Jump to content

Sfat achiziție seria 3 benzina


Daniel000897

Recommended Posts

Interesant ca pe forumul bmw se recomanda tot alte marci.

 

Da, bmw nu mai face calitate, si ca sa ai un bmw SH (mai ales diesel) tre sa stai destul de bine cu banii, si cu nervii.

 

Pt ca la noi asa ajung, SH-uri iesite din garantie, care se strica pe banii (multi) ai romanilor.

 

Daca va uitat pe sondajele de pe piata, Honda si alte japoneze conduc lejer topul celor mai fiabile masini.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Nici eu nu inteleg asta :)).

Dar probabil sunt din aia care nu prea au stiut ce vor niciodata.

 

Ia uite unde era psihologul de serviciu / sociologul...De unde stii tu ce vrea unul si altul? 4 stai jos.

 

Faptul ca se recomanda si altceva denota maturitate si faptul ca unii din noi cunosc si isi asuma anumite probleme ale brandului.

 

Eu personal nu recomand BMW decat nou [t cine are bani.

Edited by Mircea-Si
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Ia uite unde era psihologul de serviciu / sociologul...De unde stii tu ce vrea unul si altul? 4 stai jos.

 

Faptul ca se recomanda si altceva denota maturitate si faptul ca unii din noi cunosc si isi asuma anumite probleme ale brandului.

 

Eu personal nu recomand BMW decat nou [t cine are bani.

 

Nu fac pe psihologu', ci ma refeream strict la recomandarea altor marci pe un forum BMW. Pentru asa ceva sunt forumuri generale.

 

N-am vazut la Audi, si nu cred ca pe un forum Alfa Romeo e vreunul sa indemne pe altcineva sa cumpere BMW, de ex.

Cred ca daca citesc aia postul asta se p**a pe ei de ras.

 

Gen, omul a cerut o parere referitoare la achizitia unui G20 si unii ii recomanda Alfa sau Renault, MAI ALES, intr-un topic unde autorul este destul de clar asupra a ceea ce vrea sa-si cumpere.

Edited by Claudiu F
  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Exact, nu ma intereseaza alfa.

Ca si motor pe f30 sau g20 vreau 2.0 benzina, care versiune nu stiu, sa vedem care o sa poata intra in acel buget. Ma gandesc ca ar fi mai indicat sa iau un G20 poate mai prind 1 sau 2 ani de garantie si o sa fiu asigurat cu ea.

Masina nou nu vreau sa-mi iau pentru ca se devalorizeaza prea repede in 2-3 ani pierzi 45% din valoarea ei ..

Link to comment
Share on other sites

Romanii strica branduri...mai ales cand cumpara troace cu peste 150.000 rulaj (real sau ireal) si intretinere superficiala, apoi se mira ca schimba diverse componente...ca doar in anunt scria "ca noua" :(

 

@Daniel00897.. cred ca mai gasesti si F30 in garantie (cel putin garantie extinsa) dar cred ca se justifica un efort in plus (mai adaugi la buget sau mai astepti) pentru G20. Chiar daca iei masina in 2021, tot te vei bucura cativa ani de "ultimul model" si oricum viitorul facelift nu va aduce schimbari majore.

De asemenea, va conta la revanzare.

Link to comment
Share on other sites

Paulica, nu stiu cum ai ajuns la concluzia ca traiesc din amintiri sau clisee, probabil ca asta e capacitatea ta intelectuala. Ia-ti alfa si lasa-ne.

 

Mirciulica, daca tine de intelect sa iti iei BMW, sunt pline strazile de intelectuali d-astia.

 

Nu-ti face griji pentru ce fac eu. Daca mai e nevoie de alte clisee sau povesti nemuritoare de la bunici incoace, poti sa intervii oricand, nu te supara pe mine acum.

 

PS: Legat de discutia de mai sus - am avut probleme cu doua bmw-uri < 100.000 km si al treilea, un F30 - n-a avut inca probleme - dar pe mine m-a lasat rece ca experienta. La fel de bine putea fi Audi sau Mercedes, experienta BMW e atat de stearsa acum incat incep sa ma indoiesc ca mai merita intretinerea comparativ cu alte branduri. Ce incerc sa spun e ca nici BMW nu fac minuni de masini, fiabilitatea nu e un atu si nici experienta de condus nu mai e aceiasi. Dar fiecare cu ce-i place - cum am zis, un test drive e mult mai concludent decat ce spun eu sau povestile lui Mirciulica de cand era mic.

 

PS2: Daca ai de ales intre F si G, as lua G-ul. Sunt f multe argumente pentru G si doar unul pentru F - pretul mai mic.

Edited by paul_e88
  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

pe mine m-a lasat rece ca experienta

Bineinteles ca te-a lasat rece daca e doizero dizal automat. :p

Dar serios acum, te-a lasat rece comparativ cu...ce? Cu un BMW de 15-20 de ani? Te cred, dar e proasta comparatia. Cu vreuna din masinile actuale din aceeasi clasa? Nu te cred.

Pentru ce e el(un sedan de clasa medie relativ confortabil si foarte spatios) Seria 3-ul se conduce in continuare foarte bine, peste concurenta. Eu am venit de la un hot hatch FWD la un F30 cu suspensii standard si m-a impresionat placut sasiul, foarte neutru, echilibrat si controlabil, totodata fiind surprinzator de confortabil. Daca prin "experienta" intelegi gogosele in parcari si bărnaut-uri atunci nu ma bag.

Edited by PM ME DOG PICS
Link to comment
Share on other sites

Totul e relativ, indiferent ca vorbim de 2.0 vs 3.0, 3 vs 5, e90 vs g20 si altele...

 

Eu am un "doizero dizal automat" si venind de pe un hatch de 165cp nu m-a lasat deloc rece, totul tine de experienta fiecaruia si generalizarile nu isi au rostul. Nici bmw urile nu mai sunt ce erau (zice lumea, F30 e primul pt mine), dar nici merc/audi/vw sunt convins ca nu stau mai bine la fiabilitate/materiale/feeling/servicii in repr si orice altceva va mai trece prin cap.

 

hai sa fim seriosi, decizia de a lua o masina noua(sh) o iei in primul rand subiectiv si alegi 75% cu inima, nu cu creierul, cei care sustin altfel se amagesc. Eu am avut pe lista scurta merc si bmw, sh de max un an, dupa ce am eliminat vw si ford noi, dupa ce am facut test drive cu f30 nu m-am mai dus la merc. Cati sunt cei care au testat OBIECTIV si riguros doua modele si au pus pe hartie pro/contra pt ambele? 5% din cumparatorii unei marci?

 

Initiatorul topicului cred ca e total bulversat de ce a citit pe aici, omul a cerut sfaturi pt ca vrea F30 in 25k, in bugetul asta gaseste o masina, as putea spune foarte ok, nu cu multi km, nu se discuta de buget de 10k.

 

In bugetul asta gaseste clar B47, care ar trebui sa nu mai aiba probleme cu distributia si doar eventual o rechemare pt racitorul de gaze, dar altfel un model destul de fiabil pt o masina cu km putini.

Link to comment
Share on other sites

E ironic ca intotdeauna cel mai bun seria 3 e primul pe care il iei, depinzand de varsta si de generatia de seria 3 pe care o prinzi.

Fara posibilitatea de a compara cu modele anterioare, te multumesti si accepti ca ai luat ce era mai bun la momentul respectiv.

 

Mie F30-ul mi se pare un esec din punct de vedere al BMW. Dar nu este un esec ca masina.

M-a lasat si inca ma lasa rece (e daily driver) din punct de vedere al sasiului, suspensiei si directiei. Motorul e irelevant in nemultumirea mea, desi intr-adevar e cel de 2 litri diesel.

 

Imi pare rau ca unii nu vor sti ce au pierdut atunci cand spun ca un F30 cu suspensia standard i-a impresionat, pentru ca e departe de BMW, mai aproape de Audi ca "feeling".

 

De fapt discutia a plecat de la povestile din copilarie ale lui Mirciulica, despre impresiile ca BMW face cele mai bune masini si de la intentia mea de a-l contrazice si de a oferi alternative la F30, pentru cine e doritor de o masina mai placuta de condus.

 

Mai departe nu mai continui, ca nu au rost polemicile, devine mult prea subiectiv si personal.

 

Un articol interesant, cu cateva observatii interesante legate de generatia F:

https://www.bmwblog.com/2020/02/21/battle-of-the-threes-g20-vs-e90-3-series/

Edited by paul_e88
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

 

Un articol interesant, cu cateva observatii interesante legate de generatia F:

https://www.bmwblog....s-e90-3-series/

 

Nu ca nu ai dreptate cu idea de transformare a seriei 3 intr-o masina ceva mai comuna. Dar, daca citesti articolele lor din 2012-2013 de la lansarea F30, afli ca..."let there be no doubts, the F30 is a great car."

Cum si pe mine ma bate gandul sa schimb F30 cu G20, am facut cateva cautari...un 330i cu rulaj 10-15k, AT, xDrive si ceva dotari... greu de gasit sub 35k eur.

Link to comment
Share on other sites

Eu nu vreau sa supar pe nimeni si nici sa intru in polemici, insa nu inteleg de unde aveti apucaturile astea de a recomanda pe un forum bmw, orice alta marca in afara de bmw. Daca am raspunde la acest topic 20 de membri fiecare cu 20 de marci diferite, unde am ajunge? Omul a spus clar ca vrea opinii despre un bmw seria 3 benzina si a exprimat solicitarea pe un forum bmw. Daca ar fi vrut o masina oarecare, la modul general, nu ar fi postat aici. Sunt atatea forumuri auto.

Ma intreba cineva mai sus daca am condus alfa sau bmw...nu mai stiu. Ce relevanta are? Poate ca am condus si Aston Martin...asta nu inseamna ca ma apuc sa ii recomand omului Aston Martin pentru ca am condus eu si mi s-a parut excelenta...pe bune acum. Haideti sa ramanem on topic si sa ajutam omul cu sfaturi pertinente, altfel nu facem decat sa il bagam in ceata.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

E ironic ca intotdeauna cel mai bun seria 3 e primul pe care il iei, depinzand de varsta si de generatia de seria 3 pe care o prinzi.

Fara posibilitatea de a compara cu modele anterioare, te multumesti si accepti ca ai luat ce era mai bun la momentul respectiv.

 

Mie F30-ul mi se pare un esec din punct de vedere al BMW. Dar nu este un esec ca masina.

M-a lasat si inca ma lasa rece (e daily driver) din punct de vedere al sasiului, suspensiei si directiei. Motorul e irelevant in nemultumirea mea, desi intr-adevar e cel de 2 litri diesel.

 

Un articol interesant, cu cateva observatii interesante legate de generatia F:

https://www.bmwblog....s-e90-3-series/

 

Am un E90 si un F30, deci as zice ca sunt in masura sa comentez :)

 

Senzatia initiala e ca E90-ul e mai lipit de sosea decat F30. Volanul e mai usor (cam prea usor as zice) la F30 in modul standard, confort. Dar asta se schimba cand il pui in mod sport, cand devine destul de aproape de E90. In acelasi timp, suspensia e mai moale la F, dar masina sta la fel de bine pe sosea si e mai confortabila. La drum lung diferenta e evidenta si e in favoarea F-ului. Ambele masini au suspensie standard, nu sport sau adaptiva. Da, F-ul are ceva mai putin feeling. Dar asta nu inseamna ca e o masina mai proasta, e doar altfel. Materialele de la interior sunt mai slabe insa, dar asta se vede doar daca le pui pe ambele una langa alta. Motorizarile nu le compar, ca sunt diferite.

 

Cutia cu 8 trepte insa merge foarte bine si n-are nicio legatura cu cea in 6 trepte de pe E90. E90-ul meu e manual, dar am mers suficient cu E9x automate cat sa fac o comparatie. Nu stiu ce au fumat baietii care au scris review-ul din link de li se pare mai buna cea cu 6 trepte.

 

A, si inca o chestie. La F30 facelift-ul a schimbat destul de pronuntat modul in care se comporta directia, si a imbunatatit un pic si comportamentul cutiei. Nu stiu ce an e F30-ul tau, dar asta ar putea fi o explicatie.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eu nu cred ca este o diferenta sesisabila dpdv tinuta de drum. Daca ai avut F30 non fl, atunci da. F30 FL pe directie si tinuta de drum e alt animal si nu cred sa exise diferente fata de G20.

 

Later Edit: Am vazut ca ai avut F30 2013. Normal ca te-ai urcat in G si ti s-a parut diferenta mare. Si eu am avut F30 2012 si am luat de curand 2016 (LCI cu motorul E6 care e si pe G); diferenta de la cer la pamant pe directie, suspensie, tinuta de drum si motor (184 E5 vs 190 E6).

Edited by Adi82
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.