Jump to content

CarPlay și Android Auto wireless


Recommended Posts

Am vazut ca tu ti-ai pus direct ID5 cu 4GB RAM; am crezut ca ai mers tot pe software update - eram curios daca apar restetari si in afara navigatiei...

Eu am schimbat ca am prins oferta buna navi mea la schimb si am primit id5-6 cu joystick cu tot ...

dar eu folosesc google maps si waze si youtube premium

Link to comment
Share on other sites

Eu am schimbat ca am prins oferta buna navi mea la schimb si am primit id5-6 cu joystick cu tot ...

dar eu folosesc google maps si waze si youtube premium

 

Unde ai gasit sa faci upgrade la navigatie?!?! M-ar interesa si pe mine aceasta varianta, doar ca n-am gasit pe cineva care se ocupa cu asa ceva. Eventual zi-mi printr-un PM. Merci!

Link to comment
Share on other sites

Scrie din ce oras esti si cunosc peste tot

 

Timisoara. Intr-adevar mi-ar conveni si mie mai bine sa dau CIC-ul meu la schimb pe un NBT sau chiar Evo si sa dau diferenta decat sa stau dupa cu CIC-ul prin dulap pana reusesc sa-l vand.

Link to comment
Share on other sites

  • 1 month later...

Ma tenteaza si pe mine un astfel de "retrofit", sunt foarte interesat cum merge Android Auto wireless: are cineva vre-un feedback? Momentan folosesc telefonul in masina, cu incarcator wireless magnetic, si nu m-as intoarce la conectare USB, vreau sa raman pe wireless.

 

In alta ordine de idei, vad ca exista mai multi vanzatori de astfel de chestii, incepand de la bimmer-tech care le vinde cu $650, niste englezi care il vand cu £300, si pana la link-ul din primul post, unde acum vad ca e €205. Evident ultima varianta pare cea mai tentanta, dar are si vre-un dezavantaj, sau sunt toate identice ca functionalitate?

Link to comment
Share on other sites

Am vrut sa imi pun si eu interfata de CarPlay pe CIC dar baiatul la care am vrut sa pun a zis ca nu el nu mai monteaza dinastea decat pentru Android Auto din cauza ca foarte multi s-au plans ca sunt probleme pe iOS 14, freeze-uri si restart-uri.

 

Am impresia ca cea de la Bimmer Tech e defapt doar o chinezarie rebrand-uita. Ma batea gandul sa comand dar din poze pare la fel cu cea de la Andream.

Link to comment
Share on other sites

Am gasit informatie ca toate sunt de fapt fabricate de compania SunPlus din Taiwan, deci clar voi lua Andream, mai ales ca si trimit din UE, deci nu vor fi probleme cu TVA si taxe vamale.

 

Dupa cat stiu , SunPlus face chip-uri multimedia de pe vremea dvd playerelor . Nu știu dacĂŁ tot ei produc și interfețele astea , chiar dacĂŁ conțin un chip de al lor . UnitĂŁțile Android știu sigur ca nu au nici un chip SunPlus.

Mai sunt și alți vânzĂŁtori care oferĂŁ livrare din Europa . Am cumpĂŁrat doua unitĂŁți de la Andream și nu am avut experiențe plĂŁcute cu garanția.

Link to comment
Share on other sites

Dupa cat stiu , SunPlus face chip-uri multimedia de pe vremea dvd playerelor . Nu știu dacĂŁ tot ei produc și interfețele astea , chiar dacĂŁ conțin un chip de al lor . UnitĂŁțile Android știu sigur ca nu au nici un chip SunPlus.

Mai sunt și alți vânzĂŁtori care oferĂŁ livrare din Europa . Am cumpĂŁrat doua unitĂŁți de la Andream și nu am avut experiențe plĂŁcute cu garanția.

Asa am gasit aici.

 

Inteleg ca ai mai multa experienta: de unde mi-ai recomanda sa cumpar?

Link to comment
Share on other sites

Nu pot sa-ti recomand un vanzator de interfete CarPlay, pentru ca am cumparat doar unitati complete cu Android . In general cumperi de la vanzatori care au stock in Europa si au recomandari bune in ce priveste ajutorul post-cumparare si garantia. Eu unul nu am avut parte de chestiile astea de la Andream . Totusi vezi ca Andream are mai multe magazine pe Aliexpress - fiecare are vanzatori diferiti . Unii ar putea sa fie de ajutor. Citesti topicul ala si iti faci o idee.

Eu unul nu m-as incurca cu CarPlay/Android Auto . As cumpara o unitate intreaga - de fapt asta si am peste NBT. Nu vad sensul sa te complici sa faci streaming de pe un telefon in loc sa folosesti unitatea cu tot ce contine ea. Poti sa uiti de telefon, ai tot ce-ti trebuie in unitatea aia - inclusiv acces la internet prin SIM propriu. Se comporta ca o tableta de sine statatoare, integrata totusi si cu masina.

Link to comment
Share on other sites

Nu pot sa-ti recomand un vanzator de interfete CarPlay, pentru ca am cumparat doar unitati complete cu Android . In general cumperi de la vanzatori care au stock in Europa si au recomandari bune in ce priveste ajutorul post-cumparare si garantia. Eu unul nu am avut parte de chestiile astea de la Andream . Totusi vezi ca Andream are mai multe magazine pe Aliexpress - fiecare are vanzatori diferiti . Unii ar putea sa fie de ajutor. Citesti topicul ala si iti faci o idee.

Eu unul nu m-as incurca cu CarPlay/Android Auto . As cumpara o unitate intreaga - de fapt asta si am peste NBT. Nu vad sensul sa te complici sa faci streaming de pe un telefon in loc sa folosesti unitatea cu tot ce contine ea. Poti sa uiti de telefon, ai tot ce-ti trebuie in unitatea aia - inclusiv acces la internet prin SIM propriu. Se comporta ca o tableta de sine statatoare, integrata totusi si cu masina.

Te inteleg, insa cred ca ar fi mai scump si complicat, si cred ca ar trebui sa renunt probabil la ecranul rabatabil (sau cum ii spune cand se inchide in jos). Plus ca oricum am intotdeauna telefonul la mine, imi programez drumuri in calendar pentru Waze, si nu prea ascult in masina altceva decat radio (trebuie sa aud stiri macar uneori), folosesc doar Waze, Whatsapp, apeluri si sms.

Link to comment
Share on other sites

Nu pot sa-ti recomand un vanzator de interfete CarPlay, pentru ca am cumparat doar unitati complete cu Android . In general cumperi de la vanzatori care au stock in Europa si au recomandari bune in ce priveste ajutorul post-cumparare si garantia. Eu unul nu am avut parte de chestiile astea de la Andream . Totusi vezi ca Andream are mai multe magazine pe Aliexpress - fiecare are vanzatori diferiti . Unii ar putea sa fie de ajutor. Citesti topicul ala si iti faci o idee.

Eu unul nu m-as incurca cu CarPlay/Android Auto . As cumpara o unitate intreaga - de fapt asta si am peste NBT. Nu vad sensul sa te complici sa faci streaming de pe un telefon in loc sa folosesti unitatea cu tot ce contine ea. Poti sa uiti de telefon, ai tot ce-ti trebuie in unitatea aia - inclusiv acces la internet prin SIM propriu. Se comporta ca o tableta de sine statatoare, integrata totusi si cu masina.

 

 

Ca si contra argument la ce ai spus tu in favoarea unei unitati cu Android: ecranele sunt lucioase si urate dpdv calitativ plus ca Android ca sistem de operare e plin de hibe. Eu unul prefer sa am display-ul original din fabrica, cel pus de BMW, si sa nu am probleme cu erori aruncate aiurea (cum e cazul la Android) si chestii de genul.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ca si contra argument la ce ai spus tu in favoarea unei unitati cu Android: ecranele sunt lucioase si urate dpdv calitativ plus ca Android ca sistem de operare e plin de hibe. Eu unul prefer sa am display-ul original din fabrica, cel pus de BMW, si sa nu am probleme cu erori aruncate aiurea (cum e cazul la Android) si chestii de genul.

 

Nu am avut nici o eroare aruncatĂŁ aiurea de sistemul de operare Android , pe headunit-urile cu Android 9/10 - dar probabil tu ești utilizator de iPhone și trĂŁiești cu mituri . Display-ul este ĂŽntr-adevĂŁr "lucios", adicĂŁ nu are stratul anti-reflexie , ĂŽn varianta cea mai ieftinĂŁ . Exista unitĂŁți cu anti-reflexie la display și rezoluții full hd . Dar ĂŽn aceeași idee ,mĂŁcar nu sunt ca display-urile laptopurilor firmei tale preferate , de pe care se cojește stratul anti-reflexie . Nici BMW nu sta prea bine . Ștergi praful și se duce și stratul anii reflexie de pe display

Cât despre calitatea display-ului - cel mai ordinar e mult superior celor de pe CiC-uri , În general nici un display de unitate cu Android 9/10 nu e inferior vreunui display BMW pana la ID7.

Tu ori nu știi despre ce vorbești, ori urla hate-rul din tine .

Link to comment
Share on other sites

Nu am avut nici o eroare aruncată aiurea de sistemul de operare Android , pe headunit-urile cu Android 9/10 - dar probabil tu ești utilizator de iPhone și trăiești cu mituri . Display-ul este într-adevăr "lucios", adică nu are stratul anti-reflexie , în varianta cea mai ieftină . Exista unități cu anti-reflexie la display și rezoluții full hd . Dar în aceeași idee ,măcar nu sunt ca display-urile laptopurilor firmei tale preferate , de pe care se cojește stratul anti-reflexie . Nici BMW nu sta prea bine . Ștergi praful și se duce și stratul anii reflexie de pe display

Cât despre calitatea display-ului - cel mai ordinar e mult superior celor de pe CiC-uri , în general nici un display de unitate cu Android 9/10 nu e inferior vreunui display BMW pana la ID7.

Tu ori nu știi despre ce vorbești, ori urla hate-rul din tine .

 

Nu inteleg de ce te ataci :turned:

 

Eu mi-am expus punctul de vedere. Cei care citesc thread-ul o sa poata sa isi faca o parere mai buna despre ce optiune sa aleaga. Nu vreau sa incep un razboi pe tema iOS vs Android, doar mi-am spus punctul de vedere.

 

Legat de faptul ca cel mai ordinar display e superior celor de pe CIC-uri eu nu sunt de acord. Am vazut ambele live si stiu despre ce vorbesc. Numai bine!

 

P.S. Ca fapt divers: si iOS/macOS & co au hibele lor, unul din ele a fost cel pe care l-ai specific legat de stratul protector, dar mai recent au aparut probleme mult mai mari, nu intru in detalii dar cei care sunt in tema cu produsele Apple stiu despre ce vorbesc :)

Edited by CSergiu
Link to comment
Share on other sites

Ati suparat marinarul ...

 

Cred ca era deja suparat fiindca nu s-a certat nimeni cu el :D

 

In fine, pe subiect: are cineva montata interfata de la Andream si o foloseste cu iOS 14 pentru CarPlay wireless? Sunt curios daca sunt probleme de genul freeze, restart, conectare, etc.

 

Cred ca am sa mi-o comand saptamana viitoare si incerc sa mi-o montez singur. O sa revin cu o parere.

Edited by CSergiu
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Fara sa supar pe cineva , dar nici eu nu prea suport androidul. Nu e la fel de stabil precum QNX-ul care este pe nbtevo. Cat despre carplay puteti voi sa ziceti ce vreti. Nu exista nici unul mai stabil decat cel de pe nbtevo. Cutiutele din china sunt instabile. Am multi prieteni care au cutiute si mereu se plang.

 

Acum poate si dupa noroc.

Link to comment
Share on other sites

Daca as putea sa introduc adrese cumva mai usor decat sa invart 5 minute din rotita (si as avea mai multa incredere in datele despre trafic de la BMW decat in cele de la Google), sau, si mai bine, sa am Adroid Auto Wireless direct de la BMW - nu m-as uita nici eu la "cutiute". Dar nu este posibil, asa ca nu am de ales; cutituta este unica solutie.
Link to comment
Share on other sites

Daca as putea sa introduc adrese cumva mai usor decat sa invart 5 minute din rotita (si as avea mai multa incredere in datele despre trafic de la BMW decat in cele de la Google), sau, si mai bine, sa am Adroid Auto Wireless direct de la BMW - nu m-as uita nici eu la "cutiute". Dar nu este posibil, asa ca nu am de ales; cutituta este unica solutie.

Poti introduce adresa direct din telefon si pt

Navigatie ! Cu aplicatia bmw

post-71659-0-00645400-1613795789_thumb.png

Edited by patrutalex
Link to comment
Share on other sites

Corect! Si la waze in Carplay cauti adresa in Waze-ul din telefon si automat cand dai “GO” ti-o trimite pe Waze-ul de pe Carplay. La fel si Gmaps si Apple maps.

S-au integrat frumos cei de la BMW cu Apple. Pana la urma tu sa fii impacat cu alegerea pe care o faci! Numai bine!

Edited by DragosVl
Link to comment
Share on other sites

Poti introduce adresa direct din telefon si pt

Navigatie ! Cu aplicatia bmw

Adevarat, am si uitat de aceasta posibilitate. Aplicatia BMW arata atat de primitiv si comunicarea cu masina este atat de lenta, incat am si uitat de ea.

 

Corect! Si la waze in Carplay cauti adresa in Waze-ul din telefon si automat cand dai “GO” ti-o trimite pe Waze-ul de pe Carplay. La fel si Gmaps si Apple maps.

S-au integrat frumos cei de la BMW cu Apple. Pana la urma tu sa fii impacat cu alegerea pe care o faci! Numai bine!

O fi asa cum zici tu, dar nu am nici Carplay pe masina (si nici intentia sa cumpar un telefon de la Apple), deci este total irelevant.
Link to comment
Share on other sites

Mi-a ajuns si mie ieri interfata pt android auto si carplay. Am cumparat-o de pe AliExpress si pe cutie scrie Andream. Am tot urmarit tutoriale si overall nu mi se pare dificil de instalat, totusi am niste nedumeriri. Ca si sistem pe masina am CIC Professional cu display-ul mare de 10.25" cu bluetooth, combox. Nu stiu daca trebuie sa instalez microfonul care vine in cutie impreuna cu cablajul aferent, acel cablu cu mufa jack in conectorul AUX din cotiera, dar si cablul pt controlerul idrive. Sunt optionale in ceea ce priveste conectarea si instalarea acestora sau trebuie musai trase si conectate?!?! Problema e ca n-as vrea sa desfac si consola centrala sau acea protectie de la parbriz daca nu-i necesar. Documentatia este destul de prost facuta de chinezi si nici din alte tutoriale nu mi-am dat seama. Inca ma gandesc daca ma bag eu s-o instalez sau daca sa apelez la serviciile cuiva care a mai facut treaba asta. In Timisoara imi poate recomanda pe cineva serios care sa nu-mi rupa clemele ori sa-mi zgarie trim-urile in timpul procesului de instalare?!?! In principiu as avea la cine sa merg, doar ca pe sapt viitoare ar avea timp. Multumesc!
Link to comment
Share on other sites

Zeronoo, ai numĂŁrul lui?

 

Pe el ĂŽl recomand cam in orice chestie de retrofit, modificari, codari. Omul are experiența si știe ce face. Eu la el am fĂŁcut ceva si am mai trimis un prieten cu ceva foarte complicat si l a rezolvat, urmeazĂŁ sa ma duc din nou la el pentru retrofit oglinzi laterale.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.