Jump to content

Consum F30


OvidiuSt

Recommended Posts

Salut

Am cumparat si eu un BMW320D ED f30 2016 163c

Merg cu ea prin Bucuresti de cateva saptamani si am ajuns sa consum si 8% , am mers si pe eco, numai sa vad daca scot mai putin ...nimc :(

Voi ce consum aveti ?

Edited by OvidiuSt
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

Daca mergi in oras in eco-pro, subturat, doar pentru un consum mai redus, consumul o sa fie ultima ta problema.

Toata economia asta o sa ti se intoarca inzecit in pretul pieselor.

 

PS: daca si 8% e mult in Bucuresti, nu stiu cat ar trebui sa te multumeasca..

 

La o masina de genul asta, eu nu inteleg cine sta sa urmareasca consumul. E atat cat e, pana la urma e un diesel economic. Nu e benzina, unde variatia e mai mare, nu e electric, unde consumul e zero.

Edited by paul_e88
  • Like 7
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

la al meu 318D din 2016 cu 150 CP si cutie automata ZF8 am consum mixt de 5.5 l/100 km, viteza medie de 50 km/h in calculator consum.

Masina merge 70% din timp in afara orasului unde merg cu cutia pe sport si mod condus confort. In oras merg cutia in drive si mod confort.

Stilul meu de mers e mediu spre sportiv uneori cand vreau sa ma distrez cu ea in depasiri.

 

Sunt foarte multumit de consum. Am avut inainte un Audi A4 B8 din 2015 Quattro de 150 CP si aveam 7.2 sau 7.5 % consum in aceleasi conditii de mers, cutie manuala.

 

Am trecut la BMW din multe considerente si nu-mi pare rau deloc, consumul chiar m-a surprins, nu era o prioritate si chiar ma asteptam sa fie mai mare decat la Audi auzind ca la cutii automate cu convertizor consumul e de obicei mai mare in general decat la o cutie manuala.

Eu unul sunt multumit, mi-ar fi placut benzinara dar nu am gasit in bugetul de care dispuneam.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu am masina identica cu a ta (an/motorizare): Daca merg in bucuresti numai seara si in WE am consum de 6.8-7. In saptamanile in care merg cu ea zilnic la serviciu in orele de varf dimineata si seara am consum 9.

A mea e automata la a ta nu ai specificat.

Edited by Adi82
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Eu am masina identica cu a ta (an/motorizare): Daca merg in bucuresti numai seara si in WE am consum de 6.8-7. In saptamanile in care merg cu ea zilnic la serviciu in orele de varf dimineata si seara am consum 9.

A mea e automata la a ta nu ai specificat.

 

Da , tot cutie automata

Link to comment
Share on other sites

Dupa 3 ani si cca 55.000 km cu 320d xDrive AT 190 CP am ajuns la concluzia, cunoscuta de toata lumea, ca masina consuma in functie de stilul de condus.

 

 

Complementar, pentru ca toata viata am avut benzinare, iar F30-ul a fost primul diesel, mi-am dat seama in timp ca viteza de deplasare influenteaza mai putin consumul, acceleratia este cea mai relevanta. Dieselul este economic daca mergi cu viteza constantĂŁ la drum intins, daca accelerezi la blana consumul creste simtitor chiar daca nu treci de 120 kpmh.

La mine, computerul de bord arata 6.9 consum mediu, nu l-am resetat niciodata.Am insa des pe masina bare, suporti bicle, schi etc.. La nivel de trip-uri...extraurban nu am coborat sub 6 decat foarte rar, iar urban merg relativ rar si la ore cu trafic relax deci nu e tocmai relevant, dar imi arata intre 7 si 8%. Verific rar consumul.

 

Dupa cateva luni de la cumpararea masinii, un cunoscut mi-a spus ca F30-ul meu are consum extraurban in fisa tehnica de 4%.... :)) mi se pare fantezie.

Link to comment
Share on other sites

Dupa cateva luni de la cumpararea masinii, un cunoscut mi-a spus ca F30-ul meu are consum extraurban in fisa tehnica de 4%.... :)) mi se pare fantezie.

 

Nu e chiar fantezie, eu minim am scos 4.7%, pe BV-Sibiu, unde am mers batraneste, aprox 90 constant, depasiri lejere, asta pt ca asteptam pe cineva care mergea cu o masina noua, sub 1000km si nu vroia sa forteze.

Daca eram pe un drum perfect plat, nu eram 2 pers in masina si bagaje, probabil consumul ar fi fost mai mic. Nu mai imi amintesc exact, cel mai probabil eram pe Confort, nu Eco Pro si si de acolo ar mai putea scadea.

 

Acum, realist vorbind, nu as avea rabdare sa merg asa zi de zi. Cum ai zis si tu, consumul variaza destul de mult in functie de stilul de condus al fiecaruia, unde cel mai mult afecteaza consumul accelerarile rapide.

Link to comment
Share on other sites

Astazi am reusit performanta unui consum de 6% pe un drum de cca 300 km pe Euro 85. 2 persoane, bare + 2 suporti de bicla pe plafon, mers relativ ilegal ca viteza, insa acceleratii decente (cu unele exceptii cand m-au calcat pe coada niste natarai). Fara bare si suporti...ar fi fost probabil un 5.5% sau chiar mai jos.

Motorina OMV standard.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.