Jump to content

Zgomot motor subturat F31 320d


Recommended Posts

Salut,

Detin un F31 de vreo 3 ani si am o intrebare legata de cutia de viteze. La mers pe confort cutia schimba foarte jos, iar la mers constant in jur de 60 km/H turatia sta in jur de 1200 de ture. Problema este cand o accelerez pana in 1500 de ture am un sunet de motor subturat, se aude ca la manuala cand nu esti in viteza corecta. In general merg pe sport dar cutia nu schimba la fel de calm(adica sa nu o simnt deloc). Cand motorul este cald nu se mai aude asa de deranjant dar tot se simnte un pic sunetul de motor subturat. E normal sa se auda asa sau am eu o problema, toba sau ceva. Multumesc!

Link to comment
Share on other sites

Foarte probabil e firesc.cum face cand e motorul rece.

Sunt doua stari complet diferite din punct de vedere al uzurii cand e rece fata de cand e cald, la regim, motorul.

Respecta asta si motorul te va tine.

 

Eu sa fiu tu, as merge linistit in alt mod decat sport pana se incalzeste motorul, dar foarte probabil tu nu o sa vrei sa faci asta.. ce am spus mai sus e spre baneficiul motorului.

  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Foarte probabil e firesc.cum face cand e motorul rece.

Sunt doua stari complet diferite din punct de vedere al uzurii cand e rece fata de cand e cald, la regim, motorul.

Respecta asta si motorul te va tine.

 

Eu sa fiu tu, as merge linistit in alt mod decat sport pana se incalzeste motorul, dar foarte probabil tu nu o sa vrei sa faci asta.. ce am spus mai sus e spre baneficiul motorului.

 

 

 

Salut, nu despre uzura motorului vorbeam, eram interesat de sunetul de motor subturat daca il au si alti posesori de acest model. Am mers si cu 530d iar acolo nu este aceasta problema de motor subturat la nici o turatie si temperatura a motorului.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut, nu despre uzura motorului vorbeam, eram interesat de sunetul de motor subturat daca il au si alti posesori de acest model. Am mers si cu 530d iar acolo nu este aceasta problema de motor subturat la nici o turatie si temperatura a motorului.

De ce nu ai spus de la inceput cu, ce compari, ca sa intelegem si noi, restul..?

 

Eu, personal am crezut ca te intereseaza starea motorului nu DE CE NU MERGE CA, CEL DE TREI LITRI! :))

 

..Inca te mai intrebi?

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.