Jump to content

Cel mai bun Seria 3


TheTom

  

146 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

(Bine zis Exilong999999)

 

M-am tot abtinut.

Zic eu primul.

Cred ca E90 ar fi utimul si cel mai reusit model din clasa medie.

De ce?

Pentru ca ramane probabil ultimul model care chiar daca are inca directia hidraulica a lui E46, cred ca este peste E46 la capitolul "simt masina legata de mine".

Am mers cu un F30 bi-turbo de 184 cai. Nu am ramas wow sincer, nici la consum, nici ca au scos nu-s ce 3 (trei) moduri de a simti masina, din care doar modul sport (cel mai neeconomic!) alt punct negativ pt mine cel putin, este modul care reprezinta BMW, in sensul ca simti ca tu esti un tot cu masina (bine-nteles directia electrica intarindu-se pentru a simti ca, conduci un BMW si nu O BARCA!..

Cine ma convinge ca exista un alt model facut mai bine imi scot palaria in fata lui; desigur sa nu mentioneze, ca putere mai mare, bla bla, sau motoare in 6.. astea conving nimic de zis, dar nu il fac mai reusit pt ca are mai multi cai.. sau mai multe brizbriz-uri nu neaparat cu sens de prost gust.. (oricum, muzica pusa de bmw la nivel de "pentru toata lumea ..ce se da cu marca bmw..", au lasat de dorit: numai High-endul a fost si ramane cat de cat apreciat, asa ca.. si calitatea audio lasa de dorit IN GENERAL. Daca nu poti sa asculti PLACUT orice tip de muzica in difuzoarele unui bmw atunci ti-ai batut joc.. putin).

 

Si mai apreciez ca E90 ar fi cel mai bun si pentru simplu motiv ca este singurul model, pana cand a aparut el despre care s-a spus raspicat in review-uri ca poti conduce 1000km fara sa faci pauza si chiar fara sa simti nevoia sa faci pauza!!

 

Ce vrei mai mult cand iti trebuie doar sa conduci???

 

[O masina cat de cat simpla, facuta PENTRU SOFER!

..Nu vreau sa ma gandesc cat de sofisticate (si scumpe in intretinere..) au devenit/le-au facut dupa 2005..]

 

Aia cu minusurile, care ma "iubesc" sa continue sa ma contrazica in mintea lor; nu mai zic mai mult..

Edited by bimmer90f30
  • Like 8
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Nu există 184 bi turbo

Sent from my SM-G965F using Tapatalk

Bine, corectat.

Twin turbo e mai bine?

 

Am fost corect mai sus in distinctia sau impresia descrisa?

 

Ca sa nu fiu prea nedrept F30 e un pic mai spatios, mai silentios fata de zgomotul motorului.. si drum; motorul se opreste mai linistit, si evident simti puterea in modul sport un pic mai bine..

A, si daca vrei poti sa ai niste lumini la interior.. si un ecran pe bord.. pentru necesitati..

Cat de relevant e cand conduci un BMW nu stiu..

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Daca o luam dupa vechime...

 

BMW e30 este campion 1982 - 1994, senzatii ca in Kart

BMW e36 este masina de suflet, 1990 - 2000, aduce ceva electronica, dar senzatia transmisa este inca destul de bruta

 

BMW e9x si e46 sunt fake feeling.

Dar pana la urma fiecare are grila lui de valori ce sunt luate in calcul pentru evaluarea celui "mai bun seria 3".

Link to comment
Share on other sites

Personal am condus E30, E36, E46, E90, E92, E93 si F30. Pot sa spun ca am apucat sa conduc din toate cate un pic. In prezent detin E46, E93 si un F30 și pe viitor voi achiziționa un E30 si un E36.

Am ales E9x pentru ca este masina care imbinĂŁ noile tehnologii si motoarele BMW care inca erau cunoscute ca fiind rezistente si foarte bune. Design-ul a ramas inca atractiv, timeless, iar interiorul iti poate oferi niste dotari chiar frumoase. Pe langa asta sa nu uitam ca poti face retrofit-uri.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Interesant.

Deci G20 este peste E90.

Ma bazez pe tine. ;)

 

As vrea si eu sa merg cu un E21 323i cel putin!

 

Am condus in anii 90 un E30 323i Hartge . O nebunie de masina , pe vremea aia . Masina a si ajuns in posesia mea ,dar accidentata "beyond repair" . Am folosit-o ca piese de schimb pentru E30-ul meu !!!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

O sa raspund si eu, desi am mers doar cu 3 modele, respectiv e36, e46 si e90.

E36 - un interior foarte bine asamblat, iti da senzatia de masina foarte rezistenta si iti da o anumita senzatie placuta neavand prea multa tehnologie.

E46 - cred ca dintre seria 3 interiorul imi inspira cel mai mult a bmw, design-ul impreuna cu switch-urile geamurilor si butonul de avarii pe consola centrala, mi se pare cea mai buna pozitie (fiind nefumator). La fel si cruise controlul de pe volan. Pe langa asta deja putem discuta de DSC, care nu te lasa sa faci prea multe prostii fara sa vrei, combina destul de bine mersul unui bmw cu tehnologia, fara sa exagere prea mult cu ea, dar deja aici ajungem la e90.

E90 - chiar si cu cu micile minusuri de la interior pentru care este criticat, dupa parerea mea ramane cel mai echilibrat seria 3, pastreaza in continuare feeling-ul bmw-urilor, combinat cu probabil cea mai buna tinuta de drum, nivelul de confort parca a crescut si are niste tehnologii surprinzatoare pentru anii respectivi. O masina care din punctul asta pot spune ca inca este actuala.

F30 - am mers putin in dreapta unuia, deci nu pot spune prea multe despre el, un interior modern, placut, dar parca nu de aceeasi calitate ca in vremurile bune, mai confortabila decat e90, dar din punct de vedere al sportivitatii nu m-a impresionat.

Daca ar fi sa aleg unul din ele, cred ca e90 este cel mai echilibrat, o masina cu care poti face si drumuri mai lungi, dar bineinteles cu placerea de a conduce un bmw.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Depinde ceea ce intelegi prin cel mai bun: cel mai sportiv, cel mai fiabil, cel mai fun, cel mai confortabil....fiecare generatie a avut plusurile si minusurile sale, la fel cum varsta utilizatorului/varsta la care a luat contact cu seria 3 este importanta.

E30- greu de gasit deja un exemplar in stare buna, pe care sa il conduci (masina proiectata la sfarsitul anilor 70), nu stralucea la siguranta/spatiu

E36- mie mi s-a parut foarte fun, dar in acelasi timp avea deja tehnologii avansate.....pentru mine, the real 3 series

E46-bun, bun, bun, dar parca a mai peirdut din spiritul naravas al lui E36; castiga mult la confort, spatiu, siguranta

E90- oarecum a vrut sa se apropie de spiritul E36, placut la condus, tehnologii disponibile, poate putin subapreciat tocmai din cauza numarului mare de unitati produse/disponibile

F30- clar a evoluat ca model global, confortabil, pe gustul tuturor, insa parca a pierdut din spiritul E36

G20- nu am condus, insa pare o masina adaptata pentru anii 2020

 

Eu votez E36.

  • Like 4
Link to comment
Share on other sites

Am condus atat E90 cat si F30 LCI (masina pe care o am + altul de la serviciu). F30 este cel putin la fel de sportiv ca E90, dar mai bun, rafinat, spatios, modern, motorizari mai bune, etc. Nu exista practic termen de comparatie. Un topic care este imposibil sa fie obiectiv - fiecare o sa-si laude masina... si cum sunt pline strazile de E90 (a ajuns cum erau E46 acum 10 ani - la fiecare colt de strada, 9 din 10 fiind cosciuge pe roti) - concluzia o vedem in clasament. :) Edited by Adi82
  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

(..) Un topic care este imposibil sa fie obiectiv - fiecare o sa-si laude masina... si cum sunt pline strazile de E90 (a ajuns cum erau E46 acum 10 ani - la fiecare colt de strada, 9 din 10 fiind cosciuge pe roti) - concluzia o vedem in clasament. :)

 

Inseamna ca nu ai citit (si simtit placerea in descriere) cu atentie ce au zis altii inaintea ta. ;)

 

Ca o nota adiacenta la cat de scump de intretinut e un BMW, sau in legatura cu reparatii si intretinere, am auzit candva de la un batran posesor de BMW ca dealerii veneau acasa la propietarul masinii inainte, ii ofereau masina la schimb si fie o reparau acolo fie o luau pe cheltuiala lor si isi mai cereau si scuze, aia de la BMW, pentru durerea de cap cauzata! (mi se pare ca e vorba de modelul E36..)

 

Cum e in ziua de azi!?

Te rogi la cer ca masina ta sa fie pe mana unui meserias, si sa se rezolve.. bine-nteles dupa ce trebuie in prealabil sa te programezi la ei..

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Am condus atat E90 cat si F30 LCI (masina pe care o am + altul de la serviciu). F30 este cel putin la fel de sportiv ca E90, dar mai bun, rafinat, spatios, modern, motorizari mai bune, etc. Nu exista practic termen de comparatie. Un topic care este imposibil sa fie obiectiv - fiecare o sa-si laude masina... si cum sunt pline strazile de E90 (a ajuns cum erau E46 acum 10 ani - la fiecare colt de strada, 9 din 10 fiind cosciuge pe roti) - concluzia o vedem in clasament. :)

 

E, uite ca eu am si E90 si F30 si am votat E90. Si niciunul dintre ele nu e cosciug pe roti.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.