Jump to content

Cel mai bun SERIA 5


FPK

Care este cel mai bun Seria 5?  

84 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Nu am avut toate modelele cĂŁ sĂŁ am o pĂŁrere pertinentĂŁ. Am avut doar e60 și f10. Ăntre cele douĂŁ consider cĂŁ e60 are clar materiale mai de calitate la interior, ĂŽnsĂŁ per total confort/frumusețe/performanțe/antifonare/cutie viteze (automatĂŁ) f10 are avans considerabil.

Cel mai frumos mi se pare G30, care probabil e la fel de avansat fațĂŁ de f10🙂

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cel mai frumos, acum este evident G30, cel mai frumos raportat la anii aparitiei sau care m-a impresionat pe mine cel mai mult la vremea lui a fost E39.

Cel mai fiabil, probabil cel mai vechi, sunt destule E39 si acum pe strazi dupa 20 ani si cele intretinute inca se tin bine.

F10 a fost si ea o masina foarte reusita, E60 nu stiu de ce dar nu prea mi-a placut mie deloc.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Am votat F10 deoarece in 2015 am avut pe mana un 530XD lci m pack pentru 2 saptamani si a fost dragoste la prima vedere. Mi-a placut tot la acea masina. Proprietarul o are si astazi cu 340K km in bord, masina a fost luata de noua si inca merge brici. Mi-a placut tinuta de drum, optiunile, consumul, demarajul, tot. Sunt subiectiv cand mentionez acest model, insa mie mi-a placut ft mult. Am avut E60 525D. E39 nu am avut, insa sper sa-mi permit un G31 530 cand o sa vina copilul. Momentan inca trag de F30 si merge bine :)
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cel mai frumos as merge pe e39, cel mai fiabil tot e39, dar pertotal cand ma gandesc la clasa asta nu ma gandesc neaparat la sportivitate si dinamica (ca in cazul seria 3), ci mai mult la comfort, dotari, spatiu, dar nici sa nu uiti ca esti intr-un bmw. Iar cel mai bine mi se pare ca le combina F10 (parerea mea). De ultimul model stiu cate ceva, dar nu am mers si nici macar nu am vazut unul de aproape, deci nu ma pot pronunta. Edited by TheTom
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Cel mai frumos as merge pe e39, cel mai fiabil tot e39, dar pertotal cand ma gandesc la clasa asta nu ma gandesc neaparat la sportivitate si dinamica (ca in cazul seria 3), ci mai mult la comfort, dotari, spatiu, dar nici sa nu uiti ca esti intr-un bmw.

Ca sa tii minte ca esti intr-un BMW acela e seria 5!

Nu e chiar cum lasi tu sa se intrevada; ca seria 5 e si el acolo dupa seria 3 in frate mai mare si mai prost..

E exact invers; vanzarile si dotarile BMW se invart si se fac si se genereaza din seria 5 cu, ceea ce vin in viitor..

 

(Seria 7 e pentru cei care banii conteaza si mai putin.. cand e nou)

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 9
Link to comment
Share on other sites

Ca sa tii minte ca esti intr-un BMW acela e seria 5!

Nu e chiar cum lasi tu sa se intrevada; ca seria 5 e si el acolo dupa seria 3 in frate mai mare si mai prost..

E exact invers; vanzarile si dotarile BMW se invart si se fac si se genereaza din seria 5 cu, ceea ce vin in viitor..

 

(Seria 7 e pentru cei care banii conteaza si mai putin.. cand e nou)

Era doar o parere. Dar din punct de vedere al fizicii, o masina mai mare si mai grea este cam greu sa fie mai dinamica decat una mai mica si mai usoara (dar nu doar asta sta la baza dinamicii).

Eu nu zic ca masina nu se conduce bine, chiar merge excelent, dar cel putin gandirea bmw, mai ales in prezent, nu mai merge asa de mult in spre sportivitate, mai ales cu seria 5.

Iarasi, poate gresesc, dar seria 7 si s-class dau tonul cand vine vorba de dotari, dupa seria 5 si tot asa. Iar cea mai mare parte a vanzarilor bmw sunt seria 3. (sunt statistici)

Nu zic nicidecum ca seria 5 este mai prost decat seria 3 (si nu cred ca poate spune nimeni asta), spun doar ca masinile au scopuri diferite. Din nou, parerea mea.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Din nou, parerea mea.

Eu te cred. Si eu as zice la fel numai ca o sa observi ca in mai toate review-urile de pe YT o sa intelegi acelasi lucru.

Ca seria 5 este ca un etalon de unde se pleaca in sus sau in jos in calitate, spatiu, echipari si chiar putere motoare. Nu fac eu distinctia asta. O fac altii.

Sa spun asa, seria 3 imi vine "manusa" pe statura mea. Dar statura mea nu e cea a marii majoritati ci foarte probabil altii mai voluminosi, spatosi, etc etc si de aceea probabil prinde la aceea majoritate.. intelegi?? Si asta e doar un sens pe care eu il dau personal..

 

Atat si nimic mai mult; nu e vorba doar de parerea personala in topicul asta.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 8
Link to comment
Share on other sites

Inainte in general marcile premium erau mult mai robuste. Iti dadeau senzatia de "tanc". Oriunde puneai mana iti lasa impresia de trainicie.

 

Acum la G30 de ex, numai avem nici capitonajul ala care serveste drept plafon al portbagajului, ca doar na cine baga capul sa se uite acolo. Numai vorbim de sertarul din stanga volanului care zici ca e jucarie chinezeasca de 2 lei din piata.

  • Like 5
Link to comment
Share on other sites

Acum la G30 de ex, numai avem nici capitonajul ala care serveste drept plafon al portbagajului, ca doar na cine baga capul sa se uite acolo. Numai vorbim de sertarul din stanga volanului care zici ca e jucarie chinezeasca de 2 lei din piata.

Nici F10 sau E60 nu au asa ceva, la fel ca multe alte marci.

Personal E60 mi s-a parut mai solid construit decat F10.

Edited by akon
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Pai am vazut E39 cu piele aproape impecabila dupa Dumnezeu mai stie cati km si cate mii de urcari/coborari. Acum insa vezi masini de 2-3 ani vechime, cu pielea zgariata/rupta. De ex la G30 lateralul scaunului unde se imbina cu carcasa de plastic dedesupt e din textil, ca sa nu se mai rupa pielea in zona aia cum se intampla la modele cu piele pana jos, de asa calitate avem parte.

 

Plus deasta, ornamente astea noi piano, lucioase se zgarie numai cand te uiti la ele si arata oribil cand bate soarele.

Link to comment
Share on other sites

Mi se pare foarte OK ca e in top pe locul 1 F10. Cel mai frunos BMW desenat vreodata in opinia mea. Si E39 a fost SUPERB la vremea luni, iar F10 a fost un urmas demn. Nu inteleg cum este in acest top E60 - unul din cele mai urate BMW-uri desenate vreodata, din epoca Bangle, cu fata de masina chinezeasca si interior auster si saracacios. Practic dupa E39 vine direct F10 - E60 pare un accident nefericit.

Parerile despre design-ul E60 sunt impartasite de entuziastii marcii - e plin internetul. E clar cat de subiective sunt voturile - probabil au votat doar proprietarii, care se mint singuri. :D

Edited by Adi82
  • Like 2
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Mi se pare foarte OK ca e in top pe locul 1 F10. Cel mai frunos BMW desenat vreodata in opinia mea. Si E39 a fost SUPERB la vremea luni, iar F10 a fost un urmas demn. Nu inteleg cum este in acest top E60 - unul din cele mai urate BMW-uri desenate vreodata, din epoca Bangle, cu fata de masina chinezeasca si interior auster si saracacios. Practic dupa E39 vine direct F10 - E60 pare un accident nefericit.

Parerile despre design-ul E60 sunt impartasite de entuziastii marcii - e plin internetul. E clar cat de subiective sunt voturile - probabil au votat doar proprietarii, care se mint singuri. :D

Fiecare cu parerea lui. Eu sunt de acord cu faptul ca un E60 stock (non M Sport, non M5 aftermarket style) este uratel. Dar unul facut cu gust, e greu sa spui ca e "hidos". Plus, nu sunt de acord cu tine legat de interior, un E60 facelift cu multe dotari, arata foarte bine si in prezent si probabil va arata bine si de acum in 10 ani.

E60 a fost dupa parerea mea, prima masina care ducea "viitorul", acel dashbord, farurile si stopurile, forma farurilor si a caroseriei plus unele elemente din interior..

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.