Jump to content

Moduri de conducere


SorianE

Recommended Posts

Salutare, azi am fost sa probez un BMW 525xdrive din2016 și am rĂŁmas nedumerit cu modurile de conducere, mașina are butoanele “sport” și “ECO-pro” lângĂŁ schimbĂŁtor dar când apĂŁsam pe ele nu se ĂŽntâmpla nimic, as dori sa știu modurile acestea sunt o dotare a mașini sau pur și simplu nu fumctionau la mașina aceasta
Link to comment
Share on other sites

Salutare, azi am fost sa probez un BMW 525xdrive din2016 și am rĂŁmas nedumerit cu modurile de conducere, mașina are butoanele “sport” și “ECO-pro” lângĂŁ schimbĂŁtor dar când apĂŁsam pe ele nu se ĂŽntâmpla nimic, as dori sa știu modurile acestea sunt o dotare a mașini sau pur și simplu nu fumctionau la mașina aceasta

Nu ai putut pune proprietaru' sa iti explice, eventual arate cum functioneaza modurile alea?

Noi cum sa iti explicam?

Masina, la drum intins isi schimba tinuta de drum, se simte mai asezat pe asfalt in viteza, si prompta in reactie.

 

Oarecum intarziat in reactie a motorului si comfortabil in modul EcoPro.

Link to comment
Share on other sites

Trebuie sa apara pe ecranul iDrive modul selectat in momentul cand apesi butoanele! Ai grija sa nu fie conversie masina... iar butoanele sa nu fie functionale... doar sa fie acolo fizic de la masina donatoare. Sau poate doar a schimbat trimul central si a pus unul care are si butoane... doar asa, sa para ca are mai multe optiuni. Daca faci rost de VIN-ul masinii, se poate verifica.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Mașina am verificat-o pe carfax și pare in regula VIN: WBA5J91060GV38485

 

Propietarul ma lĂŁsat sa verific cum vreau eu mașina chiar și la BMW doar ca nu am sa pot sa ii fac un test ĂŽnainte sa o cumpĂŁr

 

DacĂŁ m-ați putea ajuta as fi recunoscĂŁtor, nu vreau sa iau vreo teapa

Link to comment
Share on other sites

Mașina am verificat-o pe carfax și pare in regula VIN: WBA5J91060GV38485

 

Propietarul ma lĂŁsat sa verific cum vreau eu mașina chiar și la BMW doar ca nu am sa pot sa ii fac un test ĂŽnainte sa o cumpĂŁr

 

DacĂŁ m-ați putea ajuta as fi recunoscĂŁtor, nu vreau sa iau vreo teapa

 

Salut,

 

La schimbarea modului din buton se afiseaza acest lucru pe ecranul navigatiei, plus ca simti instantaneu trecerea dintr-un mod in altul. De exemplu din Drive in Sport simti ca suspensia, directia se intaresc si automat creste turatia motorului, cutia schimba cu aprox 500 rpm mai sus.

 

Succes, ai grija la alegere, nu te grabi🙂.

Link to comment
Share on other sites

Salut, eu știu ce trebuie sa facĂŁ mașina când schimbi modurile, ce nu știu este dacĂŁ aceste modele seria 5 pot veni doar cu butoanele acolo fĂŁrĂŁ ca mașina sa aibe opțiunea aceasta, adicĂŁ sa fie doar acolo in consola

Salut Sorian, ai mare grija ce decizie ei pentru ca din fabrica BMW nu pune butoane doar ca sa fie acolo, daca le are sunt si functionale. obligatoriu daca schimbi intre modurile de condus atunci o sa-ti afiseze si in display-ul masinii pe ce optiune te afli. Mai mult decat atat, daca e xDrive si 2016 cand il pui in Sport+ ar trebui inclusiv si afisajul de consola sa se transforme in sport (posibil sa depinda de model, daca bordul este electronic). dar recomandarea mea este sa nu cumperi, fara o verificare la reprezentanta.

Link to comment
Share on other sites

Da are display, in meniu are doar o rubrica pt ECO- sport unde ĂŽl poți seta, dar celelalte moduri nu apar

 

Nu m-ar deranja sa nu aibĂŁ moduri pt ca sunt aproape sigur ca foarte rar le-aș folosi, dar dacĂŁ vb de vreo avarie atunci e o problema

 

Salut,

 

E hine sa le aiba, e o mare diferenta in a circula pe un drum sinuos, cu serpentine in Drive sau in Sport, ca sa intelegi asta (sotia care nu are carnet de conducere ma cearta cand iau o curba mai in viteza si nu sunt pe Sport).

 

E doar alegerea ta, oricum ar fi iți doresc noroc in alegere si drumuri bune.

Link to comment
Share on other sites

Da are display, in meniu are doar o rubrica pt ECO- sport unde ĂŽl poți seta, dar celelalte moduri nu apar

 

Nu m-ar deranja sa nu aibĂŁ moduri pt ca sunt aproape sigur ca foarte rar le-aș folosi, dar dacĂŁ vb de vreo avarie atunci e o problema

Cred ca principalul semn de intrebare din topic e legat de vanzator , daca iti ascunde ceva . Ai observat un detaliu, e posibil sa fi si altele pe care nu le vezi acum. Un test la reprezentata iti poate lamuri mai multe . Cum s-a mai spus , comutarea de pe un mod pe altul apare in display si se simte la sofat . Ca nu o sa le folsesti e alt poveste, insa daca cineva le prezinta ca exista desi nu sunt funcionale...ar trebui sa te faca sa mai cauti.

Link to comment
Share on other sites

Deci cred ca pana la urma nu ĂŽmi rĂŁmâne decât sa o duc la reprezentanta sa vĂŁd dacĂŁ ĂŽntr-adevĂŁr modurile alea nu funcționeazĂŁ

 

Și ĂŽncĂŁ un lucru care l-am observat este ca mașina nu are carte service electronica in care sa punĂŁ reviziile și km la un model din 09.2016 m-aș fi așteptat sa gĂŁsesc așa ceva

Link to comment
Share on other sites

Deci cred ca pana la urma nu ĂŽmi rĂŁmâne decât sa o duc la reprezentanta sa vĂŁd dacĂŁ ĂŽntr-adevĂŁr modurile alea nu funcționeazĂŁ

Pai tu n ai simtit nimic?

 

E diferenta mare de la sport la comfort sau ECO.

 

Ce sa o mai duci la reprezentanta?

 

Nu va mai amagiti singuri, mai ales probabil pe banii tai.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.