Jump to content

Vibrează mașina după 130km f11


Recommended Posts

Buna tuturor!

Am o problema cu al meu f11 din 2011 la care nu ii prea gasesc rĂŁspuns si vreau sa va cer parerile voastre!.

Problema este urmĂŁtoarea si anume; la viteza de 130-140km in masina ĂŽncepe sĂŁ se audĂŁ un zgomot ciudat din spate si o vibratie undeva sub masina care se accentueazĂŁ cand o accelerez. Toata chestia se aude si se simte pânĂŁ pe la 160km dupĂŁ aceea dispare🤔.

Am fost la mecanici si fiecare cu parerea lui; ba dilerentialul la altul ca ar putea fi cardanul, la altul discurile dr frânĂŁ.... Nu mai stiu ce sa cred!? Mentionez ca am echilibrat jantele si tot asa. Am mai incercat si cu alte jante si nici o schimbare🤔!

Voi ce parere aveti? Cu ce sa incep...?

Stima!

Link to comment
Share on other sites

sunt patit.. stiu cum e.

 

pt inceput e bine sa identifici daca este vb de roti sau cardan.

 

instaleaza un app care monitorizeaza vibratiile (vibrometer) .. si iti face FFT (google it)

 

fa un calcul care in functie de anvelopele instalate sa sti ce RPM ai la roata la 130 sau 140

 

cand vei monitoriza vibratia vei avea componente clar definite la sa zicem 1000rpm care sunt rotile.. si la ca,3080 care este cardanu. ( diff. are raport 3.08).

 

 

cu un telefon bun poti "vedea" foarte clar turatia compomentei care generaza vibratia

 

asa arata cardanul meu cand imi vibra. Vibratia rotilor (aici ca 815rpm) era total dominata de cea a cardanului (2500 rpm). vezi si motorul la 1600 ;)

 

 

post-99690-0-00358300-1599827685_thumb.jpg

Edited by Thanatos
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

pentru testul asta am folostit: https://apps.apple.com/us/app/vibration-analysis/id817385888

 

se gaseste si ios si android

 

accelerpmetrul intern la siphone 11pro, este destul de bun.. dar am experimentat si cu arduino33 ble, avantajul acolo este ca il poti monta sub masina si punctele care pe suspectezi.

 

la mine s'a dovedit a fi flansa care iese din transferCase. am mai spus asta in alt post aici.. dar oricum.. detalii mai multe aici: https://f30.bimmerpost.com/forums/showthread.php?t=1579087

 

pana sa imi dau seama eu am schimbat bucsele de la diff, si flexdiscurile(fata+spate), cardanul si rulmentul de sustinere. distractie mare.. nu?

Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi. Problema cu vibratul o am si eu acum la intre 120-130 km/h si primul pas ma gandeam la jante dar in acelasi timp cautam un "device" pentru vibratii sa imi dau seama de sursa. Sunt destul de scumpe aparatele astea. Nu stiam ca aifonul are senzorul asa ok. Am sa incerc si eu. Am XS. Sper sa mearga.
Link to comment
Share on other sites

Multumesc pentru sfaturi. Problema cu vibratul o am si eu acum la intre 120-130 km/h si primul pas ma gandeam la jante dar in acelasi timp cautam un "device" pentru vibratii sa imi dau seama de sursa. Sunt destul de scumpe aparatele astea. Nu stiam ca aifonul are senzorul asa ok. Am sa incerc si eu. Am XS. Sper sa mearga.

 

e foarte bun xs. asta am folosit si eu pana nu demult.

 

vezi putin video asta pt inspiratie:https://www.youtube.com/watch?v=B2vQCMJaSLc

 

appul asta costa peste 500$ (tot accel. intern foloseste), dar iti faci treaba cu unu gratis, sau aproape gratis. eu am cumparat optiunile (BT) si history parca.. nu mai stiu, oricum sume modeste. Dmitriy ala e de nota 10; daca ai probleme sau sugestii e foarte deschis

Edited by Thanatos
Link to comment
Share on other sites

  • 8 months later...
  • 2 years later...
  • Romulus changed the title to Vibrează mașina după 130km f11

Sa stii ca teoretic ar putea fi si din cutie, dar mai putin probabil. Daca ai eliminat rotile si esti 101% convins ca sunt ok, probabil cardanul. Din cazua frecventelor de rezonanta, e irelevant la ce viteza vibreaza si probabil ar trebui sa verifici cardanul si la diferential inainte sa te gandesti la pasul urmator.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.