Jump to content

Batai la accelerare - F10


Recommended Posts

Buna ,sunt nou pe forum , asa ca imi cer scuze daca am o rugaminte care poate a mai fost postata aici , dar eu nu am gasit-o . Am un F10 Xdrive din 2013 , cumparat de 1 an si acum , dupa 20.000 KM facuti a aparut o bataie doar la accelerare constanta , nu cand accelerezi foarte tare . Bataia asta apare cam de pe la 50 km in sus .... chiar si pe autostrada la 130-140. Nu se aude la denivelari. Am schimbat distributia cand am luat masina , revizii la zi , am facut si test de amortizoare , verificata de mai multi mecanici …. Si degeaba … nici unul nu s-a pronuntat ferm pe defectiune . ( cutie transfer , diferential , cap planetara … etc) . Ideea e ca nu vreau sa ajung sa schimb toate cele enumerate degeaba . Poate s-a mai confruntat cineva cu aceasta problema si ati gasit rezolvarea .
Link to comment
Share on other sites

Salutare,sunt pe aici,cer scuze daca nu fac ceva bine.detin un f11 530d xDrive LCI,la fel și la mine de vreo 2 luni,daca accelerez tare de la 50km in sus,ii o senzație de parcĂŁ puterea motorului este prea mare,o trepidație ușoarĂŁ,parca ceva nu face fata puterii, cuplului.de la 100km in sus, nimic.a mai postat cineva exact cĂŁ și mine ,dar nu am reușit sĂŁ vb cu persoana,sa vad daca ia dat de cap,sunt membru nou și nu pot scrie in privat pânĂŁ nu am un post.uleiul in cutie schimbat direct la ZF in Germania la 120k.ulei motor tot la 10k,mașina are 165k.xdrive testat la service,totul ok.folosesc aceleasi jante și anvelope ,care ĂŽn ultimii 2 ani nu a facut nimic,schimbat alte jante, simptomele sunt la fel.o seara buna tuturor !
Link to comment
Share on other sites

A zis Six in line ceva de facut/verificat!

 

Unde ai verificat jantele? ..balansul rotilor? In trei locuri, cele mai bune gasite?

 

In Romania e ceva specific, la cate gropi si hartoape fac fata masinile - jantele sa se indoaie, cauciucurile sa se deformeze... bucse sa fie uzate.. ehee /felul cum conduci masina are MARE influienta in fiabilitate!

 

Ce simti tu ca fiind bataie poate sa fie foarte bine vibratie pentru ca rotile NU mai sunt echilibrate!

 

Un ultim aspect DE NEGLIJAT la un Xdrive mai ales dupa ce ai facut cateva mii de km este uzura neuniforma cauciucurilor. Ce cauciucuri are masina?

Cele recomandate? ..Si de uzura neuniforma pot aparea vibratii, mai ales in tractiune.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...
Buna , la mine , in sfarsit , s-a rezolvat prin schimbarea motorasului de la admisie + suportii motor... daca umblam/schimbam cutia de transfer sau diferential aveam ce ,,multumi'' celor 3 mecanici care mi-au indicat acest lucru , si nu sunt chiar mecanici de la coltul strazii ;banuiesc ca unii chiar cred ca sunt atat de experti incat nici macar nu mai au nevoie sa verifice cum trebuie masina .
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.