Jump to content

Ce ar trebui sĂŁ știu ĂŽnainte de a mĂŁ ĂŽntâlni cu vânzĂŁtorul de mașini?


Fripper

Recommended Posts

Salut,

 

Luni mĂŁ voi ĂŽntâlni cu dealerul auto și voi verifica mașina. Vreau sĂŁ cumpĂŁr un BMW E90 2007. Nu este prima datĂŁ când verific o mașinĂŁ uzatĂŁ, dar ĂŽntotdeauna nu sunt sigur dacĂŁ verific toate lucrurile importante și pun toate ĂŽntrebĂŁrile relevante. Aș dori sĂŁ vĂŁ cer pĂŁrerea despre ce ar trebui sĂŁ verific când ĂŽntâlnesc vânzĂŁtorul? Care ar fi cele mai frecvente / ușor de detectat probleme.

 

VĂŁ mulțumim pentru rĂŁspunsuri! :thumbsup:

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Usor de detectat: -> tester inpa sau ista.

 

Inspectie vizuala...test drive...

 

Oricum, la un e90 din 2007.. ce pretentii poti sa ai. O masina de vechimea asta, fara istoric e cam zero. Adica sa zicem, daca cunosti vanzatorul, chiar si tangential, ori are istoric full reprezentanta (putin probabil), cantareste mai mult decat ce poti tu observa intr-o parcare.

O masina de genul asta eu as cumpara-o de la un vanzator care imi pune teancul de facturi in fata, cu ce s-a schimbat la masina in ultimul timp (eu asa am facut la toate masinile pe care le-am vandut, si oamenii au fost multumiti si ulterior de masina).

  • Like 2
  • Downvote 2
Link to comment
Share on other sites

intereseaza-te de problemele comune ale modelului pe care intentionezi sa il cumperi.....ulterior la verifici la masina in cauza.

 

daca nu esti sigur de cunostintele tale...in ale masinilor sh, ia pe cineva cu tine care are o experienta.

 

(sunt zeci de videouri pe youtube referitoare la verificare unei masini sh...de la carvertical, la mers cu ea intrun service)

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Eu as scrie pe o lista tot ce e de verificat. Altfel, sigur vei uita unele aspecte. Pt ca sint multe.

In acelasi timp, trebuie sa tii cont ca la o masina de 13 ani, nu te duci cu pretentii ca pt o masina de 3 ani.

Adica exigentele trebuie sa fie pe masura vechimii / uzurii si a pretului cerut.

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Pai:

1.Cere serie sasiu ca sa o poti verifica inclusiv la RAR ai posibilitatea de a verifica, am testat pe masina mea si chiar datele date au fost reale (am gasit inclusiv reparatiile facute pe CASCO/RCA de mine si fostul proprietar)

2. Lista cu ce probleme pot apare la E90 - DPF,daca e vorba de N47 distributie si asa mai departe

3.Cauta sa mergi impreuna cu un mecanic iar cei/cel care vinde sa fie de acord ca masina sa fie verificata pe un elevator apoi sa ai un tester pe care sa vezi daca masina are ceva erori.

  • Like 2
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Atentia la detalii si anume, nr de chei, nr de fosti propietari, cartea service, restu de documente ale masinii care au venit din fabrica in acea husa. Chestiile astea spun multe despre masina.

 

Daca a fost adusa de afara, de unde a fost adusa, daca exista documente care atesta de unde a fost cumparata, verifici dupa online sa-ti faci o idee cam ce masini vand acei indivizi.

 

Nu strica 50 de euro rapoartele car vertical, autodna, autorecords. Car vertical in cazul meu pentru e39 am verificat vreo 3 inclusiv cu reprezentata si ce gaseste car vertical la km, apareau si in reprezentata, deci cumva aia au access la baza de data. Tot car vertical m-a salvat de o dauna totala la mine in Constanta, eu ma certam cu vanzatorul cand i-am spus ca stalpul ala e ciufulit, el zicea ca nu e. Cu el de fata am bagat seria pe site si ca sa vezi, masina figura ca 'VEHICLE LOSS CLAIM' intre 10.000-15.000 de euro dauna cu cativa ani in urma in Germania.

 

e90 daca nu ma insel are si aluminiu prin caroserie, dar nu strica o inspectie mai amanuntita sa te uiti de rugina.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@WIN60

 

M-am certat gen, m-am infipt in el verbal si l-am intrebat de ce umble cu combinatii d-astea... nu chiar cearta, am vrut sa vad de curiozitate 'live' ca sa zic asa cu ce scuze umbla indivizii astia(este a doua masina care o cumpar la mana a 2-a). El o dadea cotita ca 'domne ca daca era dauna imi mai suiam eu copii in masina, ca nu are cum ca reparatia a fost mai mare decat valoarea masinii cand eu am luat-o acum 3-4 ani, ca nu stiu ce'. Si tot ca o paranteza se pare ca acest individ avea in discurs pregatit, numai ca il cam incurca, l-am prins cu 2 minciuni... eu il lasam sa iti tina scriptul. Ba ca a luat-o de la neamt de acasa, dupa a zis ca de la dealer. De cutia automata mi-a zis ca a fost reconditionata odata, dupa a zis de doua ori. Masina a disparut, cineva a cumparat-o. Avea si kit de M, cu chit la propriu pe acel kit de M. Edit: Anuntul era pe OLX :rolleyes:

Edited by Itarachiu
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.