Jump to content

Ce trebuie schimbat la un BMW f20 second hand?


Rico24

Recommended Posts

Salutare tuturor.Am luat un f20 din 2011 116i pentru sotie si as vrea sa stiu daca trebuie schimbata distributia in principal (in sensul riscului de a se rupe patinele sau lantul cum e la n47). Masina are 190000 de km si seria de sasiu WBA1A11000E903321. Daca da, imi poate recomanda cineva un service in Bucuresti sau Brasov care sa faca asta? Am mai fost la Bimmer pentru o distibutie la seria 3 si au fost ok dar asta acu 5 ani. Am citit undeva ori aici ori pe fb de un service bun in Bucuresti dar nu mai gasesc postarea. De asemenea masina are volanul sport fara comenzi pe el. Ma poate ajuta cineva sa ii pun comenzile pe el? Cred ca nu trebuie cele cu pilot automat, ci varianta mai simpla. Multumesc anticipat Edited by Rico24
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor.Am luat un f20 din 2011 116i pentru sotie si as vrea sa stiu daca trebuie schimbata distributia in principal (in sensul riscului de a se rupe patinele sau lantul cum e la n47). Masina are 190000 de km si seria de sasiu WBA1A11000E903321. Daca da, imi poate recomanda cineva un service in Bucuresti sau Brasov care sa faca asta? Am mai fost la Bimmer pentru o distibutie la seria 3 si au fost ok dar asta acu 5 ani. Am citit undeva ori aici ori pe fb de un service bun in Bucuresti dar nu mai gasesc postarea. De asemenea masina are volanul sport fara comenzi pe el. Ma poate ajuta cineva sa ii pun comenzile pe el? Cred ca nu trebuie cele cu pilot automat, ci varianta mai simpla. Multumesc anticipat

 

In Bucuresti, dupa parerea mea, un service bun independent sunt baietii de la Service T.e.a.m. Merg la ei de un an si ceva, cu diferite chestii si mereu au fost super ok.

Si nici nu te jecmanesc ca altii. Ba mai mult, eu eram chitit sa schimb distributia anul trecut (pitici pe creier) si seful de service de acolo mi-a zis, dupa ce a ascultat masina, sa stau linistit, ca nu e cazul.

Daca voia sa-mi ia banii, ar fi tacut, pur si simplu.

Edited by Claudiu F
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salutare tuturor.Am luat un f20 din 2011 116i pentru sotie si as vrea sa stiu daca trebuie schimbata distributia in principal (in sensul riscului de a se rupe patinele sau lantul cum e la n47). Masina are 190000 de km si seria de sasiu WBA1A11000E903321. Daca da, imi poate recomanda cineva un service in Bucuresti sau Brasov care sa faca asta? Am mai fost la Bimmer pentru o distibutie la seria 3 si au fost ok dar asta acu 5 ani. Am citit undeva ori aici ori pe fb de un service bun in Bucuresti dar nu mai gasesc postarea. De asemenea masina are volanul sport fara comenzi pe el. Ma poate ajuta cineva sa ii pun comenzile pe el? Cred ca nu trebuie cele cu pilot automat, ci varianta mai simpla. Multumesc anticipat

Nu vad de ce ai schimba obligatoriu distributia, dar e mai bine sa verifici. Masina mea (e46) merge de ceva timp la un baiat in vulcan, mie mi s-a parut ok si corect, daca vrei, da-mi un pm si iti las datele lui de contact.

Link to comment
Share on other sites

ce trebuie schimbat...

 

intrebarea asta trebuia pusa inaiante sa cumperi masina....

 

acum o sa schimbi , ce e nevoie sa schimbi.

fa abstractie de faptul ca am cumparat o deja. imagineaza ti ca o sa o cumpar in viitorul apropiat.

on topic, cei de la team service mi-au zis ca nu pot schimba distributia la modelul respectiv, si sa incerc la bavaria la reprezentanta. ..

Link to comment
Share on other sites

fa abstractie de faptul ca am cumparat o deja. imagineaza ti ca o sa o cumpar in viitorul apropiat.

on topic, cei de la team service mi-au zis ca nu pot schimba distributia la modelul respectiv, si sa incerc la bavaria la reprezentanta. ..

Schimba toate fluidele masinii:

cutie viteze, diferential, antigel, ulei motor, revizie AC la robot;

directia, daca e hidraulica; lichid de frana, complet schimbat, nu doar verificat..

Presupune ca probabil nu a fost intretinuta decat schimband uleiul motorului (cu unele filtre.. fix-pix) si probabil freonul .. ocazional, dar si aici e putin probabil.. SI NU VEI FI DEPARTE DE REALITATEA ...intretinerii.

Edited by bimmer90f30
Link to comment
Share on other sites

 

on topic, cei de la team service mi-au zis ca nu pot schimba distributia la modelul respectiv, si sa incerc la bavaria la reprezentanta. ..

 

angry.gif w t f...o distributie.... ! (trist)

 

ok, fiind benzina :

bobine, bujii, garnituri motor (verifica scurgeri de ulei)

 

aaa...si injectorarele.

 

de citit:

http://mywikimotors.com/bmw-n13/

 

https://f20.1addicts.com/forums/showthread.php?t=1410576

 

https://www.babybmw.net/viewtopic.php?t=108380

 

https://mhhauto.com/Thread-High-Oil-Consumption-N13-Engine

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

da, si mie mi s-a parut un pic ciudat. mi a zis ala ca nu se baga la motorul asta si ca e foarte greu ( ?!) si sa ma duc la reprezentanta. tind sa cred totusi ca n-avea chef de mine. o sa verific si garniturile de motor. la o prima privire am vazut ca e curat blocul si scutul nu are pete de ulei pe el. mersi pentru linkuri, o sa le citesc.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.