Jump to content

E60 sta ĂŽntr-o parte pe fata cu 10-15mm


Recommended Posts

Salut si sĂŁrbĂŁtori fericite :)

 

Am un E60 530d lci cu amortizoare stock (nu M) cred si niste arcuri puse de fostul proprietar, nu scrie nimic pe ele, cred cĂŁ au fost vopsite ulterior roșii.

 

Problema e ca pe spate e lãsatã frumos, dar pe fata aproape cã intrã roata sub aripa, iar fata dreapta e mai lãsatã decât stanga cu 10-15mm...

 

Arcurile nu sunt rupte.

 

Am crezut cĂŁ amortizoarele fata cel puțin sunt praf, de aia sta așa lĂŁsatĂŁ și ĂŽntr-o parte, dar am fĂŁcut test de amortizoare si par ok.

 

Test amortizoare: http://imgur.com/a/fGSP3BV

 

Ce pĂŁrere aveți? Sa fie obosite arcurile fata, cu precĂŁdere cel din dreapta, sau mai poate fi altceva? Mie mi sa nu dau banii pe arcuri si sĂŁ stea tot la fel...

 

Merci!

Edited by Cj22gky
Link to comment
Share on other sites

Salut si sĂŁrbĂŁtori fericite :)

 

Am un E60 530d lci cu amortizoare stock (nu M) cred si niste arcuri puse de fostul proprietar, nu scrie nimic pe ele, cred cĂŁ au fost vopsite ulterior roșii.

 

Problema e ca pe spate e lãsatã frumos, dar pe fata aproape cã intrã roata sub aripa, iar fata dreapta e mai lãsatã decât stanga cu 10-15mm...

 

Arcurile nu sunt rupte.

 

Am crezut cĂŁ amortizoarele fata cel puțin sunt praf, de aia sta așa lĂŁsatĂŁ și ĂŽntr-o parte, dar am fĂŁcut test de amortizoare si par ok.

 

Test amortizoare: http://imgur.com/a/fGSP3BV

 

Ce pĂŁrere aveți? Sa fie obosite arcurile fata, cu precĂŁdere cel din dreapta, sau mai poate fi altceva? Mie mi sa nu dau banii pe arcuri si sĂŁ stea tot la fel...

 

Merci!

 

testul de amortizoare e fix pix , daca au peste 150k km sunt praf , orice set de arcuri aftermarket le accelereaza uzura . La fel de bine si arcurile pot fi varza , daca sunt rosii poate sunt hr , ca sa fii sigur ori revii la config originala ori iei un set de arcuri Eibach prokit si rezolvi schema . Macar sunt ieftine 200 E# setul si ai ceva ok . Amortizoarele merita schimbate , sa iei si flansele . E ceva de cheltuit dar finalul conteaza . Oricum demontezi pe acolo si daca schimbi doar arcurile si daca schimbi doar amortizoarele asa ca e bine sa trantesti totul nou si e game over .

  • Like 1
  • Downvote 1
Link to comment
Share on other sites

Na, iti dai seama, eu am facut testul ala de amortizoarea in speranta ca imi da un rezultat concludent, nu saracesc daca dau 600 lei pe 2 amortizoare dar la ce subevaluat a devenit E60 pe piata nu as inlocui piese fara rost de dragul de "a avea totul nou" :))... Nu zic ca ce ai zis tu e gresit, daca as fi atotcunoscator nu as fi postat pe forum, doar zic ca nu inteleg logica.

 

Arcurile da, sunt rosii, dar nu scrie nimic pe ele, ceea ce ma face sa cred ca au fost vopsite... la ce stance urat are ridicata de cur cred ca sunt eibach si probabil sportline din cauza dropului.

Edited by Cj22gky
Link to comment
Share on other sites

nu-s expert dar daca nu-s curse amortizoarele (urme de ulei pe ele) si nu bat probabil mai duc o perioada -> atunci mi-as indrepta atentia spre arcuri

 

e posibil dupa ce le demontezi sa se observe o diferenta intre ele daca le masori

m-as uita atent si pe diagonala la roata spate, tot la arc

 

eu am avut e60 lci xdrive pe arcuri standard, mi s-au parut ok, n-am gasit un motiv sa le schimb, merg si in ziua de azi

Edited by jeezy
Link to comment
Share on other sites

Am masurat diferenta dintre stanga si dreapta pe spate, era undeva la ~5mm, iar ~10mm este data toleranta de producator, deci e ok. Intamplarea face ca amortizoarele de pe fata au iesit mai bine decat cele pe spate :rolleyes: .

 

Dupa sarbatori ma incumet la niste arcuri de suspensie M-technics https://www.autodoc24.ro/kyb/12818828 sau echivalentul lor sachs (nu iau standard pentru ca vreau in continuare un pic de drop, plus sa nu fie diferenta intre fata si spate asa vizibila) si sper sa fie ok atunci...

Edited by Cj22gky
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

Loading...
  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

Prin folosirea acestui site, sunteti de acord cu Terms of Use. Gasiti aici Guidelines. Politica de cookies: We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.