Jump to content

Cum verificam starea distributiei la motorul N47 si nu numai


Recommended Posts

Cum a trecut ceva vreme de cand nu am adus o cat de mica contributie acestui forum (..in sfarsit cautarile mele au fost fructificate de aparitia acestui clip in sugestiile primite prin youtube) supun atentiei celor interesati cea maibuna modalitate de a verifica starea distributiei la masina.

In clipul de mai jos este descris in detaliu cum se poate verifica distributia la masina cu doar un osciloscop.

Lucru extrem de util, eliminand necesitatea de a asculta lantul. Vreodata.

 

Daca aveti intrebari sau vreti sa va aventurati si mai mult in intelegerea masinii personale va voi sta la dispozitie in masura in care stiu si inteleg eu insumi ce se intampla.

Eu insumi sunt in procesul de achizitie al unui osciloscop similar; ..lucru care nu il vad altcumva decat util in diagnoza corecta a motorului.

 

Fara doar si poate toate multumirile trebuie acordate baiatului care a avut placerea sa explice ce se intampla in motor, in clipul sau!

 

Linkul mai jos:

 

Succes in diagnoza!

Edited by X X L
  • Like 4
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Interesant filmuletul. Nu vreau sa fac flame sau mai stiu eu ce, doar zic ca de aceiasi bani iti verifici si inlocuiesti la reprezentanta lantul superior, cel putin la mine ala era slabit. Asta e pretul comunicat la APAN Iasi, 600 ron. O astfel de unealta specializata e ok pentru serviceuri, pentru omul de rand fiind mai comod sa mearga la service.
Link to comment
Share on other sites

Daca vei cauta pe forum vei gasi de cel putin de un an de zile, un topic in care se SPECIFICA foarte clar de testul cu osciloscopul prezent la reprezentante.

 

Care si unde e contributia ta?

 

Deci vrei sa aduci intradevar contributii cum sustii, explica ne doua lucruri :

 

1.ce inseamna in grafic cand creste pe ordonata exponential ?

 

2. semnificatia perioadei de baleiaj neregulata la intervale regulate de timp.

 

Sunt sigur ca ai cunostinte solide de fizica, altfel nu postai, nu i asa?

 

Sau iarasi pui linkuri pe care nu le intelegi ?

  • Like 4
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Interesant filmuletul. Nu vreau sa fac flame sau mai stiu eu ce, doar zic ca de aceiasi bani iti verifici si inlocuiesti la reprezentanta lantul superior, cel putin la mine ala era slabit. Asta e pretul comunicat la APAN Iasi, 600 ron. O astfel de unealta specializata e ok pentru serviceuri, pentru omul de rand fiind mai comod sa mearga la service.

Daca inveti sa folosesti un osciloscop o sa vezi ca folosindu-l CU asa numitele TRADUCTOARE.

Chiar tipul intr-un alt clip al lui explica cum poti sa iti faci singur dintr-un difuzor de ceas, cum erau si mai sunt inca, acelea cu melodii..

Practic acela este un traductor piezo care simte orice vibratie, sau chiar presiune - daca este bagat intr-un vas ermetic cu un furtun atasat.. poti masura presiuni pe admisie, evacuare si compara acestea cu aprinderea.. pentru ca acel "difuzor" pe care il poti numi si microfon (pentru obiecte) daca vrei..

 

Sunt multe locuri unde poti folosi un osciloscop daca ii intelegi rolul! Adica e un analizor de evenimente la nivel electric.

 

Daca ii pui un clamp-metru (alt traductor, mai scump) poti masura precis curentul prin acel cablu in raport cu alt eveniment .. electric sau nu.

 

Hei, ho, trebuie doar sa vrei sa intelegi..

Edited by X X L
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

:offtopic:

Prima fraza nu prea are inteles.

Se poate corecta si aia?

Am tot incercat sa ii dau sens dar n-a iesit ce trebuia..

 

In ceva de genul:

"Daca inveti sa folosesti un osciloscop o sa vezi ca folosindu-l CU asa numitele TRADUCTOARE chiar o sa aiba valoare."

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.