Jump to content

Bmw f10 vibratii,trepidatii


Recommended Posts

salutare tuturor,detin un f10 2012 3.0 258cp,masina dupa 95 km/h incepe sa vibreze,trepidatie in volan nu se simte nimic doar in caroserie,parasolarul joaca,se simte o vibratie si in scaune,am verificat la masina tot,articulatia fata,cardan,flanse,bucse la vulcanizare baietii zic ca rotile sunt ok ,nu gaseste nimeni de la ce vine acea vibratie,trepidatie , daca imi puteti da ceva sugestii o mana de ajutor cine a mai trecut prin asta ... va multumesc
Link to comment
Share on other sites

Cred ca e mai ieftin sa mai incerci cateva vulcanizari care sa stie bine de tot sa echilibreze roti, sa se uite la jante (strambe, ovalizate..)

 

Si ar fi bine sa te uiti unde pun plumbii pe janta, daca unii ii pun in alt loc decat altii sau mai multa/putina greutate pe acelasi loc ar fi bine sa iti pui si intrebari .

Cat de buni sunt la echilibrat.

 

Mai spuneau unii pe aici sa nu ii lasi sub nici o forma sa stranga prezoanele decat cu cheie dinamometrica. Pot stramba janta cica.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

In majoritatea cazurilor daca anvelopele/jantele sunt deformate sau prost echilibrate sau sunt aftermarket ( cu inele de ghidaj ) atunci mai mult ca sigur tremura volanul ! ... evident ca discutam de rotile de pe fata ! iar cele de pe spate produc vibratii in caroserie , dar daca au fost verificate/echilibrate atunci ar trebui sa fie ok , totusi imprumuta un set de roti de undeva si fa o proba ! , dupa care verifici din nou cardan , tampoane motor ... articulatie ... etc , ar mai fi de verificat si planetarele spate , am mai vazut cazuri de uzura la capetele de la grup / NU cele de la roata ! Edited by wtww
Link to comment
Share on other sites

Jantele sunt Oem deci fara inele de ghidaj,planetarele au fost verificate sunt ca noi nici un joc la nimic,anvelopele sunt Kumho,am pus si un alt set de jante cu anvelope si face la fel ,ce am mai observat daca merg gen cu 130 si o franez rapid pana la 90 tremura mai tare in timpul franarii,dar in rest la franare nici nu misca...am auzit ca la 3L nu ar fi treaba cu ovalizarea discurilor ca la 2L... Edited by cristiwrr
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.