Jump to content

Zgomot frânate lina BMW F20 2015


Tudor650

Recommended Posts

Salve! Am cumpĂŁrat de curând un F20 118d 2015 M paket și cutie automata. Mașina merge chiar bine, pe tester a reieșit ca trebuiesc ĂŽnlocuite 2 sonde Lambda iar pe elevator mi s a spus ca la un moment dat o sa trebuiascĂŁ sa schimb bucsele (momentan nici un zgomot peste gropi/canale/limitatoare de viteza). Discurile de frâna fata au puțin sant, in rest plĂŁcuțele noi fata spate.

Problema este urmĂŁtoarea, asearĂŁ când am plecat cu mașina, dupĂŁ ce a stat toat ziua nemișcatĂŁ, in ploaie și relativ frig (2 grade) am observat ca atunci când franez, spre exemplu ma apropii de semafor 50kmph ĂŽncep sa franez și totul este absolut normal pana când ma apropii de viteza probabil 3-5 kmph. Aici ĂŽncepe sa apĂŁra un scartait foarte scurt, exact ĂŽnainte ca mașina sa se opreascĂŁ pe loc, nu foarte tare (cu muzica in surdina nu ĂŽl auzi) dar ascuțit . De asemena mașina când franez ușor la viteza aceea de 3-5 kmph și vreau sa ma opresc, parca pentru o fracțiune de secunda scapĂŁ frâna și apoi cupleazĂŁ brusc smucind ușor mașina. Nu este o frânare lina, cum de altfel am avut pana acum.

Are cineva idee despre ce este vorba? Sa aibe legĂŁtura cu umezeala/frigul? Uzura discului de frâna (repet cele de pe fata au marginea pronunțatĂŁ dar mecanicul de la Bforce mi a spus ca nu este nici o problema și mai țin) Problema la partea de bucse?

Aștept niște pĂŁreri, sper ca am explicat problema destul de precis! Mulțumesc anticipat!

Edited by Tudor650
Link to comment
Share on other sites

Schimba discurile și placutele de frana si cel mai probabil o sa scapi de problema franarii. Am avut problema asta, masina la viteze mici frana cu vajait/scârțâit, se oprea brusc nu lin... si totul s a rezolvat dupa schimbul de discuri si plĂŁcuțe. Si da, discurile aveau un grad de uzurĂŁ avansat.
Link to comment
Share on other sites

Schimba discurile și placutele de frana si cel mai probabil o sa scapi de problema franarii. Am avut problema asta, masina la viteze mici frana cu vajait/scârțâit, se oprea brusc nu lin... si totul s a rezolvat dupa schimbul de discuri si plĂŁcuțe. Si da, discurile aveau un grad de uzurĂŁ avansat.

 

Cred ca urmeazĂŁ sa fac exact asta. Am cĂŁutat pe net (la BMW pe site) și aparent dacĂŁ lași mașina in condiții umede ceva vreme este posibil sa scârțâie la frânare dar faptul ca frâneazĂŁ ciudat, asta chiar e ĂŽngrijorĂŁtor. M am uitat la plĂŁcute și par sa fie destul de noi/groase dar discul de frâna cu toate ca nu are Șanțuri, are o buza relativ pronunțatĂŁ.

Link to comment
Share on other sites

Eu zic ca nu trebuie sa iti faci probleme. Face si la mine la fel cand sunt reci; dar numai la prima franare. Dupa schimbare placute si discuri face acelasi zgomot. Deci nu o sa rezolve asta problema.

Incearca sa pui frana mai ferm cand sunt reci si vezi daca se intampla la fel.

Daca smuceste tare si de fiecare data in situatia data de tine e de verificat uleiul la cutia de viteze. Aici depinde de nr de km si varsta masinii.

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.