Jump to content

Moduri de conducere


SorianE

Recommended Posts

Din cate stiu eu , doar masinile fabricate in 2010 (poate unele cu prima inmatriculare in 2011) nu au butoanele si modurile de condus. Ma refer la F10, F11 .

Am pe cineva in familie cu 525, 2012 (n47 biturbo, deci iese din discutie problema anului), destul de dotat, dar fara modurile de condus.

 

Pentru initiator b.jpg

Edited by Alexandru'
Link to comment
Share on other sites

Am pe cineva in familie cu 525, 2012 (n47 biturbo, deci iese din discutie problema anului), destul de dotat, dar fara modurile de condus.

 

 

 

Tot ce se poate . Eu nu am vazut decat masini cu serie de fabricatie din 2010 care nu aveau butoanele . Si la 2010 , nu am vazut niciuna care sa aiba butoane . De aceea am dedus ca primele modele de F10 nu au butoane. Dar pot sa ma insel .

Link to comment
Share on other sites

Nu inteleg ce atata tura-vura. Daca are butoanele pt modurile de condus trebuie sa fie functionale, sa-ti afiseze in bord atunci cand comuti de pe un mod pe altul. Daca nu are modurile de condus, automat nu trebuie sa aibe nici butoanele. Nu-i vad sensul si pana in prezent nici n-am mai vzt/pomenit asa ceva. Daca are totusi butoanele, dar nu se intampla nimic atunci ceva pute. Fie sunt deconectate ceva mufe, dar masina are intr-adevar aceste moduri, fie cazul cel mai nasol, nu are modurile instalate pe masina si sunt puse la vrajeala, a schimbat consola de la una fara butoane la una cu butoane blank. Evident doar ca sa o vanda mai usor, stiindu-se ca cele fara butoane nu se prea cauta. A zis ca poate prinde vreun guster care nu se prinde/nu stie si asta e. N-are treaba cu anul, a mea fiind 12.2011 si avand butoanele pt modurile de condus, chiar prea multe(pt mine) in urma update-ului de iLevel facut acum 2 ani si ceva.
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Deci cred ca pana la urma nu ĂŽmi rĂŁmâne decât sa o duc la reprezentanta sa vĂŁd dacĂŁ ĂŽntr-adevĂŁr modurile alea nu funcționeazĂŁ

 

Și ĂŽncĂŁ un lucru care l-am observat este ca mașina nu are carte service electronica in care sa punĂŁ reviziile și km la un model din 09.2016 m-aș fi așteptat sa gĂŁsesc așa ceva

Salut Sorian, asa este cartea service electronica trebuie sa poata fi accesibila din meniul masinii si afisata pe display-ul de navigatie. acolo trebuie sa-ti fie disponibile cel putin reviziile importante cand e urmatoarea scadenta. daca tu nu gasesti asa ceva in meniu, masina a fost "lucrata" din multe puncte de vedere si nu merita sa-ti pierzi timpul cu ea si banii. probabil te atrage pretul ei de vanzare atractiv si dotari, dar crede-ma o sa-ti para rau daca o cumperi. cauta un vanzator in care vezi ca a avut grija de masina si i-a oferit ce a trebuit la timp.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Am renunțat,din câte am ĂŽnțeles și motorizarea 525xdrive ar fi și pretențioasa și problematica, ma voi reorienta. Va mulțumesc tuturora

 

Salut,

Spune-ne si noua ce ai auzit rau de 525xd, poate asa avem grija cei ce detinem acest model.

Multumesc.

Link to comment
Share on other sites

O mica completare. Din cate imi amintesc, nu este mussai ca la schimbarea modului de conducere acest lucru sa fie indicat pe display-ul navigatiei. Este o optiune in setari care poate ascunde acest detaliu din display-ul navigatiei. Voi incerca sa o gasesc la mine.

 

Insa, 100%, schimbarea trebuie sa se afiseze cel putin pe display-ul din bord, sub turometru, daca imi aduc bine aminte.

Link to comment
Share on other sites

O mica completare. Din cate imi amintesc, nu este mussai ca la schimbarea modului de conducere acest lucru sa fie indicat pe display-ul navigatiei. Este o optiune in setari care poate ascunde acest detaliu din display-ul navigatiei. Voi incerca sa o gasesc la mine.

 

Insa, 100%, schimbarea trebuie sa se afiseze cel putin pe display-ul din bord, sub turometru, daca imi aduc bine aminte.

Asa e si la mine, chiar vroiam sa scriu de la bun inceput asta.Din setari poti face asta.Si sub turometru la fel apare modul.

 

Dar daca nu a simtit nimic pe sport ca fuge sau pe ECO ca i puturoasa , atunci clar e problema mare.

Link to comment
Share on other sites

Am renunțat,din câte am ĂŽnțeles și motorizarea 525xdrive ar fi și pretențioasa și problematica, ma voi reorienta. Va mulțumesc tuturora

 

Salutari,

eu astept inca lamuriri referitor la ceea ce ai spus. Asta daca nu sunt prea indiscret. Multumesc anticipat!🙂

Link to comment
Share on other sites

Salutari,

eu astept inca lamuriri referitor la ceea ce ai spus. Asta daca nu sunt prea indiscret. Multumesc anticipat!🙂

 

Salut, este vb de turbine si de distribuție in principal am crezut ca mașina vine cu b47,acum dacĂŁ am ofensat pe cineva ĂŽmi cer iertare dar probabil când se cere atât de mult pe o mașina(una buna) te aștepți sa fie cât se poate de fiabilĂŁ și dacĂŁ se ĂŽntâmpla sa mai cada ceva sa fie lucruri accesibile.

 

AdicĂŁ ĂŽși cautĂŁ un Fiat.

Probabil dacĂŁ ajunge sa fie mai bun ca un BMW;)

Link to comment
Share on other sites

Salut, este vb de turbine si de distribuție in principal am crezut ca mașina vine cu b47,acum dacĂŁ am ofensat pe cineva ĂŽmi cer iertare dar probabil când se cere atât de mult pe o mașina(una buna) te aștepți sa fie cât se poate de fiabilĂŁ și dacĂŁ se ĂŽntâmpla sa mai cada ceva sa fie lucruri accesibile.

 

Salut, huh, acum ca ai spus care sunt problemele parca stau mai linistit, credeam ca ai aflat altceva si eram ingrijorat. Ce sa zic, eu am 186000 la bord si totul e in regula, adevarat, an 2015, se pare ca cel putin problema distributiei e rezolvata. Cat despre turbine, am desfacut recent, totul e ok ca si joc, nu consuma ulei, admisia curatata, clapete schimbate, sper ca va mai fi ok ceva vreme. Oricum nu se compara 2.0 cu 2.5 chiar daca e acelasi motor. Puterea e formidabila, sper sa fie si fiabila in timp.

 

Bafta.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Salut Sorian, ai facut bine ca ai renuntat sa mai analizezi/cumperi acea masina. cum ai spus pentru banii aia trebuie sa iei o masina buna. Nu inseamna ca trebuie sa renunti la cautarea unei masini technic OK 525X, un exemplu cat se poate de bun este user-ul Ali, pe care fara sa-l cunost arata ca stie ce vorbeste, si mai ales masina pe care o detine se intereseaza de starea ei, verifica diferite componente si e la curent cu ce se poate intampla rau.

@ Ali - daca iti pui de vanzare masina, da de stire ca merita vazuta :)

Un lucru pe care eu il sustin tare este: preventia si inlocuirea unei piese inainte ca ea sa fie distrusa ne costa mereu mai putin decat sa repari ceva ce deja e stricat si nu mai merge. ceva gata stricat trage dupa el alte componente gata sa cedeze...

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Salut Sorian, asa este cartea service electronica trebuie sa poata fi accesibila din meniul masinii si afisata pe display-ul de navigatie. acolo trebuie sa-ti fie disponibile cel putin reviziile importante cand e urmatoarea scadenta. daca tu nu gasesti asa ceva in meniu, masina a fost "lucrata" din multe puncte de vedere si nu merita sa-ti pierzi timpul cu ea si banii. probabil te atrage pretul ei de vanzare atractiv si dotari, dar crede-ma o sa-ti para rau daca o cumperi. cauta un vanzator in care vezi ca a avut grija de masina si i-a oferit ce a trebuit la timp.

 

Cartea Service Electronica e prezenta pe toate F10, indiferent de an sau doar la facelift a aparut? Intreb pentru ca am vazut un F10 din 2011 care nu avea cartea service in iDrive si nu stiam daca e o problema sau asa e normal

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cartea Service Electronica e prezenta pe toate F10, indiferent de an sau doar la facelift a aparut? Intreb pentru ca am vazut un F10 din 2011 care nu avea cartea service in iDrive si nu stiam daca e o problema sau asa e normal

 

Din 2012 (dar nu stiu exact si luna) toate F10/F11 au Service History numai digital.

Pana in acel punct era mixt, carte sau/si digital.

  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.