Jump to content

Retrofit faruri LCI adaptive pe F32/F36


claudiu1892

Recommended Posts

Salutare,

 

dupa ce am facut doua retrofituri la masina din semnatura (navi id6 si stopuri LCI), sunt pe punctul de a schimba si farurile cu unele LCI adaptive.

Sunt curios daca a mai facut cineva si daca voi credeti ca merita investitia.

 

Am gasit faruri aproape noi la cineva, la vreo 2200eur, plus inca vreo 200eur activarea HBA (cu tot cu maneta inclusa; masina are camera kafas deja, deci nu e nevoie si de aia), deci ar fi vreo 2400-2500 cu tot cu manopera.

Momentan am pe ea bixenon non-adaptiv, si sincer, mi se par din ce in ce mai urate si demodate, abia astept sa scap de ele.

 

Zi faina.

Edited by Claudiu F
Link to comment
Share on other sites

Din moment ce farurile vechi ti se par urate si demodate ce rost mai are intrebarea de la inceput?

Merita investitia ca doar o faci pt tine. :pardon:

Cine suntem noi sa judecam pe ce dai tu banii?

 

(Si, si mai putin judecatori daca te lauzi) :nurse:

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

Teoretic nu se merita sa bagi niciun ban in mașina din punct de vedere financiar, pentru ca oricum valoarea ei scade de la an la an, chiar si cu retrofiturile astea.

 

Dar e vorba de plĂŁcerea ta, daca dispui de banii ĂŁștia si nu te incomodeazĂŁ intr un fel e ok, dar dupĂŁ de ex daca ti ar pica motorul si nu mai ai bani pentru ca ai dat pe un retrofit, atunci pot sau putem sa te judecam.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

 

Dar e vorba de plĂŁcerea ta, daca dispui de banii ĂŁștia si nu te incomodeazĂŁ intr un fel e ok, dar dupĂŁ de ex daca ti ar pica motorul si nu mai ai bani pentru ca ai dat pe un retrofit, atunci pot sau putem sa te judecam.

 

Nu te contrazic. La asta ma gandeam si eu inainte sa incep cu retrofituri. Insa, intr-un an de cand o am, nu am schimbat nimic dpdv estetic la ea, in afara de grile, nu am bagat niciun leu.

Farurile oricum, vor reprezenta si ultimii bani investiti in partea estetica.

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Daca te intereseaza acest retrofit strict pentru aspect, cu 2500€ poti face ceva mai "exotic". Le trimiti la ONEighty si le ceri sa le faca cum iti trece prin cap ( angel eyes DTM, demon eyes, whatever ). Cred ca le pot face si in stilul celor de pe G-uri ( daca iti place asa ceva ). Pe scurt, vei avea ceva unic.

Dezavantajul insa este ca vei sta o vreme fara faruri ( trebuie sa le trimiti in SUA, sa astepti sa le modifice si dupa sa ajunga inapoi ).

Link to comment
Share on other sites

parerea mea personala e ca nu se justifica o asemenea investitie, bazata doar pe faptul ca te-ai plictisit de cum arata farurile bi-xenon, asta doar daca ai 2500 de euro si iti e indiferent ce se intampla cu ei (a se citi nu ai altceva mai bun de facut cu ei)

 

daca era vorba de un schimb ca urmare a unui defect si oricum ar fi trebuit sa dai 1500 pe faruri, sau daca era o nevoie de functionalitate, mergi mult noaptea si adaptivul de ajuta la drum, ai fi putut spune ca gasesti o justificare, altfel e doar un moft

 

asta e doar o analiza partial obiectiva, bineinteles, nu inseamna ca nu iti mai poti face un moft. sincer as folosi banii aia pentru altfel de investii gen 6wb, carplay (vad ca ai pus deja id6), pachet M, daca nu ai

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

parerea mea personala e ca nu se justifica o asemenea investitie, bazata doar pe faptul ca te-ai plictisit de cum arata farurile bi-xenon, asta doar daca ai 2500 de euro si iti e indiferent ce se intampla cu ei (a se citi nu ai altceva mai bun de facut cu ei)

 

daca era vorba de un schimb ca urmare a unui defect si oricum ar fi trebuit sa dai 1500 pe faruri, sau daca era o nevoie de functionalitate, mergi mult noaptea si adaptivul de ajuta la drum, ai fi putut spune ca gasesti o justificare, altfel e doar un moft

 

asta e doar o analiza partial obiectiva, bineinteles, nu inseamna ca nu iti mai poti face un moft. sincer as folosi banii aia pentru altfel de investii gen 6wb, carplay (vad ca ai pus deja id6), pachet M, daca nu ai

 

Nu m-am plictisit, insa mi se par invechite. Ideea de far cu bec mi se pare antica deja.

Ma gandeam la acest upgrade ca fiind unul care ar improspata look-ul masinii, si in partea din fata dupa ce am schimbat deja stopurile.

Am id6 cu carplay, am pachet M, 6wb sincer nu ma atrage asa de mult.

Intre timp, mi s-a pus pata pe G si am decis ca nu voi mai tine masina mai mult de un an, asa ca nu ar merita investitia oricum.

Edited by Claudiu F
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.