Jump to content

Decizie dintre 730xd si X6


wyly

Recommended Posts

Salutare, domnilor!

In urmatoarea perioada, intentionez sa cumpar o masina pentru condus doar in timpul liber ( 100-200 km/saptamana ) deoarece pentru naveta am alta masina.

As fi tare recunoscator daca v-ati da cu parerea despre decizia de cumparare dintre cele doua modele BMW si sa motivati alegerea facuta.

Buget: 25000 Euro

Masina 1: BMW X6 LCI - 2014

Masina 2: BMW 730xd - 2014

 

Criteriile generale dupa care voi face alegerea finala, sunt urmatoarele:

- siguranta

- confort

- fiabilitate

- intretinere

- dotari

- etc.

 

Va multumesc frumos!

Link to comment
Share on other sites

Eu sunt pentru 730 pentru simplul fapt ca nu suport X6, X4 - mi se par niste struto-camile si masini de cocalari - dar e doar parerea mea. Altii iti pot oferi motive mai intemeiate . Mai vezi de asemenea sa nu iei motorul 40D , care iti poate aduce probleme la linia axiala.
Link to comment
Share on other sites

Cealalta masina e tot BMW?

Ce marca e? Ce motor are?

Ca sa ne creem si un alt punct de plecare.

Poate unii dintre noi au la fel ca tine aceiasi masina si iti recomanda ceva mai avizat..

 

BMW poate fi chiar o alta masina.

Si chiar e. ;)

 

Intretinerea unui BMW creste exponential cu seria din care face parte.

Esti constient de asta?

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cealalta masina tot BMW?

Ce marca e? Ce motor are?

Ca sa ne creem si un alt punct de plecare.

Poate unii dintre noi au la fel ca tine aceiasi masina si iti recomanda ceva mai avizat..

 

BMW poate fi chiar o alta masina.

Si chiar e. ;)

 

Intretinerea unui BMW creste exponential cu seria din care face parte.

Esti constient de asta?

 

 

Cealalta masina e un logan luat de nou... il tin strict de naveta.

Eu as fi dorit niste informatii despre cele doua masini mentionate mai sus.

Multumesc frumos pentru opinie.

 

Eu sunt pentru 730 pentru simplul fapt ca nu suport X6, X4 - mi se par niste struto-camile si masini de cocalari - dar e doar parerea mea. Altii iti pot oferi motive mai intemeiate . Mai vezi de asemenea sa nu iei motorul 40D , care iti poate aduce probleme la linia axiala.

 

Multumesc frumos pentru opinie.

Edited by wyly
Link to comment
Share on other sites

am avut si una si alta, mai exact x6 m5.0d (e71 si f16) si 730d. recomandarea mea, dar strict in baza a ceea ce ai zis si anume 100-200km/sapt, seria7, poate chiar benzina.

in ceea ce priveste motoarele diesel, problemele dar si plusurile sunt comune. seria7 comfort net superior. x6 tinuta de drum mai inalta, parcari la bordura, etc, foarte rigida, pare cumva mai sportiva decat seria 7 care se simte mai a vapor, a cruiser, fara a se considera ca e o masina lenta.

tu iti calculezi in functie de drumuri si km, benzina sau diesel, dar sfatul meu inclina spre seria7.

bafta

Link to comment
Share on other sites

am avut si una si alta, mai exact x6 m5.0d (e71 si f16) si 730d. recomandarea mea, dar strict in baza a ceea ce ai zis si anume 100-200km/sapt, seria7, poate chiar benzina.

in ceea ce priveste motoarele diesel, problemele dar si plusurile sunt comune. seria7 comfort net superior. x6 tinuta de drum mai inalta, parcari la bordura, etc, foarte rigida, pare cumva mai sportiva decat seria 7 care se simte mai a vapor, a cruiser, fara a se considera ca e o masina lenta.

tu iti calculezi in functie de drumuri si km, benzina sau diesel, dar sfatul meu inclina spre seria7.

bafta

 

Multumesc frumos pentru opinie! O sa tin cont si de motorizare.

Link to comment
Share on other sites

Lasand la o parte design-ul care e strict subiectiv, as alege seria 7 ca e mai comfortabil, mai luxos, spatiu interior mai mult, calitate mai buna a materialelor, posibil si dotari mai multe.

X-ul e mai bun iarna ca e 4x4, asta daca iei 7 RWD si mai util pe drumuri proaste ca are garda la sol inalta.

Intretinirea e mai scumpa la 7

Ca design eu zic a imbatranit mai bine 7-le decat X6, atat la interior cat si la exterior

Link to comment
Share on other sites

Lasand la o parte design-ul care e strict subiectiv, as alege seria 7 ca e mai comfortabil, mai luxos, spatiu interior mai mult, calitate mai buna a materialelor, posibil si dotari mai multe.

X-ul e mai bun iarna ca e 4x4, asta daca iei 7 RWD si mai util pe drumuri proaste ca are garda la sol inalta.

Intretinirea e mai scumpa la 7

Ca design eu zic a imbatranit mai bine 7-le decat X6, atat la interior cat si la exterior

 

Multumesc frumos pentru opinie! Voi tine cont de cele spuse!

Link to comment
Share on other sites

Și eu zic tot 7-le.

 

Off topic: nu am sa ĂŽnțeleg niciodatĂŁ ce rost are sa circuli toatĂŁ ziua cu o mașinĂŁ super slaba din toate punctele de vedere și ocazional sau weekend cu o mașinĂŁ mai buna. DacĂŁ era vreun Ferrari sau Lamborghini ĂŽnțelegeam.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.