte vremuri cand Alfa se batea cu BMW si Mercedes in DTM...vremuri de mult apuse. Ultimele doua Alfa marete, 75gta si 156 gta. Si la ce distanta de timp intre ele.

 

Pe alfa il bate reno la cur de nu se vede...

  • Like 3
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Eh, si tu si colegul exagerati grav, adevarul e undeva la mijloc.

-Pe Alfa nu a batut, nu o bate si nu o sa o bata vreodata Reno la cur, sunt din alt film. Alfa este totusi o masina premium, cel putin Giulia si Stelvio sunt premium fara discutii. Acuma ca nu sunt perfecte, asta e altceva.

-Giulia nu este "mult" peste Seria 3 la senzatii si in absolut niciun caz nu e NET superioara la orice capitol lui F30.

 

Am F30, am fost cu Giulia si eram foarte aproape sa comand una. Giulia nu avea suspensia adaptiva si era semnificativ mai incomoda decat F30-ul meu cu suspensie standard. Da, avea si ruliu o idee mai mic, dar fiecare denivelare se simtea poate prea tare pentru un sedan de clasa medie. F30 stie si el sa ia virajele binisor dar totodata era clar mai confortabil, si asta cu RFT si jante pe 18".

Giulia era ceva mai silentioasa la viteze de 100 si peste (nu stiu daca pe F30 runflat-ul e de vina sau nu).

Pedala de frana pe Giulia e idioata rau de tot, 0 feedback.

Ambele interioare sunt solide si cu materiale de calitate.

F30-ul e mai spatios din toate punctele de vedere.

Scaunele de pe Giulia sunt mai bune cand te uiti la ele si au sustinere laterala mai buna, dar nu sunt la fel de confortabile ca cele sport de pe F30.

Pozitia la volan si ergonomia mi s-a parut mai buna pe F30.

 

In orice caz, Giulia e un concurent ok in clasa asta, dar nu poti spune categoric nici ca e "NET superioara" unui Seria 3 si nici ca e "vai de steaua ei".

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Aberatii! Giulia e NET superioara oricarui F motorizare si dotari similare din ORICARE punct de vedere. Paul are dreptate cu sportivitatea, dar nu numai la asta. La tot! Ergonomie, suspensie, design interior/exterior, etc etc

 

Cea de mai jos spre exemplu umileste M3 din orice pozitie :)

 

 

https://www.autovit....html#8c8d283756

 

 

 

atat de buna e Giulia incat proprietarul o vinde dupa aprox. 5000 km parcursi.

 

on topic: am avut F30 benzina (316i pe vremea cand motorul era de 1,6 si L4) . Era ok masina dar era puturoasa.

Nu recomand motoarele in 3 cilindrii. suna oribil, nu sunt echilibrate prin natura,

320i ar fi o alegere ok.

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Terminati cu prostiile, daca nu vb de Quadrofoglio care sa zicem ca ar conta ca si exotica, restul vai de steaua lor....Cate masini a vandul Alfa romeo DIn 1998 pana in prezent si cate a vandut BMW.

Pai numai E46, fiind cel mai vandut BMW all times cred ca depaseste la vanzari toate modelele alfa. Si din nr mare de vanzari rezulta si research.

BMW e masina premium alfa nu (desi unii o considera)

 

Erau alte vremuri cand Alfa se batea cu BMW si Mercedes in DTM...vremuri de mult apuse. Ultimele doua Alfa marete, 75gta si 156 gta. Si la ce distanta de timp intre ele.

 

Pe alfa il bate reno la cur de nu se vede...

 

Pai da. Ma ajuta mult sa ma gandesc la DTM si cate masini a vandut BMW fata de Alfa in 50 de ani, atunci cand schimb distributia, cand pocnesc plasticele prin BMW sau vad rugina superficiala in vopsea pe BMW de 3 ani vechime.

 

Daca am trai toti din amintiri si clisee ca tine, multi ar fi inca in Dacie.

 

PS: imi plac mult impresiile de superioritate, pe un forum unde totusi si altii au BMW si stiu ce vorbesc, dar ne compartam de parca doar noi am avea asemenea minuni de masini, iar ceilalti vorbesc din carti.

Edited by paul_e88
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.