Jump to content

X1 E84 problema lumini


BMS921

Recommended Posts

Salut,

Masina din titlu are o mica problema la luminile de zi. "Spranceana" farului din stanga nu se aprinde decat din cand in cand atunci cand luminile sunt pe automat. Daca aprind eu doar luminile de zi, adica nu pe auto, functioneaza fara probleme.

Am fost si la doua service uri si la un baiat si au spus ca nu stiu de la ce ar putea fi. La tester nu mi-a rezultat decat ceva la high beam assistant dar functioneaza si inca ceva cu FLA.Si o alta eroare CBX Media si CBX Ecall insa astea doua nu cred ca au legatura cu luminile

Daca aveti vreo idee sau sugestie, as aprecia tare mult.

Link to comment
Share on other sites

Salut,

Masina din titlu are o mica problema la luminile de zi. "Spranceana" farului din stanga nu se aprinde decat din cand in cand atunci cand luminile sunt pe automat. Daca aprind eu doar luminile de zi, adica nu pe auto, functioneaza fara probleme.

Am fost si la doua service uri si la un baiat si au spus ca nu stiu de la ce ar putea fi. La tester nu mi-a rezultat decat ceva la high beam assistant dar functioneaza si inca ceva cu FLA.Si o alta eroare CBX Media si CBX Ecall insa astea doua nu cred ca au legatura cu luminile

Daca aveti vreo idee sau sugestie, as aprecia tare mult.

 

Nicio idee de la nimeni?

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Nicio idee de la nimeni?

 

Nu sunt vreun expert in electronica ( stiu mai mult dupa "ureche" cum sta treaba :D ) , dar avand in vedere ca nu a raspuns nimeni ma bag si eu ca musca-n lapte si zic ca pare a fi vorba de un releu pe duca sau blocul de lumini.

Cel mai bine cauti un electrician auto care mai mult ca sigur iti gaseste problema imediat (iti spun din propria exeprienta dupa o problema pe partea electrica cu un injector caruia nu i-au dat de cap 2 mecanici destul de priceputi + service-ul din reprezentata si electriacanul mi-a dat diagnosticul corect in 5 minute ).

Link to comment
Share on other sites

Nu sunt vreun expert in electronica ( stiu mai mult dupa "ureche" cum sta treaba :D ) , dar avand in vedere ca nu a raspuns nimeni ma bag si eu ca musca-n lapte si zic ca pare a fi vorba de un releu pe duca sau blocul de lumini.

Cel mai bine cauti un electrician auto care mai mult ca sigur iti gaseste problema imediat (iti spun din propria exeprienta dupa o problema pe partea electrica cu un injector caruia nu i-au dat de cap 2 mecanici destul de priceputi + service-ul din reprezentata si electriacanul mi-a dat diagnosticul corect in 5 minute ).

Multumesc, apreciez intentia de a ajuta. Urmeaza ca saptamana viitoare s-o bag in service pentru a fi studiata din bara in bara, rezolvat eventuale probleme (daca vor mai fi si altele in afara de aceasta "spranceana"), desi nu vad ce-ar mai fi pt ca are distributie schimbata, uleiuri in grupuri schimbat de un an, curea de o luna, revizie in Noiembrie anul trecut si apoi ajunge la vanzare :D

Link to comment
Share on other sites

  • 2 months later...

salut , in ce service ai bagat o si ai aflat care era problema ?

 

 

Salut,

 

I-am facut o diagnoza completa si verificare la un service dedicat bmw (nu stiu daca am voie sa-i spun numele) si totul este in regula. A rezultat ca trebuie sa-i schimb bateria pt ca e usor lesinata, FRM-urile sunt in parametrii iar "spranceana" face figuri din cauza unui contact imperfect in mufa (inca nu am rezolvat-o, nu au avut timp pt ca eram programat doar pt identificare eventuale probleme, nu si rezolvarea lor)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.