Jump to content

Probleme cu apa la usa spate dreapta f30


Recommended Posts

Salutare,

 

De ceva timp (1luna) ma trezesc ca am uda mocheta in dreapta spate, prima oara am zis ca este de la copil(varsat ceva, intrat ud cu incaltamintea, etc). Dupa o perioada de urmarire am observat ca se prelinge de pe usa in masina, doresc stiu daca sunt prima persoana care patesc asta si cum se rezolva?

 

Am verificat chederul si pare ok ambele, cel de pe masina si cel de pe usa, nu este rupt dezlipit etc.

 

Info masina: seria 3 f30 2014

 

Ce este de facut? Am tot citit ca la seria 5 au probleme cu izolatia la usa, eu am pus folie acum 3 ani si pana acum n-am avut probleme cu usa respectiva(apa etc). Multumesc!

 

 

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Am desfacut fata de usa, s-a desfacut foarte usor si a fost putin dezlipita partea de jos. Am relipit cu masticul ei(care era acolo), vad ca s-a lipit si sta fara probleme. Am repus fata de usa si acum trebuie sa testez la spalatorie daca mai intra apa. Multumesc! Daca persista problema voi inlocui masticul cu Mastic pentru garnituri VISBELLA 38968 care am inteles ca este bun (nu stiu daca este pt ce imi trebuie mie).
Link to comment
Share on other sites

Am desfacut fata de usa, s-a desfacut foarte usor si a fost putin dezlipita partea de jos. Am relipit cu masticul ei(care era acolo), vad ca s-a lipit si sta fara probleme. Am repus fata de usa si acum trebuie sa testez la spalatorie daca mai intra apa. Multumesc! Daca persista problema voi inlocui masticul cu Mastic pentru garnituri VISBELLA 38968 care am inteles ca este bun (nu stiu daca este pt ce imi trebuie mie).

 

Trebuie inlocuit complet tot masticul ala de pe acea izolatie. Daca ai lipit din nou cu acelasi mastic zona dezlipita, in scurt timp se va desprinde din nou din pacate. Problema este ca tot desfacand acea fata de usa pot aparea zgomote in timpul rularii, se mai rup acei braduti de fixare, etc. Asta-i motivul pt care trebuie mastic nou pt toata izolatia.

Link to comment
Share on other sites

ok, am gasit problema. Se pare ca ai dreptate nu a tinut relipit, trebuie sa-l inlocuiesc pe tot. Am dat din nou fata de usa jos, izolatia cu masitcul ei. Acum intrebarea mea este pot pune orice fel de mastic auto? sau recpmandat ceva specia. Am primit o recomandare de a folosi mastic de geam auto(parbriz), dar ala se intareste si nu mai cred ca pot scoate izolatia intrega daca mai sunt probleme. Ce parere aveti?
Link to comment
Share on other sites

Ce nu ĂŽnțelegi???? Ti am explicat ca se pune cordon de mastic, exact asa vine, este special pentru aceste izolații de usi. Este ĂŽnfĂŁșurat pe o folie. Nu este lichid, este moale gen ca un fel de plastelina.

 

Daca pui mastic de parbriz sau orice fel de mastic care se ĂŽntĂŁrește, când va trebui sa mai desfaci folia aia o vei face bucĂŁți.

Edited by WIN60
Link to comment
Share on other sites

Ce nu ĂŽnțelegi???? Ti am explicat ca se pune cordon de mastic, exact asa vine, este special pentru aceste izolații de usi. Este ĂŽnfĂŁșurat pe o folie. Nu este lichid, este moale gen ca un fel de plastelina.

 

Daca pui mastic de parbriz sau orice fel de mastic care se ĂŽntĂŁrește, când va trebui sa mai desfaci folia aia o vei face bucĂŁți.

 

Multumesc, Am comandat Banda butil cod: 83190153321 si ma voi apuca de treaba cand vine. Voi reveni cu poze.

Link to comment
Share on other sites

  • 2 years later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.