Jump to content

Schimb distributie


shahjaban

Recommended Posts

La ce interval de timp/km se schimba distributia la un Bmw X1 model 2016 generatie F48 ??

 

Cand incepe sa faca zgomot. Nu-i un interval predefinit. Poate ceda la <100k Km sau poate duce 300k Km. Tu ai motorul B47, motor mai putin predispus la astfel de probleme.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Multumesc de raspuns .... dar producatorul nu recomanda un anumit interval ? am inteles ca daca auzi un zgomot ( eu am patit la Navarra care are distributie pe lant ) trebuie schimbata distributia, dar daca nu auzi niciun zgomot la ce interval este totusi recomandat ?

200k km la distributia pe lant

Eu schimb motorul cu totul la 500k km.

Edited by bimmer90f30
  • Downvote 5
Link to comment
Share on other sites

Multumesc de raspuns .... dar producatorul nu recomanda un anumit interval ? am inteles ca daca auzi un zgomot ( eu am patit la Navarra care are distributie pe lant ) trebuie schimbata distributia, dar daca nu auzi niciun zgomot la ce interval este totusi recomandat ?

 

Pai aia spuneam mai sus ca nu-i un interval predefinit de bmw. Teoretic ramane lifetime, desi in practica la N47 realitatea a demonstrat altceva.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 weeks later...

Eu la X3-ul meu am schimbat la 205.000km distributia si am facut schimburile de ulei la 12.000 - 13.000 km max, acum am 275.000km si merge brici. Sunt de parere ca uleiurile isi pierd din proprietati mult mai rapid decat lasa marii producatori de inteles si prefer oricand o masina cu 300.000km care a avut schimb de ulei si filtru de ulei la intervale scurte de timp decat una care are jumatate din km astia, dar care a avut revizii "ca la carte" la 25.000km.

Un prieten de familie are un 520d din 2012 tot cu N47T pe care l-a achizitionat cu 50.000km in bord acum multi ani. El nu a schimbat deloc distributia, are 350.000km actualmente, DAR isi face reviziile la maxim 15.000km.

De asemenea mi se pare vital sa lasi motorul sa functioneze cateva minute la relanti inainte sa te pui la drum, mai ales iarna.

Daca tot umbli la distributie, n-ar fi rau sa iei in calcul si schimbul capacului de culbutori.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.