Jump to content

Jante OEM vs Aftermarket


bodanelu

Recommended Posts

Salutare. Cum omul gospodar ĂŽși face iarna car.. mĂŁ gândesc sĂŁ pregĂŁtesc rotile pentru vara 2021.

Așadar aș avea nevoie de putin ajutor. Mașina e un 420xdrive

 

1) jante BMW OEM sh de pe Olx? La cs detalii sa mĂŁ uit?

Luați in calcul ca sunt cam praf la ale inspecta

 

2) jante afermarket. Care sunt riscurile aici? Ce producĂŁtori sunt mai buni. Precizeaz ca bugetul e undeva la 3000 lei fĂŁrĂŁ gume pentru ambele cazuri(OEM sh sau aftermarxje

 

3) gume. Sa cumpĂŁr de acum cu mențiunea ca le depozitez intr-i magazie unde temperatura scads sub 0grade cnad e ger. Sau sa aștept sa cumpĂŁr fabricație 2021

 

4) senzori de presiune OEM sau tot a

 

5) sa renunț la runflat și sa iau normale? Cu chit de pana.

 

Mulțumesc mult sde ajutor

Link to comment
Share on other sites

Daca as fi in locul tau:

1. Jante originale sh.

Le poti verifica starea, aspectul si obligatoriu la o vulcanizare(vezi cat plumb au pe ele, vezi daca sunt *drepte* , iti iei un punct fix de pe buza jantei si cand e invartita vezi daca exista defecte cand sunt puse pe acel aparat de echilibrat), in plus au un cod pe spate(codul de original) deci nu iti poate vinde fake uri. Eu tot timpul cand am cumparat jante, le-am luat fara cauciucuri, 1- iesi mai bine la pret, 2- vreau sa stiu ca anvelopele ce le cumpar sunt noi si de calitate, 3-poti sa vezi cum arata janta si pe interior, eventuale suduri, desi se vad si pe exteriorul jantei.

2. Tot producatorii de jante aftermarket (ronal, bbs etc) fac si jantele pt bmw, acele jante care au coduri de original. Probabil ca sunt alti colegi care iti pot spune de ce producatori sa te feresti si care sunt ok. Eu nu am folosit decat jante oem.

3. Eu as astepta pana prin martie, iti creste sansa sa prinzi dot xx21.

4. Nu stiu ce raspuns sa iti las aici, nu am folosit, desi daca as fi in locul tau as alege oem.

5. Eu am scapat de runflat uri cu prima ocazie si mi-am cumparat anvelope nonRFT, sunt cu muuuuuuult mai confortabile. Desigur, mi-am cumparat si roata de rezerva, cric, tot kitul sa stau cu inima impacata.

 

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Eu nu as cumpara niciodata roata de rezerva care sa imi micsoreze portbagajul.

 

Am avut anvelope runflat de vara pe 19 si acum in toamna am renuntat la ele.

Anvelopele de iarna le-am avut mereu pe 18 si nu sunt runflat. Cand pun rotile de iarna, efectiv discutam despre o alta masina.

Nu este doar confortul, ci felul cum se simte masina cand nu mai e supusa la runflat, iar eu sunt genul de psihopat care ocoleste fiecare canal si franeaza cand trebuie pt a proteja.

Ia-ti kit de pana, fara anvelopa de rezerva.

Sunt sofer de 0.5 mil km si am facut pana acum 3 pene astfel incat sa raman cu masina pe janta, insa e drept ca la fiecare din masinile respective aveam roata de rezerva. Am mai facut alte pene, inclusiv cu seria 5, insa masina doar pierdea ceva aer si am mers la vulcanizare.

Mi-as asuma riscul de a avea nonrunflat fara rezerva. Efectiv asa voi conduce de acum si sper sa nu am probleme.

Edited by edit
  • Like 1
  • Downvote 3
Link to comment
Share on other sites

Clar, e exclus sĂŁ cumpĂŁr roatĂŁ de rezervĂŁ. Eu pot spune ca in 16 ani de condus am fĂŁcut o singurĂŁ panĂŁ.

 

Am și eu cauciucurile de iarna normale și mașina e alta. Și o sa trec pe gume normale și de varĂŁ.

 

Acum subiectul jante. Mulțumesc montela1980 pt sfaturi.

Tot mai aștept pĂŁreri.. OEM sh vs aftermarket. De ex am gĂŁsit jante MAK speciale pt Bimmer

Link to comment
Share on other sites

Clar, e exclus sĂŁ cumpĂŁr roatĂŁ de rezervĂŁ. Eu pot spune ca in 16 ani de condus am fĂŁcut o singurĂŁ panĂŁ.

 

Am și eu cauciucurile de iarna normale și mașina e alta. Și o sa trec pe gume normale și de varĂŁ.

 

Acum subiectul jante. Mulțumesc montela1980 pt sfaturi.

Tot mai aștept pĂŁreri.. OEM sh vs aftermarket. De ex am gĂŁsit jante MAK speciale pt Bimmer

Mergi pe OE mai ales ca ai xdrive, sa nu ai probleme cu cutia de transfer. Mak tac-pac poti...uita

Link to comment
Share on other sites

Eu mi am luat kit ul de pana(in care e inclusa roata de rezerva de dimensiuni reduse pe 18) pentru ca aveam loc special pt el. In portbagaj ca sa imi ia din loc, nu, nici eu nu as lua roata de rezerva.

Sper ca am fost de folos OP-ului :D.

 

Sent from my iPad using Tapatalk

Edited by montela1980
Link to comment
Share on other sites

1) OEM sunt probabil cele mai rezistente jante pe care le poti cumpara

 

2) Riscurile sunt sa le indoi mai usor decat pe cele OEM daca nu iti place sa eviti gropile.

 

Avantajele sunt ca poti gasi modele mai frumoase ( in functie de gusturi ) si / sau mai usoare la preturi bune si vor fi noi, nu indreptate de cine stie cate ori. Ca producatori de care am fost multumit: JapanRacing, ATS, Autec, OZ, ProTrack ONE. Exista si alte variante dar nu le-am incercat pe toate asa ca nu imi dau cu parerea.

 

3) Eu as astepta pana in primavara.

 

4) Aftermarket. Ii clonezi pe cei OEM ca sa nu fie nevoie de nici o codare pentru setul nou de senzori. Personal folosesc fara probleme senzorii de la autosoft si merg perfect, afiseaza si temperatura ca cei OEM.

 

5) Aici fiecare face cum crede. Runflat iti ofera avantajul ca nu ramai blocat daca intepi cauciucul. Nu te protejaza insa de "sidewall damage". Teoretic nu se vulcanizeaza, deci odata intepate trebuie schimbate.

 

Cele normale, pe langa avantajul costului de achizitie sunt mai usoare ( franare / demaraj mai bune, consum mai mic ), se incalzesc mai greu ( important daca iti place sa conduci agresiv ). Si de departe cea mai dramatica diferenta este ca sunt mult mai confortabile. Se pot vulcaniza fara probleme.

Link to comment
Share on other sites

Și.. acum ĂŽntreb din experiența voastrĂŁ. DacĂŁ am dimensiunile trecute pe stâlp dar pe carte/talon e doar una din ele, pot sa montez roti din celelalte dimensiuni?

 

Risc ceva din pct de vedere legal? Și la rar nu am drum prea curând sa trec toate dimensiunile.

 

Mulțumesc

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.