Jump to content

Cuplu piulite bucsi bara stabilizatoare fata


Recommended Posts

Salutare, detin un e46 320d din 2004, la recomandarea unui mecanic (el nu a avut timp) am inlocuit bucsile de la bara stabilizatoare fata. Problema e ca inainte am urmarit un tutorial pe youtube si acolo zicea ca piulitele se strang cu 54 Nm si asa le-am strans si eu. Dupa ce am verificat pe newtis (trebuia sa ma uit inainte de a ma apuca de treaba) am vazut ca se strang cu 21 Nm.

Intrbarea e: Exista pericolul ca sa se rupa suruburile? Sa le desfac si sa le strang din nou cu 21 Nm sau acum daca le-am strans sa le las asa? Multumesc!

 

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Ce sa se intample?

S-a alungit surubul respectiv putin mai mult decat forfecand si ceva filet.. asa se intampla cand aplici dublu/triplu putere pe un surub.

Cedeaza undeva.

Acum nu mai ai ce sa faci.

E vorba de deformare plastica.. nu elastica.

 

Vorba lui wind-3er, bucura-te de viata, nu te-a facut pe tine un surub.

Dar poate nu uiti si ne spui si morala. ;)

Edited by bimmer90f30
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Cred ca se rasuceste in mormant saracu Saligny la randurile de compost scrise.

 

Nu e nevoie sa cauti pe google, e parintele obiectului de studiu _Rezistenta materialelor_

Sa inteleg ca ma critici sau doar vrei sa pari interesant?

 

Astept sa vad ce am spus incorect, sau cat de incorect a fost ce am afirmat.

De preferat cu, citate din Anghel Saligny.

 

Doar despre deformarea plastica:

http://1001referateonline.blogspot.com/2012/02/prelucrari-ale-metalelor-prin-deformare.html?m=1

 

"Deformarea elastică şi plastică a metalelor şi aliajelor.

 

Sub acţiunea unor forţe exterioare metalele şi aliajele pot suferi deformări elastice şi plastice .

Deformarea elastică a materialelor şi aliajelor se menţine numai în timpul acţiunii unor forţe exterioare

capabile să le modifice forma şi dimensiunile .La înlăturarea acestor forţe metalul sau aliajul revine la forma şi dimensiunile iniţiale.

 

Deformarea plastică a metalelor şi aliajelor se produce numai la o animită valoare a forţelor exterioare.

Această deformare se menţine şi după indepărtarea forţelor care a provocat-o .

Metalele şi aliajele sunt corpuri solide deformabile care au însuşiri elastice şi plastice . De aceea ,la prelucrarea

metalelor prin lovire sau presare ,deformarea plastică este precedată întotdeauna de deformarea elastica .

"

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 4
Link to comment
Share on other sites

Dar poate nu uiti si ne spui si morala. ;)

 

Morala: DocumenteazĂŁ-te din surse sigure!

 

Mulțumesc pentru rĂŁspunsuri. Sunt puțin mai liniștit, nu de tot dar mai liniștit :)). Fiind vorba de ansambluri ce țin de direcție m-am cam enervat ca le-am strâns ĂŽn halul ala. Mi s-a pĂŁrut ca e cam mult ĂŽn timp ce trageam de cheia dinamometrica. Dar dacĂŁ asa ne-a arĂŁtat "nenea" ĂŽn video asa trebuie fĂŁcut :)))

Edited by myhayx
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Stiam eu ca astept degeaba.

Atacam aiurea..

 

Hai sa continuam pe deformarea plastica:bilstein.PDF

 

E oaresce diferenta intre piulita+surub si prezonul respectiv. Cuplul de strangere pe lananga asnsamblu respectiv difera si functie de clasa de rezistenta a piulitei/surubului dar totodata si folosirea elementelor antidesurubare (loctite, saiba , grover) care pot reduce valoarea minima necesara a cuplului de strangere.

Cuplurile de strangere, la acelasi ansamblu, suruburi/piluite din aceiasi clasa de multe ori difera in multe domenii ... america versus europa.

 

Cel mai simplu... verifica piulita si surubul in ce clasa e, si vede daca se incadreaza intre minimul si maximul cuplului de strangere fara ... a interveni deformarea plastica.

Edited by unvicont
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

 

Cuplurile de strangere, la acelasi ansamblu, suruburi/piluite din aceiasi clasa de multe ori difera in multe domenii ... america versus europa.

 

Cel mai simplu... verifica piulita si surubul in ce clasa e, si vede daca se incadreaza intre minimul si maximul cuplului de strangere fara ... a interveni deformarea plastica.

Corect.

Nu am gasit nimic mai interesant si mai direct despre deformarea plastica.. de aceea am adaugat linkul acela.

 

In schimb, eu pun pasta antisize pe suruburile (prezoane) de la roti si le strang cu dinamometrica la cuplu necesar; 120Nm. O probleme pana in prezent.

Nu stiu daca Bilstein in pagina lor au luat in considerare si pasta antisize.. probabil roata e stransa putin mai tare, dar nu cred ca, cu mult.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

 

 

In schimb, eu pun pasta antisize

 

Salut,

Ca sa informam corect, pasta de care vorbesti se numeste altfel.

 

What is Anti-Seize?

 

Anti-seize products are applied to bolts, fasteners, flanges and other clamped interfaces to prevent galling, seizing and corrosion, as well as lubricating to ease disassembly.

Anti-seizes can be pastes, greases and coatings, and they can be based on a wide range of materials (e.g. copper, nickel) to suit particular systems.

 

Asta ca sa nu inducem lumea in eroare😀.

 

Zile senine!

Link to comment
Share on other sites

 

 

In schimb, eu pun pasta antisize

 

Salut,

Ca sa informam corect, pasta de care vorbesti se numeste altfel.

 

What is Anti-Seize?

 

Anti-seize products are applied to bolts, fasteners, flanges and other clamped interfaces to prevent galling, seizing and corrosion, as well as lubricating to ease disassembly.

Anti-seizes can be pastes, greases and coatings, and they can be based on a wide range of materials (e.g. copper, nickel) to suit particular systems.

 

Asta ca sa nu inducem lumea in eroare😀.

 

Zile senine!

Si ce ai aflat cu ocazia asta?

 

Cum se scrie, cum se pronunta sau cum se foloseste? ;)

 

Apropo, nu a dus nimeni lumea in eroare; fenomenul e acelasi, google te corecteaza, si numai de tine depinde daca intelegi unde se foloseste si unde nu.

 

Pace si iubire.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Si ce ai aflat cu ocazia asta?

 

Cum se scrie, cum se pronunta sau cum se foloseste? ;)

 

Apropo, nu a dus nimeni lumea in eroare; fenomenul e acelasi, google te corecteaza, si numai de tine depinde daca intelegi unde se foloseste si unde nu.

 

Pace si iubire.

 

Salutari,

 

Pentru mine era totul clar, ideea era sa ajungi si tu sa intelegi despre ceea ce vorbesti, acum sunt happy, pe viitor vei folosi termenul corect, sunt sigur.

 

Forta fie cu tine😃

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salutari,

 

Pentru mine era totul clar, ideea era sa ajungi si tu sa intelegi despre ceea ce vorbesti, acum sunt happy, pe viitor vei folosi termenul corect, sunt sigur.

 

Forta fie cu tine😃

Nu e prima oara cand citeaza sau pune linkuri de dragul polemicii inutile.

 

Eu cred ca nu are rabdare sa citeasca, ori o face printre randuri.

Link to comment
Share on other sites

Salutari,

 

Pentru mine era totul clar, ideea era sa ajungi si tu sa intelegi despre ceea ce vorbesti, acum sunt happy, pe viitor vei folosi termenul corect, sunt sigur.

 

Forta fie cu tine😃

Nu ai raspuns la intrebare.

Ai raspuns aiurea, nu te supara.

Eu inteleg exact ce spun.

Daca tu te opresti in intelegerea unei idei din lipsa unei litere, Cine Nu Intelege ce spne altul?

 

(Sa nu exageram jignind, ok?)

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Astept sa vad ce am spus incorect, sau cat de incorect a fost ce am afirmat.

De preferat cu, citate din Anghel Saligny.

Atat timp cat vorbim de stiinte exacte, fizica in cazul de fata, se demonstreaza, nu se citeaza.Dar ele au fost demonstrate cu multi ani in urma de capete luminate.Sigur putem vorbi de aplicabilitatea acestora.

 

In unul din linkurile postate de tine faci referire la cunostinte aprofundate de fizica universitara, pe care ma indoiesc ca le ai ( desi mi as dori pt ca sa intelegi si tu ce postezi) , apoi pui un copy paste ca si q.e.d. cu referire directa la fizica gimnaziu clasele V-VIII.

 

Inteleg dialectica, macar sensul ei, dar asta m a dus cu gandul la linkul pus de mine unde ai si raspuns.

 

Arata ne ca esti de nivelul 6 si ca esti baiat destept cum ai scris tu singur negru pe alb.

Link to comment
Share on other sites

Atat timp cat vorbim de stiinte exacte, fizica in cazul de fata, se demonstreaza, nu se citeaza. Dar ele au fost demonstrate cu multi ani in urma de capete luminate.Sigur putem vorbi de aplicabilitatea acestora.

 

In unul din linkurile postate de tine faci referire la cunostinte aprofundate de fizica universitara, pe care ma indoiesc ca le ai (desi mi as dori pt ca sa intelegi si tu ce postezi) , apoi pui un copy paste ca si q.e.d. cu referire directa la fizica gimnaziu clasele V-VIII.

 

Inteleg dialectica, macar sensul ei, dar asta m a dus cu gandul la linkul pus de mine unde ai si raspuns.

 

Arata ne ca esti de nivelul 6 si ca esti baiat destept cum ai scris tu singur negru pe alb.

Imediat.

 

Asa zici?

"In unul din linkurile postate de tine faci referire la cunostinte aprofundate de fizica universitara, pe care ma indoiesc ca le ai (..) cu referire directa la fizica gimnaziu clasele V-VIII"

 

Acum demonstreaza tu ca, ce explica un profesor-doctor si sef de lucrari Dr. inginer ... sunt citate din gimnaziu!!

 

Adica cauta, pe numele ei lucrarea REZISTENTA MATERIALELOR..

 

Pentru tine si cei interesati fa o cautare dupa pdf pe google:

 

Rezistenta Materialelor - Pavel Tripa si Mihai Hluscu.

Din pacate nu se poate incarca o lucrare de peste 2MB aici pe site ca o urcam aici.

 

In text gasesti citatele mele.

 

Deci ca sa inteleg, de ce ma acuzi!?

Ca am dat o replica in care ma intrebam (in gluma) cu, cine NU am argumentat pe forum!? .. DE PARCA ASTA M-AR FACE MAI DESTEPT.. ha-ha.

Chiar crezi ca ma cred mai destept doar pentru ca argumentez??? :))

Nu! Ma cred mai bun si poate inteligent pentru si prin reusitele PERSONALE, amice.

Cu fiecare reusita pe plan emotional, fizic si in cariera, imi dau voie sa ma cred un pic mai sus!

 

 

..Tot incerci sa ma pui jos si ma tot urmaresti cu minusuri, fara rost; eu dau replici cat pot de neasteptate dar valide pe cat pot de mult.

Nu se vad ale tale...

 

De fapt toot recitesc si nu inteleg.

Ce naiba vrei sa spui in afara de a ma face pe mine sa-ti arat ca stiu ce spun, ..IN TIMP CE TU NU SPUI NIMIC, te invarti in jurul cozii.. tale..

 

..Ne vedem la urmatoarele minusuri, ale tale.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Exact ceea ce iti sugeram mai sus, citesti un text si nu il intelegi.

 

Si ca sa iti demonstrez ca habar nu ai de ceea ce ai postat, iti pun o intrebare:

 

Cu ce are legatura, cu principiul 3 al lui Newton ( ca banuiesc ca 8 clase ai, ca acolo se invata) sau cu legea lui Hooke?

 

Si de ce, sa argumentezi ca nu ghicim.

 

Nu incerc sa te pun jos, oricum mai mult de atat nici n as putea.

 

Arata mi ca intelegi textele citite si ca nu esti analfabet functional.

 

Nu e jignire termenul, asta sa nu te chinui sa dai report.

Edited by ingineru'
Link to comment
Share on other sites

 

Si ca sa iti demonstrez ca habar nu ai de ceea ce ai postat, iti pun o intrebare:

 

Cu ce are legatura, cu principiul 3 al lui Newton ( ca banuiesc ca 8 clase ai, ca acolo se invata) sau cu legea lui Hooke?

 

Si de ce, sa argumentezi ca nu ghicim.

 

Mai intai demostreaza tu ca eu am gresit si mai vorbim.

 

Report se face pe alte motive nu pe cele care le crezi tu mai sus.

Nu mai zic ca amesteci topicurile la greu..

 

Vrei sa iti demonstrez tie ca sunt inteligent?

Nu fac nici cel mai mic efort.

Nu ma intereseaza parerea ta.

 

Ma intereseaza in schimb ce te-am intrebat eu primul.

Sa imi arati ca nu stiu ce spun, ca (probabil) deformarea plastica nu este fenomenul prin care un surub nu isi schimba definitiv structura interna prin aplicarea unei forte externe pentru care (probabil) nu a fost proiectat.

Forta aproape dubla, din amintire...

 

Astept demostratia cu, citate sa fii credibil (cum am facut eu cu "gimnaziu" meu) sa te ajute.

Arata-mi ca am gresit.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Mai intai demostreaza tu ca eu am gresit si mai vorbim.

Faptul ca nu intelegi sau intelegi eronat nu e greseala.

 

Si ca sa fim on topic, ca tot ne dam mecanici, cuplu de vreo 25-35 Nm inseamna la mana cam cum poti strange filtrul de ulei la e46 ca e popular si l a avut cam toata lumea.

Link to comment
Share on other sites

Nu e nevoie, stie tot forumul!

 

Ai dreptate.

 

Ignora mi posturile pe viitor, te rog.

Cat pot de mult.

Dar daca am ceva de corectat sau adaugat, numai moderatorul are voie sa stearga, bine?

 

Nu tre sa te superi ca adaug ceva.

Acesta este UN FORUM!

 

Nu cred ca trebuie sa dau definitia aici... sau cauta in dex.ro ..

 

Pe scurt, orice se spune de catre mine, tine sau X-ulescu, este supus DEZBATERII!

Simplu.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.