Jump to content

BMW F31 11.2015


Ibass

Recommended Posts

In sectiunea service history doar BMW poate salva sau un partener (service privat) autorizat BMW, insa nu cred ca este asa ceva in RO.

Sau daca chiar poate cineva salva acolo, nu va aparea in baza de date BMW!

 

Insa celelalte sectiuni la cati km se schimba franele, uleiul, lichide, etc., alea se pot reseta cu PC soft.

Edited by Risti
Link to comment
Share on other sites

cred ca e o diferenta intre service autorizat (BMW) si service cu acces la baza de date a BMW, care poate scrie in istoricul online

daca nu ma insel, service-uri autorizate sunt doar reprezentantele, dar sunt mai multe service-uri care au acces la baza de date

 

pt initiatorul topicului, daca vrei sa mergi la un service cu acces la baza de date, ai putea mai intai sa incerci sa afli ce se scrie in istoric, daca apare ca o inregistrare generica sau se detaliaza operatiunea efectuata, cred ca asta te intereseaza pe tine,

eu unul nu vad rostul sa platesti asta pt o intrare generica in istoric, pe care oricum va trebui sa o detaliezi unui eventual cumparator

Edited by mariusmsd
Link to comment
Share on other sites

Au licenta pentru acelasi soft ca si reprezentanta, deci pot scrie acelasi lucru. Deschid o lucrare, bifeaza ce s-a efectuat si salveaza online dupa care se sincronizeaza. Nu scrie nimeni manual intrari de service in istoricul din iDrive pentru ca se vor sterge la urmatoarea sincronizare.

 

Cel mai probabil este o masura impotriva fenomenului "km dati inapoi" avand in vedere ca dupa 5 ani de viata majoritatea BMW-urilor nu mai trec prin reprezentante si in acest fel BMW are acces la date de mentenanta, iar cumparatorii SH au o garantie a numarului real de km.

Link to comment
Share on other sites

Salut

Am fost zile trecute la BMW Baneasa cu o rechemare si am intrebat si eu in legatura cu acest aspect . Mi s-a spus ca ei imi pot da istoricul dar doar la cele facute in reprezentante sau service autorizat cu achitarea sumei de doar 250 lei

 

Apropo vad ca si pe forumul asta sunt persoane care in loc sa ajute cu o explicatie la subiect se tin de carcoteli ieftine , pacat.

Edited by OvidiuSt
Link to comment
Share on other sites

Poti incerca la orice service care are acces la baza de date, iti pot scoate si ei istoricul si ar trebui sa fie ceva mai ieftina "manopera" de a da print la o foaie A4 :laugh:

 

Daca vrei sa il scrie in iDrive in reprezentanta, cea mai ieftina operatiune ar fi o verificare de rampa ( la care sunt obligati sa iti faca sincronizare de istoric ) si e maxim 200 ron, deci tot iesi mai ieftin.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.