Jump to content

Probleme ciudate la Directie F10 2013


Recommended Posts

Salut,

 

Am achizitionat de curand (2 luni) un BMW F10 din 2013, motorul N47T, 2 litri diesel, 184 cp, xDrive, 100.000 km. Automobilul a fost achizitionat de la Automobile Bavaria, garantie inclusa 2 ani, km reali, nu a fost facuta pachet, tot ce trebuie. Masina imi place extraordinar de mult. Am fost asigurat ca primesc o masina impecabila si chiar daca nu e asa, se rezolva ulterior. :)

 

Toate bune si frumoase pana aici. Urmeaza sa descriu detaliat simptomele problemei pe care le are masina:

- Inainte de achizitie am auzit un clancanit in momentul in care miscam volanul spre stanga sau dreapta tot. Reprezentatul de vanzari a fost informat de service ca e normal sa fie asa. Nu sunt probleme. Am zis ok, am garantie in caz ca nu are dreptate.

- Masina a avut schimbate urmatoarele: o protectie amortizor stanga fata + semering planetara stanga spate.

- In prima zi a achizitiei am observat ca volanul nu era drept cand mergeam in linie dreapta. Era inclinat spre stanga, nu exagerat. Am zis... e ok, merg cu ea in service, se rezolva.

- A doua zi am plecat cu ea la drum lung. Masina tragea stanga dreapta pe drum ca in palma de drept.

- Pe drum mai prost, un drum normal pentru Romania, efectiv simteam ca si cand pasagerul din dreapta imi trage de volan spre stanga/dreapta.

- Am fost la Automobile Bavaria si mi-au zis ca e nevoie de geometrie. Dupa indelungi certuri, i-am convins sa o faca pe garantie.

- Pentru ca aveam bieletele si capetele de bara gripate nu au putut sa o faca. Trebuia sa le taie ca le poata inlocui.

- Au schimbat bieletele, capetele de bara, au facut geometria, volanul a devenit drept. Au zis totul e ok acum.

- Clancanitul venit din compartimentul motor, central, a ramas. Cand ajung cu el aproape maxim stanga/dreapta. Zgomotul mai diminuat. Reprezentantul de service a zis ca e ok sa fie asa, ca asa suna caseta de directie in sarcina.

- Pe drum drept (ca in palma trebuie sa fie) merge bine. Problema cu directia pe drum mai prost, usor denivelat persista. Ma trezesc uneori pe contrasens cu ea. Simt efectiv ca imi trage de volan, mai ales intre 80-100 km/h, uneori chiar violent.

- Pe drumul dinspre Bucuresti spre Targoviste este aproape imposibil de condus, ma oboseste efectiv.

- In plus, am observat ca imi scartaie ceva si pe puntea fata si pe puntea spate la trecerea peste limitatoarele de viteza.

 

Va rog sa ma ajutati cu pareri/sfaturi despre ce ar putea avea si ce pot sa fac in continuare.

Am ajuns la un grad de disperare cu chestia asta. Deja e o problema de siguranta a mea si a celor din masina.

 

Multumesc frumos!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut,

 

Am achizitionat de curand (2 luni) un BMW F10 din 2013, motorul N47T, 2 litri diesel, 184 cp, xDrive, 100.000 km. Automobilul a fost achizitionat de la Automobile Bavaria, garantie inclusa 2 ani, km reali, nu a fost facuta pachet, tot ce trebuie. Masina imi place extraordinar de mult. Am fost asigurat ca primesc o masina impecabila si chiar daca nu e asa, se rezolva ulterior. :)

 

Toate bune si frumoase pana aici. Urmeaza sa descriu detaliat simptomele problemei pe care le are masina:

- Inainte de achizitie am auzit un clancanit in momentul in care miscam volanul spre stanga sau dreapta tot. Reprezentatul de vanzari a fost informat de service ca e normal sa fie asa. Nu sunt probleme. Am zis ok, am garantie in caz ca nu are dreptate.

- Masina a avut schimbate urmatoarele: o protectie amortizor stanga fata + semering planetara stanga spate.

- In prima zi a achizitiei am observat ca volanul nu era drept cand mergeam in linie dreapta. Era inclinat spre stanga, nu exagerat. Am zis... e ok, merg cu ea in service, se rezolva.

- A doua zi am plecat cu ea la drum lung. Masina tragea stanga dreapta pe drum ca in palma de drept.

- Pe drum mai prost, un drum normal pentru Romania, efectiv simteam ca si cand pasagerul din dreapta imi trage de volan spre stanga/dreapta.

- Am fost la Automobile Bavaria si mi-au zis ca e nevoie de geometrie. Dupa indelungi certuri, i-am convins sa o faca pe garantie.

- Pentru ca aveam bieletele si capetele de bara gripate nu au putut sa o faca. Trebuia sa le taie ca le poata inlocui.

- Au schimbat bieletele, capetele de bara, au facut geometria, volanul a devenit drept. Au zis totul e ok acum.

- Clancanitul venit din compartimentul motor, central, a ramas. Cand ajung cu el aproape maxim stanga/dreapta. Zgomotul mai diminuat. Reprezentantul de service a zis ca e ok sa fie asa, ca asa suna caseta de directie in sarcina.

- Pe drum drept (ca in palma trebuie sa fie) merge bine. Problema cu directia pe drum mai prost, usor denivelat persista. Ma trezesc uneori pe contrasens cu ea. Simt efectiv ca imi trage de volan, mai ales intre 80-100 km/h, uneori chiar violent.

- Pe drumul dinspre Bucuresti spre Targoviste este aproape imposibil de condus, ma oboseste efectiv.

- In plus, am observat ca imi scartaie ceva si pe puntea fata si pe puntea spate la trecerea peste limitatoarele de viteza.

 

Va rog sa ma ajutati cu pareri/sfaturi despre ce ar putea avea si ce pot sa fac in continuare.

Am ajuns la un grad de disperare cu chestia asta. Deja e o problema de siguranta a mea si a celor din masina.

 

Multumesc frumos!

Schimba caseta de directie pe garantie, nu-i lasa sa te fraiereasca si sa-ti spuna ca e normal sa ai zgomotele alea. Daca tot o tin pe a lor cauta sa te consulti cu un avocat de spete de genul asta.
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Cand ai luat o ,acum 2 luni,nu ai testat o ?

 

Caseta e un sfert din pretul masinii

Am testat-o in parcare la ei. Nu puteam sa plec cu ea de acolo. Simptomele nu s-au manisfestat. Am mentionat si mai sus ca mi s-a spus ca e normal sa faca asa. Am avut incredere ca na...

 

Nu e asa de scumpa caseta. E undeva la 1-2 mii de euro. Pana la 20k cat e masina e diferenta.

Edited by Kirchmayr
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Salut!

 

Am aceeasi problema ca si tine. Eu am BMW 3 GT F34 din 2013, 184cp, xDrive, 275k km (cumparata la 108k km acum 3 ani).

 

Chestia asta am avut-o dupa ce am schimbat "Repair kit thrust piece for electronic power steering".

 

https://www.schmiedmann.com/en/product/1986626-new?product=32-10-6-891-974

 

Ce-i drept, am schimbat-o eu singur si cel mai probabil ar mai trebui stransa putin. Am exact aceleasi simptome pe care le ai si tu si astea doar dupa ce am schimbat aceasta piesa.

 

Nu stiu daca si tu ai aceeasi caseta de directie, dar poti incerca.

 

Piesa respectiva costa aprox 30euro doar ca pentru a putea fi bine reglata trebuie ceva unelte speciale (aprox 900 euro :D). Ca simptome, atunci cand motorul e oprit si misti de volan stanga-dreapta, se aude o bataie.

 

Urmaresc cu mult interes ce ai rezolvat cu masina! Spor!

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@Ambrosie, da, cu motorul oprit se aude o bataie. Similar cu un joc in caseta. Te tin la curent cu evolutia. Multumesc pentru raspuns.

 

@raduron10, da stilul meu e sa fiu amabil. Eu doar incerc sa gasec solutia la problema. Caut sfaturi sa vad cum ma orietez. Nu vreau sa arunc cu pietre in Bavaria. Legat de garantie, nu am hartiile la indemana. Le citesc si revin.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Mergi la un service autorizat RAR pentru reparatii la acest tip de caseta si fa o constatare(fara sa le spui background-ul). Daca iti spun ca e defecta caseta, iei hartia cu constatarea in care sa se specifice ca trebuie schimbata(sa fie oficiala cu stampila, le ceri si o copie a autorizatiei RAR) si te duci la ei. Bineinteles ca iti vor spune ca, din punctul lor de vedere, nu e defecta si ca nu iau in considerare cealalta constatare. Iei frumos hartia de la ei, unde sa specifice ce ai reclamat tu si ce au constatat ei.

Faci frumos o sesizare la BMW AG (fabrica), le spui, fara sa fi prea 'amabil', ca te consideri pacalit,masina are garantie si ei nu vor sa o rezolve, ca defectul reprezinta pericol public(intrii pe contrasens) si nu ai siguranta in masina. Sa vezi cum te cheama dupa.

In acelasi timp poti incerca si o sesizare la ANPC, s-ar putea sa ai totusi o sansa mai mare cu fabrica.

P.s vezi ca gasesti pe net adresa de mail oficiala a CEO BMW(il bagi in CC) si de sesizari.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Mare branza si cu ANPC, mi-au vandut unii ulei expirat, am facut reclamatie(cu poze bidoane, bon etc), primit raspuns dupa ceva vreme, s-a facut control si nu s-a gasit produsul pe stoc. Pai normal in plm ca e magazin online, in magazinul de desfacere n-au mai nimic pe stoc. Cam asta a fost rezolvarea...
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Ce talhari!

 

Cum ma sa zica ca asa trebuie sa faca directia masinii (mai tarziu im sarcina!.. bla, bla..)

De ce nu le-ai zis, vreau sa ma mai urc in vreo doua masini de-ale voastre de aici sa vad daca toate fac la fel!???

De felul cum te-au vazut ca iti place modelul, interiorul, echiparea.. te-au si luat de papagal..

 

Tot ce am scris mai sus e ca o avertizare pentru altii carr se duc la dealer iar dealerul baga de seama ca iti stralucesc ochii dupa vreun model; si te si au in plasa, ca un pestisor..

 

ANPC peste ei daca nu repara directia pe cheltuiala lor, cum a zis Eugen si ca multi altii!

Sorin-87 zive cel mai bine.

Probleme la directie in garantie?? Pericol public.

 

Daca eram tu, si simteam ca directia masinii TRAGE DREAPTA, sau orice directie, sau MAI ALES trebuie SA TII VOLANUL CU MANA SA NU O IA RAZNA.. in secunda doi eram peste ei, cele putin cu un telefon de "curtoazie".

Le-o lasam in ograda si le ceream banii inapoi daca nu o reparau. Nu exista sa tii volanul cu mana sa nu o ia intr-o parte.. decat poate pe drumurile inguste care sunt cocosate pe mijloc.. dar si atunci te urci cateva sute de metri pe centru iar daca iesi dupa cam 200 de metri de pe centru fara mana pe volan, ai probleme de directie..

Edited by bimmer90f30
  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc mult, baieti!

 

Intentionez sa revin cu ea la service in zilele urmatoare si sa ma utilizez de sfaturile primite de la voi.

 

Legat de pret, am vazut mai multe mentiuni in acest sens. Masina arata impecabil si are dotari cat pentru doua mai ieftine.

Sunt constient ca am platit un pret mai mare decat ce exista pe piata dar acesta nu depaseste 1,5 maxim 2k euro, demonstrat, studiat. Din acesta scadem reparatiile deja efectuate de Automobile Bavaria care sar de 500 de euro + reconditionarile pe care masina le-a avut (jante, volan, full detailing, etc).

Casetele de directie sunt foarte expuse, poti sa le nenorocesti si la o masina noua daca ai noroc sa faci cunostiinta cu un crater sau o bordura mai serioasa.

 

Intentia mea este sa inteleg, sa primesc niste sfaturi care sa ma lamureasca pentru rezolvarea acestei situatii.

 

Multumesc din nou pentru sfaturi!

 

Revin cu detalii cat de curand posibil!

 

P.S: Daca mai aveti si alte sugestii, va rog sa nu ezitati sa le comentati! Orice idee ma ajuta mult!

Edited by Kirchmayr
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Poti sa incerci sa mergi la alta reprezentanta, alt dealer bmw, poate chiar si in alt oras, pentru o verificare tehnica. Dar sa nu le povestesti toata patania. Daca ai noroc si alt dealer constata problemele si ti le pune pe hartie, mergi inapoi la cei ce ti-au vandut-o si se rezolva ;)
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Sunt offtopic, dar vreau sa va spun o intamplare cu ANPC-ul. Impreuna cu mai multi colegi de servici la pauza de masa pana inainte de inceperea pandemiei, mergeam in complexul studentesc din Timisoara sa mancam. Intr-una din zile, unui coleg i s-a parut ca ciorba are un gust ciudat si a chemat chelnerul explicandu-i ca e ceva in neregula. Acesta din urma i-a spus ca nu-i nici o problema cu ciorba si nu i-a returnat contravaloarea. Colegul asta meu s-a suparat si le-a facut reclamatie la ANPC. O lunga perioada de timp n-a mai venit aici sa manance, noi ceilalti da. Intre timp a primit raspuns de la ANPC pe mail ca au verificat si n-au gasit nimic in neregula. Dupa un an sau mai bine, l-am convins pe acest coleg sa mergem din nou la acest restaurant sa mancam. Astuia ii era teama ca astia vor stii ca el i-a reclamat si ii vor scuipa in ciorba. Noi faceam vrajeala de el ca este imposibil acest lucru, mai ales dupa atata timp si mai ales ca cei de la ANPC nu au voie sa dezvaluie identitatea reclamantului. Cand am ajuns aici, langa colegul asta-l meu s-a pus un individ care asa inopinant si-a pus mana dupa capul lui si l-a intrebat daca el este Xulescu si ca de ce i-a facut reclamatie la ANPC. Ne-a picat fata tuturor. A zis ca el e patronul si stia totul despre colegul nostru. Ca si concluzie, de cele mai multe ori cei din ANPC se comporta la fel ca si altii asemenea lor si pe mana carora exista o anumita putere. De cele mai multe ori in loc sa fie impartiali si sa-si faca treaba ei sunt pe mana cu multi comercianti, isi iau dreptul de la acestia cu garantia ca nu vor face controale. Sau daca cineva le face reclamatie catre cineva protejat de ei asa cum a fost si cazul in acest exemplu, atunci vor face un control la vrajeala. Sau alta situatie fata de acei comercianti corecti si care nu vor sa plateasca "tribut", inventeaza reclamatii si ulterior vor incerca sa gaseasca nod in papura.Nu vreau sa generlizez, dar in proportie cam asa functioneaza toate insistutiile statului. Am avut si eu o experienta neplacuta cu ANPC-ul, cred ca am detaliat cu alta ocazie, asa ca n-are rost.
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.